Persivalgėte? Šaukštai po pietų

Greta Vanagienė
2020-01-02
„Viskas – nuo pirmadienio nevalgau“, - lyg burtažodį kartojame piktnaudžiaudami šventiniais patiekalais. Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit konstatuoja - išganymo nebus. Bado dietos tik dar labiau nuvargina ir taip nuo maisto pertekliaus apsunkusį organizmą. Vis dėlto būdas sau padėti persivalgius yra.
Persivalgėte? Šaukštai po pietų
Dažno požiūrį po persivalgymo švenčių metu, esą nevalgysiu kelias dienas ir atsigausiu, dietologai sukritikuoja. Anot jų, bet koks badavimas organizmui yra didžiulis stresas.

Numetame raumenų – priaugame riebalų

Dažno požiūrį po persivalgymo švenčių metu, esą nevalgysiu kelias dienas ir atsigausiu, gydytoja dietologė Rūtą Petereit sukritikuoja. Anot jos, bet koks badavimas organizmui yra didžiulis stresas. Taigi besitikintiems greito rezultato gydytoja sako, jog tai neįmanoma.

 
„Kas įvyko, tas įvyko. Šaukštai po pietų. Apie tai, kaip nepersivalgyti, reikia planuoti dar prieš šventes. Turėtume švęsti dvasiškai, o ne maistu“, - pirštu į daugelį graužiančią sąžinę beda dietologė.
Anot jos, populiariosios bado dietos tik dar labiau nualina nuo maisto pertekliaus apsunkusį organizmą. Taigi nedžiuginančius svarstyklių rodmenis po švenčių teks prisijaukinti arba... paplušėti iš peties.

 
„Visi žinome, kad staiga, be didelių pastangų numesti kilogramai grįžta bumerangu. Be to, šis procesas - staigus svorio numetimas ir prieaugis - neigiamai veikia medžiagų apykaitą bei organizmą“, - atkreipia dėmesį R.Petereit. Mat staiga nukrenta būtent liesosios kūno masės kilogramai, raumenys, o priaugame – riebalų.
„Ypač reikėtų į tai atkreipti dėmesį žmonėms, kurie šį ydingą būdą mesti priaugtą svorį nuolat propaguoja. Žmogaus organizmas sensta jau nuo trisdešimties, o su amžiumi dar labiau lėtėja medžiagų apykaita. Tokie bado ir atsipalaidavimo svorio šuoliai ypač nerekomenduojami moterims. Taigi badavimo dienos negali būti nė vienos“, - be pasigailėjimo kerta specialistė.
 
Planas B 
Dietologė sako nekenksmingas būdas išvalyti organizmą yra nemažiau populiarumo sulaukiančios iškrovos dienos, kai pasirenkamas tik vienas lengvas maisto produktas, pavyzdžiui, kefyras. Tačiau ir į tokias dienas neturėtume žiūrėti kaip į gelbėjimosi ratą. Mat iškrovos dienos gali būti vykdomos tik tada, kai maitinimosi ritmas yra nusistovėjęs, o organizmas nepatiria stiprių mitybinių šuolių. Taigi „kefyro diena“ po didžiųjų persivalgymų kenkia organizmui nemažiau nei badas.
 
„Dažniausiai žmonės švenčių metu vartoja alkoholį, todėl kiekvienu atveju reikalinga stebėti situaciją, ar kelios dienos prieš nebuvo padidėjęs rūgštingumas. Tokiu atveju, pavyzdžiui, pasirinktas kefyras kirs skrandžio sienelėms“, - aiškina R.Petereit.

Netinkamos iškrovos dienos, anot medikės, ir sergantiems lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių, cukriniu diabetu. Taip pat sirgus virškinimo trakto ligomis (pankreatitu, uždegiminėmis žarnų ligomis).
 
Padės fizinis aktyvumas
Paklausta, kaip galime sau padėti persivalgę, gydytoja sako, jog būdas yra. Tiesa, pastangų tai reikalauja kiek daugiau nei atsisakymas dieną kitą sėst prie stalo.
„Jeigu jau persivalgėte, vienintelis būdas sau padėti – būti fiziškai aktyviems ir išeikvoti energiją, kurios gavote su pertekliniu maistu. Jei oras palankus, idealiausia praleisti laiką gamtoje. Kitu atveju, bus naudingi aktyvūs žaidimai. Taigi paprasčiausias judėjimas padės savęs negraužti už tai, kad švenčių metu leidote palepinti pilvus daugiau nei įprastai“, - pataria gydytoja dietologė.

 
Tarp kitko
Populiarumo sulaukiančio protarpinio badavimo, kai per parą badaujama po 16 ar 20 valandų šalininkai teigia, kad tai organizmui padeda natūraliai išsivalyti. Gydytoja dietologė R.Petereit sako tai iš tiesų gali būti veiksminga. Mat paskutinis valgymas neturėtų būti vėliau nei trys valandos nuo fiziologinio organizmo miego meto (apie 22 val.), taigi - ne vėliau 19 valandos. Toks režimas iki kitos dienos pusryčių skaičiuojamas apie 12 val. Tačiau dirbtinai pritempti laiko, anot medikės, nėra tikslo. Be to, nereikėtų pamiršti auksinės taisyklės – kas tinka sveikam, netinka sergančiajam.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

   Budinti vaistinė


   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
   Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

   Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

   Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

   Sveika šeima


   Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

   Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
   Leonardas Cohenas ir jausmai
   Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica