„Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė Violeta Staniulevičienė. Specialistė atvirauja, kad ilgus metus akušeriai jautėsi ne kaip savarankiški medicinos specialistai, bet kaip gydytojų padėjėjai. Sveikatos apsaugos ministerijai patvirtinus ambulatorinių akušerio konsultacijų aprašą, akušerių profesija atgimsta.
Po daugelio metų pastangų akušeriai pagaliau įgijo daugiau profesinio savarankiškumo ir laisvės dirbti pagal savo kompetenciją.
Tarnai tampa specialistais
„Anksčiau masę darbų atlikdavau viena, o gydytojas tik ateidavo, sudėdavo spaudus ir prisiimdavo visus nuopelnus, tarsi čia jis būtų viską padaręs. Toks buvo tarybinių laikų paveldas – gydytojas už viską atsakingas, nors viską padarydavo akušeris“, – prisimena beveik keturiasdešimt metų akušerijos srityje dirbanti V.Staniulevičienė.
Akušerių asociacijos prezidentė džiaugiasi, kad po daugelio metų pastangų akušeriai pagaliau įgijo daugiau profesinio savarankiškumo ir laisvės dirbti pagal savo kompetenciją: „Šitiek daug metų mes su Akušerių asociacija ir Akušerių sąjunga dirbome, kad būtų prieita prie šio savarankiškumo ir laisvės, kad akušeriai galėtų teikti tai, ko ir mokėsi. Iki tol visi jautėmės tarnaitėmis ir asistentais.“
Anot pašnekovės, akušerės ilgus metus siekė, kad būtų priimtas akušerijos praktikos įstatymas ir akušerio norma, kurie aiškiai apibrėžtų jų teises ir pareigas. Nors abu teisės aktais buvo priimti prieš dvidešimt metų, realaus profesinio savarankiškumo akušeriai sulaukė tik dabar.
V.Staniulevičienė pastebi, kad ne visi medicinos specialistai pokyčius sutinka vienodai entuziastingai. Anot jos, jaunesni gydytojai, ypač tie, kurie turi tarptautinės patirties, akušerių savarankiškumą vertina labiau.
„Jaunesni gydytojai, kurie pabaigė mokslus prieš dešimt metų ar dabar, taip pat tie, kurie daugiau pamatė pasaulio, pavažinėjo po kitus akušerijos skyrius, – jie visi sako: nesuprantame, kodėl prie paprasto gimdymo turi ateiti gydytojas ir stovėti. Juk gali susitvarkyti pats – kompetencijos tai puikiausiai leidžia. Gydytojas turi būti pakviestas tik tada, kai tikrai jo reikia“, – aiškina Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė Violeta Staniulevičienė.
Ministerija patvirtino aprašą
Ką tik patvirtintu ambulatorinių akušerio konsultacijų aprašu Sveikatos apsaugos ministerija akušeriams suteikia daugiau laisvės ir savarankiškumo.
„Iki šiol akušerio ambulatorinių konsultacijų teikimas nebuvo reglamentuotas, akušerinę priežiūrą vykdydavo šeimos gydytojas, o sudėtingesniais atvejais siųsdavo gydytojo akušerio ginekologo konsultacijai. Patvirtinus ambulatorinių akušerio konsultacijų teikimo reikalavimų aprašą, akušeriai galės savarankiškai prižiūrėti nėščiąją, kai nėra didelės rizikos nėštumo veiksnių, sudaryti individualų akušerinės priežiūros ir pagalbos planą, vykdyti prevencines programas“, – teigia sveikatos apsaugos ministrės patarėja Jurgita Platakytė.
Pasak patarėjos, šis pakeitimas leis nėščiosioms greičiau gauti pirminio lygio šeimos medicinos paslaugas atliekant nėštumo priežiūrą, o šeimos gydytojas galės daugiau laiko skirti sudėtingesnius susirgimus patiriančių pacientų konsultacijoms.
Pagal patvirtintą aprašą akušeriai nuo šiol galės prižiūrėti nėštumą be didelės rizikos veiksnių, skirti reikalingus tyrimus, būtinus nėštumo stebėsenai vykdyti – bendro kraujo tyrimus, gliukozės tolerancijos mėginius, stebėti kitus svarbius nėščiosios sveikatos rodiklius. Akušeriai galės prižiūrėti naujagimius, vykdyti prevencines programas, konsultuoti pacientę žindymo, sveikos gyvensenos, seksualinės sveikatos klausimais. Specialistai galės ne tik skirti, bet ir vertinti įvairius tyrimus. Taip pat jiems suteikiama teisė išduoti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus.
Teikti savarankiškas konsultacijas šeimos gydytojo komandoje dirbantys akušeriai galės nuo šių metų liepos 25 dienos.
Naujomis atsakomybėmis džiaugiasi ne visi
V.Staniulevičienė pastebi, kad ne visi medicinos specialistai džiaugiasi didėjančiomis atsakomybėmis. „Atsakomybių daugėja ir tikrai ne visi akušeriai jų norės, bet kiekvienas gali pasirinkti savo darbo vietą. Jeigu specialistui nepatinka atsakomybės ir darbai, kuriuos akušeris tikrai kompetentingas teikti nėščiajai, gimdyvei, pagimdžiusiajai ir naujagimiui, tai tada tegul visai nedirba akušerijoje, – sako Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė. – Bet iš tikrųjų yra ir tokių pozicijų, kur galima tiesiog sėdėti ir rašyti popierėlius šalia gydytojo. Tokių vietų yra kiek tik nori. O pasišventę, savimi pasitikintys akušeriai labai vertina tai, kas jau pasiekta.“
Pokyčiais džiaugiasi ir Klaipėdos universiteto ligoninės akušerė Rasa Liutikienė. „Tai sudaro realias prielaidas gerinti paslaugų prieinamumą nėščiosioms, sumažinti šeimos gydytojų ir gydytojų akušerių ginekologų apkrovą – įsitikinusi specialistė. – Šis sprendimas yra labai svarbus žingsnis stiprinant akušerio profesinį savarankiškumą ir autonomiją, atliepia ES rekomendacijas dėl akušerių vaidmens stiprinimo pirminėje sveikatos priežiūroje ir, labai tikiuosi, kad prisidės prie moterų sveikatos priežiūros paslaugų kokybės užtikrinimo.“
Komentaras
Privačias akušerijos paslaugas teikianti Agnė Škudienė atkreipia dėmesį, kad pokyčiai pozityvūs, tačiau yra tam tikrų ribojimų:
.jpg)
- Iš esmės pokyčius vertinu pozityviai, nes akušeriai pagaliau galės dirbti tiesioginį savo darbą, tai motyvuos kelti kvalifikaciją, atnaujinti žinias. Deja, tai nėra iki galo savarankiškas darbas, nes paslaugas gali teikti tik šeimos gydytojo komandoje dirbantys akušeriai. Jei akušeriai nori savarankiškai vykdyti veiklą, įkurti privatų akušerijos kabinetą – tam galimybių nėra, reikia kurti šeimos gydytojo kliniką. Kitas klausimas – ar pridėjus daugiau atsakomybių, proporcingai bus keliamas ir atlyginimas?
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: