Ekonomistai: ligoninių vaistinės – nekompetentingas siūlymas

Evelina Machova
2017-06-30
Ne pirmą kartą iš Sveikatos apsaugos ministerijos pasigirsta siūlymų, kaip išplėsti vaistų įsigijimo vietų skaičių. Vis minima ir idėja kurti valstybines vaistines, sudarysiančias konkurenciją privačiam verslui. Tiesa, ekonomistai tokius planus vertina skeptiškai ir klausia, kiek tokios idėjos kainuos mokesčių mokėtojams.
Ekonomistai: ligoninių vaistinės – nekompetentingas siūlymas
Sveikatos apsaugos ministerija parengė projektą, kuriuo siūlo ligoninėms suteikti galimybę pardavinėti vaistus stacionare gydomiems pacientams. Tai šie sutaupytų, nes pirktų medikamentus apmokestintus mažesniu – 5 proc. – PVM tarifu. Tiesa, ekonomistai tikina, kad šis siūlymas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo siekiantis gerų tikslų.

Vaistinės dienos stacionare besigydantiems
Savaitės pradžioje vienoje radijo laidų sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė teigė, kad netrukus vaistų bus galima pirkti gydymo įstaigoje.
„Kalbant apie šį projektą, omenyje turime vaistines dienos stacionare gydomiems pacientams. Tikslas - pagerinti situaciją ligoniams, kad jie galėtų įsigyti vaistus, kuriuos jiems reikia vartoti dienos stacionare. Pastaruosius turi tos ligonės, kurios teikia sudėtingesnes paslaugas, pavyzdžiui, chemoterapija, onkologinių ligų gydymas.

Pagal dabartinę galiojančią tvarką atsiranda nepatogumų pacientams, kai gydytojas jiems skiria vaistą. Žmonės turi nueiti nusipirkti jų į kitur esančią vaistinę. Juolab ne visose vaistinėse tų vaistų yra. Taip pat ne visada randa pigiausią alternatyvą. Kad būtų išvengta nepatogumų, norime pacientams, gydomiems dienos stacionare, leisti vaistų įsigyti pačioje ligoninėje. Vaistus, kurie vartojami ambulatoriškai, ne dienos stacionare, pacientai gali įsigyti ir kitose vaistinėse.
 
Problema, kuri yra sprendžiama, – tai dienos stacionaro aprūpinimas vaistais, nes pagal dabartinius teisės aktus, dienos stacionaras yra ambulatorinis gydymas ir pacientams vaistai yra kompensuojami, nors jie vartojami stacionare. Yra tam tikrų, kurių negalima vartoti ne ligoninėje. Kalbama būtent apie sudėtingus vaistus, nes paprastus vaistus, jūs galite įsigyti ir kitose vaistinėse. Nemanau, kad ligoninių vaistinių tikslas yra aprūpinti ligonius besigydančius namuose. Jų tikslas - aprūpinti tuos, kurie gydosi jų ligoninėje“, - eiliniam radijo klausytojui kaži ar suprantamai kalbėjo viceministrė.    
 

„Iš esmės pasigilintus į pasiūlymą, panašu, kad Sveikatos apsaugos ministerija siūlo steigti valstybinių vaistų tinklą. Ši priemonė kvepia planine ekonomika, kurios pasekmes žinome visi - stagnacija, menkas pasirinkimas, deficitas ir nepagrįstai didelės išlaidos“, - teigia Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė.


Kvepia planine ekonomika
Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotojos Jūratės Šovienės teigimu, projektas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo įtikinamai. „Pacientams esą nereiks eiti ieškoti vaistų, jie juos įsigis pigiau. Tačiau iš esmės pasigilintus į šį pasiūlymą, panašu, kad Sveikatos apsaugos ministerija siūlo steigti valstybinių vaistinių tinklą. Jo vertinimas priklauso nuo to, kokie yra numatyti tikslai. Jeigu siekiama pigaus populiarumo, jeigu norima sukurti naujas darbo vietas saviems partiniams ir nepartiniams arba iš rinkos išstumti smulkias šeimos vaistines, pagąsdinti vaistinių tinklus, atgrasyti investicijas į farmacijos sektorių, tuomet pasiūlymas, mano nuomone, labai geras. Bet jeigu, kaip viceministrė minėjo, norima intensyvesnės konkurencijos... Tada pasiūlymas yra nerimtas ir nekompetentingas.
 
Kodėl? Nes ši priemonė kvepia planine ekonomika, kurios pasekmes žinome visi - stagnacija, menkas pasirinkimas, deficitas ir nepagrįstai didelės išlaidos“, - teigia J.Šovienė.
Viceministrė K.Garuolienė tikina, jog norima sudaryti konkurenciją privačioms vaistinėms. Tiesa, tik viename vaistų, vartojamų dienos stacionare, segmente. „

Ekonomistai gi tarp gerų tikslų įžvelgia ir grėsmes. Pavyzdžiui, iš pradžių planuojama parduoti tik keletą vaistų ir tik tiems pacientams, kurie gydomi dienos stacionare. Tiesa, įstatymo projekte to nėra numatyta. Kaip pabrėžė Laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas, siūlymas yra suteikti ligoninėms, kurios priklauso ministerijai ar savivaldybėms, leidimą turėti savo vaistines, prekiausiančias vaistais.

Kiek tai kainuos?
„Neramu yra dėl to, kad Sveikatos apsaugos ministerija darydama reguliacinius sprendimus nevertina poveikio rinkai ir vartotojams. Yra sakoma, kad viena grėsmių, liberalėjant vaistinių preparatų pardavimams, - neracionalus vaistų vartojimas ar perdozavimas. Tokiai rizikai suvaldyti Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad reikės visuomenę intensyviau šviesti ir informuoti, kaip racionaliai vartoti vaistus. Kyla klausimas, kiek tai kainuos? Aiškinamajame rašte matome, kad nieko nekainuos“, - sako J.Švobienė.


Specialistė priduria ir tai, kad valstybinis verslas konkurencijos nesukurs. Jis mokesčių mokėtojams kainuos brangiai. „Kainuos tiek efektyvumo, tiek skaidrumo ir korupcijos prasme. Vienas pagrindinių konkurencijos trukdžių - diskriminacinis, protekcionistinis, neskaidrus reguliavimas. Tokio reguliavimo pavyzdį turime kompensuojamųjų vaistų sistemoje“, - sako J.Švobienė. 

 
Tarp kitko
Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė Antano Matulo siūlomai Farmacijos įstatymo pataisai, kad nuo šiol vienu adresu galėtų būti registruojamos kelios vaistinės, o ne taip, kaip yra dabar. Tai, pasak pataisų iniciatoriaus, aktualu tuomet, kai vaistinės yra įsikūrusios dideliuose prekybos centruose. Jei šiai pataisai pritars Seimas, pavyzdžiui, „Akropolyje“ galės įsikurti kelios vaistinės, o ne viena, kaip yra dabar.
Pasak A.Matulo, toks sprendimas galbūt kiek padidins konkurenciją, taigi bus galima tikėtis šiek tiek mažėjančių vaistų kainų. Siūlymui nepritarė du Seimo nariai prof. Algimantas Kirkutis ir Dainius Kepenis.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris