Eksperimentiniai vaistai sergantiesiems melanoma teikia vilčių pasveikti

Bernardas Šaknys
2014-06-16
Čikagoje pristatyti du nauji vaistai, skirti vėlyvos stadijos odos vėžiui gydyti. Specialistai, vykdę pirminį bandymų su pacientais etapą, sako, kad rezultatai įspūdingi.
Eksperimentiniai vaistai sergantiesiems melanoma teikia vilčių pasveikti
Pritaikius gydymą naujais bandomais medikamentais, septyni iš dešimties pacientų išgyveno ilgiau nei metus. Iš viso vaistai buvo skirti keturiems šimtams ligonių.

Grąžino gyvenimą
 Vėlyvos stadijos melanoma išplitusi į kitus organus sunkiai gydoma. Dar prieš keletą metų, tokią diagnozę išgirdęs pacientas vidutiniškai išgyvendavo apie pusmetį.
„Pavargdavau net stodamasis, o skutimasis, tikrąja šio žodžio prasme, sekindavo. Dabar vėl jaučiuosi normaliai - galiu darbuotis sode, nueiti į parduotuvę“,- britų televizijai BBC pasakoja vėlyvos stadijos melanoma sergantis Warwick Steelas (64). Jis prieš pusmetį pradėtas gydyti eksperimentiniais vaistais. Į plaučius išplitęs vėžys jam neleido net normaliai kvėpuoti. Tačiau jau po pirmų trijų vaisto infuzijų, plaučių tyrimai parodė, kad paciento sveikata akivaizdžiai pagerėjo. „Dabar aš gyvenu. Tai yra esminis skirtumas“, – tvirtina W.Steelas.

Pritaikius gydymą bandomais medikamentais, septyni iš dešimties pacientų išgyveno ilgiau nei metus. Iš viso vaistai buvo skirti keturiems šimtams ligonių.
 
Išnaudoja imunitetą
 Čikagoje pristatytų medikamentų veikimo principas paremtas žmogaus imunine sistema, kuri atpažįsta auglį ir stengiasi jį pašalinti. Į kraują suleidžiami vaistai blokuoja vėžinių ląstelių savybę „pasislėpti“ nuo imuninės sistemos.
„Atrodo, kad šie vaistai turi potencialo iš esmės pakeisti vėžio gydymą, - dr. David Chao, onkologą iš Didžiosios Britanijos, vadovaujantį melanomos ir plaučių vėžio tyrimams, cituoja BBC. – Kai kurie šių rezultatų tikrai stulbinami. Vaistai gali būti taikomi daugeliui skirtingų vėžio formų.“
Kitas testuotas vaistas, kurio rezultatai aptarti Čikagoje, veikia panašiai, tačiau jis buvo bandomas kombinuojant su jau anksčiau licencijuota imunoterapija. Šio gydymo rezultatas - aštuoni iš dešimties pacientų, išgyvenę daugiau nei dvejus metus. Metodas buvo išbandytas penkiasdešimčiai ligonių. Onkologijos profesorius iš Svonsio medicinos koledžo John Wagstaffas įsitikinęs, kad šie vaistai – tikras proveržis gydant melanomą. „Kol kas tiksliai negalime pasakyti, kaip gydymas paveikia pacientus, tačiau jau matėme keletą įspūdingų atvejų,“ – džiaugiasi J.Wagstaffas. Jam antrina ir Jungtinės Karalystės Vėžio tyrimų vyriausiasis gydytojas praktikas Peter Johnsonas: „Tikrai jaudina faktas, kad atsiranda tiek naujų gydymo metodų, pritaikomų žmonėms, sergantiems vėlyvos stadijos melanoma.“
 

Džiaugtis anksti
 Tačiau gydytojai perspėja, kad tai tik pirmas vaistų testavimo etapas ir kol kas negalima tiksliai pasakyti, kiek jie efektyvūs. Dar laukia antrasis, bei trečiasis etapai. Tik tuomet, maždaug po metų, gavę ataskaitas, gydytojai aiškiai pamatys, ko verti naujieji medikamentai.
„Vėžys turi savybę prisitaikyti prie gydymo ir kai jis sugrįžta, gydyti dar sunkiau. Ar galime pasvajoti apie realų pacientų, kuriems diagnozuotas vėlyvos stadijos vėžys, išgijimą? Ar sykį privertę imuninę sistemą pulti vėžį, galime tikėtis, kad kitąsyk ji veiks savarankiškai? Mes neturime visų atsakymų, tačiau ieškome jų,“ – portalui „dailymail.co.uk“ aiškina D.Chao.
Specialistai taip pat įspėja, kad visi vaistai turi ir šalutinį poveikį. W.Steelas atskleidžia, kad pradėjus leisti eksperimentinius vaistus, naktimis jis patirdavo hiperhidrozę (gausų prakaitavimą). Be to, porą kartų trumpam buvo netekęs sąmonės. Tiesa, čia pat priduria, kad rizikuoti buvo verta.
 
Tarp kitko:
Apie 80 proc. pacientų, kuriems buvo taikoma naujųjų vaistų infuzija, pajuto didesnį ar mažesnį vaisto poveikį. Specialistai sako, kad tai neįprastai didelis skaičius.
Per 70 proc. gydytų pacientų auglys sumažėjo, 40 proc. sumažėjo daugiau nei dvigubai.
Vaistai buvo išbandyti su 30 skirtingų ligos formų, tarp kurių galvos ir kaklo vėžys.
Vaistų gamintojas „Merck Sharp & Dohme“ tikisi pateikti paraišką licencijai Europoje jau po kelių mėnesių. Vaistų kaina kol kas neskelbiama.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris