Farmacinės rūpybos paslaugų teikimas Lietuvoje – dar miglotas

www.lsveikata.lt
2015-10-19
Palyginus su Europos Sąjungos (ES) šalimis, Lietuvoje tik neseniai suvoktas neišnaudotas vaistinės potencialas sveikatos sistemoje. Lietuvos farmacijos įstatymo pataisoje vaistininkui suteikiama galimybė teikti farmacinės rūpybos paslaugas vaistinėse, šias paslaugas apibrėžiant plačiąja prasme. Vis dėl to, specialistų teigimu, dar trūksta išsamesnio reglamentavimo, kuris užtikrintų kokybę ir minėtų paslaugų prieinamumą pacientui. 
Farmacinės rūpybos paslaugų teikimas Lietuvoje – dar miglotas
„Labai džiaugiuosi, kad Lietuva pasekė ES senbuvių pavyzdžiu ir suprato farmacinės rūpybos paslaugų vertę pacientui bei sveikatos priežiūros sistemai“, – teigia PGEU generalinė sekretorė Jūratė Švarcaitė.

ES valstybių vaistinėse farmacinė rūpyba šiandien plačiai diegiama arba jau įdiegta, o Lietuvoje ši praktika turėtų įsigalioti nuo kitų metų pradžios – sausio 1 d. Tačiau kol kas nėra aišku, kaip konkrečiai turėtų veikti farmacinė rūpyba (FR). Europos Sąjungos farmacinės grupės (Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU)) generalinė sekretorė Jūratė Švarcaitė pastebėjo, kad baimintis nereikia, nes iki kitų metų sausio dar yra laiko pasiruošti atitikti keliamus reikalavimus. 
 

„Labai džiaugiuosi, kad Lietuva pasekė ES senbuvių pavyzdžiu ir suprato farmacinės rūpybos paslaugų vertę pacientui bei sveikatos priežiūros sistemai: galutinis naudos gavėjas visais atvejais yra pacientas, tačiau farmacinės rūpybos paslaugos taip pat padės sutaupyti biudžeto lėšas, susijusias su neracionaliu vaistų vartojimu“, – pabrėžė PGEU generalinė sekretorė. 
 
J.Švarcaitės teigimu, farmacinės rūpybos paslaugos reikalauja investicijų. Laikas, skiriamas vaistams išduoti, farmacinės rūpybos paslaugų atveju skiriamas paciento gydymosi rezultatų gerinimui ir dažnai neturi sąsajos su pardavimu. Taip pat šių paslaugų suteikimui reikalingos specialios priemonės, inventorius, investicijos į vaistinės patalpas, kompetentingi specialistai. Taip pat būtina ir prieiga prie paciento sveikatos kortelės. 
 
„Didžiąja dalimi vaistinių sektorius yra privatus, todėl valstybės, siekdamos paskatinti naujų paslaugų diegimą, į šias paslaugas investuoja. Tokiu būdu yra užtikrinama, kad vaistinės gali teikti išplėstines paslaugas, lengvai prieinamas visiems pacientams. Valstybė farmacinės rūpybos vertę skaičiuoja sutaupydama lėšas, susijusias su nereikalingais vizitais pas gydytoją, hospitalizacijos kaštais, neracionaliu vaistų vartojimo mažinimu, paciento nedarbingumu ar sumažėjusiu produktyvumu“, – farmacinės rūpybos privalumus vardijo J.Švarcaitė. 
 
Farmacinė rūpyba Lietuvoje galėtų užpildyti tam tikras pacientų gydymosi spragas, kurios atsiranda dėl sudėtingo gydymosi proceso (kai vartojama 3-4 ar daugiau vaistų), didelio gydytojų užimtumo, mažai dėmesio paciento įgalinimui prisiimti didesnę atsakomybę savo gydymosi procese. Tinkamas kompetencijas įgijęs vaistininkas gali reikšmingai pagerinti sergančiųjų lėtinėmis ligomis – tokiomis kaip bronchinė astma, cukrinis diabetas, širdies kraujagyslių sistemos ligos – pacientų gydymosi rezultatus, sudaryti pacientui patogų ir farmakologiškai teisingą vaistų vartojimo planą, padėti jam jo laikytis, sumažinti ar išvengti nepageidaujamų reakcijų į vaistą potyrius ir, galiausiai, reikšmingai pagerinti paciento gyvenimo kokybę. 
 
PGEU generalinės sekretorės teigimu, vaistininko teikiamos paslaugos leistų pacientui pasiekti gydytojo paskirto gydymo teikiamą naudą, padės išvengti galimos žalos susijusios su netinkamu vaistų vartojimu, taip pat leis anksti nustatyti tam tikras sveikatos problemas, tinkamai nukreipti pacientą sveikatos sistemoje. 
 
FR paslauga, kuri yra geriausiai išplėtota ES – tai paciento vartojamų vaistų periodinė peržiūra ir plano sudarymas. Antra pagal populiarumą paslauga, kuri būtų naudinga ir Lietuvos pacientams – pagalba gydymosi proceso pradžioje. Ji teikiama lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems gydymas paskirtas pirmą kartą. Tyrimo metu Junginėje Karalystėje įrodyta, kad ši paslauga stipriai pagerina paciento būklės kontrolę ir sustabdo ligos progresavimą. Ji taip pat padėtų sutaupyti nemažai biudžeto lėšų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris