Su sumuštinio diena!

www.lsveikata.lt
2022-11-03
Sumuštiniai pasaulyje tokie populiarūs, kad net turi pasaulyje švenčiamą dieną – lapkričio 3-ąją. Ir yra susijusi su žmogumi, kuris laikomas sumuštinio kūrėju – Anglijos didiku Džonu Montagu. Sakoma, kad vieną dieną jis šefo paprašė patiekalo, kurį galėtų valgyti per ilgas kortų partijas. Taip XVIII a. atsirado sumuštinis, o lapkričio 3-ąją, per Džono Montago gimimo dieną, minima sumuštinio diena. 
Su sumuštinio diena!
Sumuštinis – vienas labiausiai paplitusių, greičiausiai pagaminamų bei paprasčiausių ingredientų reikalaujantis patiekalas pasaulyje. Be to, priklausomai nuo to, ką į jį įdėsite, sumuštinis gali būti ne tik sveikatai palanki, bet ir sutaupyti padedanti pusryčių ar pietų alternatyva.

Gardus, pigus bei sveikatai palankus
Sumuštinis – vienas labiausiai paplitusių, greičiausiai pagaminamų bei paprasčiausių ingredientų reikalaujantis patiekalas pasaulyje. Be to, priklausomai nuo to, ką į jį įdėsite, sumuštinis gali būti ne tik sveikatai palanki, bet ir sutaupyti padedanti pusryčių ar pietų alternatyva.
 
Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo sumuštinių gaminimui naudoti maistingas, tačiau nebrangias ankštines daržoves bei mėsos likučius nuo vakarykščių pietų. O sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį į įvairaus raciono maisto svarbą bei sveikatai palankius sumuštinio ingredientus.  

L.Barčaitė sako, kad pasigaminti gardų, pigų bei sveikatai palankų sumuštinį gali net vaikai. Viskas, ko reikia šio patiekalo gamybai, – mėgstama duona bei truputis fantazijos. 
 
„Gaminant gardų sumuštinį puiki idėja yra panaudoti paukštienos, kiaulienos arba jautienos kepsnio pietų likučius – tai ne tik padės išvengti maisto švaistymo, bet ir padės sutaupyti. Svarbu nepamiršti ir šviežių daržovių, jos paįvairins sumuštinio skonį. Puiki alternatyva gali būti ir ankštinės daržovės, pavyzdžiui, pupelės, žirniai, lęšiai, kurie yra turtingi organizmui naudingomis maistinėmis medžiagomis bei suteikia sotumo jausmą“, – pažymi L.Barčaitė. 
 
Specialistė taip pat atkreipia dėmesį į padažo ant sumuštinio svarbą: „Nors majonezas ir garstyčios yra skanūs, tačiau juose gali būti daug kalorijų ir mažai sveikų maistinių medžiagų, tad kaip alternatyvą šiems padažams galite naudoti gvakamolę arba pesto padažą. Jie ne tik bus maistingesnis pasirinkimas, tačiau taip pat paįvairins įprastą sumuštinio skonį.“
 
Įvairaus raciono organizmui svarba
Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį į maisto raciono svarbą ir teigia, jog sumuštiniai gali būti vartojami jam paįvairinti. Svarbu atkreipti dėmesį, kokie produktai įeina į šio patiekalo sudėtį bei rinktis sveikatai palankesnę duoną, atkreipiant dėmesį į riebalų, druskos, cukraus kiekį joje.
 
Pasak gydytojos dietologės, sumuštinis gali puikiai tikti ne tik pietums, bet ir pusryčiams: „Kuo įvairesnis pusryčių racionas, tuo daugiau maistinių medžiagų gauname, todėl rytinis pasirinkimas kasdien neturėtų būti vienodas. Planuojant dienos valgymus, pusryčiams reikėtų rinktis tai, kas nesudėtingai pagaminama, tačiau yra maistinga. Pusryčiams tinka viso grūdo duonos sumuštiniai su liesa mėsa, įvairiomis daržovėmis, liesu sūriu ar kitais maistingais ingredientais. Taip pat – įvairios košės su jogurtu ar vaisiais, omletai, kiaušinienės su daržovėmis ar trupučiu sūrio, virti kiaušiniai, varškė.“

 
Ekspertė taip pat atkreipia dėmesį, jog ankštiniai produktai yra finansiškai naudingesnė alternatyva kiaušiniams ir mėsai, be to, pupelės, žirniai, lęšiai bei avinžirniai yra puikus baltymų šaltinis. Juose taip pat yra skaidulų, vitaminų bei mineralinių medžiagų.
 
Pakeiskite sviestą

Dažniausiai ant duonos tepame storą sluoksnį sviesto, tačiau juk žinote, kad tai nėra pats geriausias pasirinkimas. Geriau rinkitės, pavyzdžiui, avokadą. Šis kaulavaisis – vienas vertingiausių, nes jame daug sveikatai naudingų medžiagų. Avokade gausu maistinių skaidulų, vitaminų: A, B1, B2, B6, C, D, E, gerųjų riebalų, yra baltymų. Prinokusį, beveik sviesto konsistencijos avokadą tepkite ant mėgstamos viso grūdo duonos. Turėsite puikų sveiką sumuštinį.
 
Kad suvalgę sumuštinių jaustumėtės ne tik sotūs, bet ir gavę naudingų medžiagų, gardinkite juos įvairiomis sėklomis: moliūgų, sezamų, linų sėmenų ir skrudintais riešutais (graikiniais, lazdynų, kedrinėmis pinijomis). Jų galite berti ir ant savo mėgstamo, įprasto sumuštinio.

 
Komentaras
Mitybos konsultantė Indrė Trusovė SŠ yra sakiusi:

- Kad ir kokius sveikus sumuštinius pasigaminsite, nereikėtų jų suvaldyti per daug. Vidutinio aktyvumo besilaikančiam žmogui dviejų tikrai pakaks, ir geriausia pirmoje dienos pusėje. Na, jeigu esate sportuojantis vyras, o dar ir darbas fizinis, galite suvalgyti net ir tris saldesnius. Vakarienei sumuštinio net ir sveikuoliško rinktis nereikėtų, nes pilno grūdo duona turi sudėtinių angliavandenių, reikalingų mūsų smegenų veiklai ir juos sudeginsime dienos eigoje. Beje, sveikuoliškas sumuštinis tikrai nėra joks nusikaltimas mitybai. Be to, tai – puikus pusrytis ar užkandis, kai norima užbaigti visus maisto likučius vietoj to, kad juos tiesiog išmestume.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris