Persivalgėte? Šaukštai po pietų

Greta Vanagienė
2020-01-02
„Viskas – nuo pirmadienio nevalgau“, - lyg burtažodį kartojame piktnaudžiaudami šventiniais patiekalais. Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit konstatuoja - išganymo nebus. Bado dietos tik dar labiau nuvargina ir taip nuo maisto pertekliaus apsunkusį organizmą. Vis dėlto būdas sau padėti persivalgius yra.
Persivalgėte? Šaukštai po pietų
Dažno požiūrį po persivalgymo švenčių metu, esą nevalgysiu kelias dienas ir atsigausiu, dietologai sukritikuoja. Anot jų, bet koks badavimas organizmui yra didžiulis stresas.

Numetame raumenų – priaugame riebalų

Dažno požiūrį po persivalgymo švenčių metu, esą nevalgysiu kelias dienas ir atsigausiu, gydytoja dietologė Rūtą Petereit sukritikuoja. Anot jos, bet koks badavimas organizmui yra didžiulis stresas. Taigi besitikintiems greito rezultato gydytoja sako, jog tai neįmanoma.

 
„Kas įvyko, tas įvyko. Šaukštai po pietų. Apie tai, kaip nepersivalgyti, reikia planuoti dar prieš šventes. Turėtume švęsti dvasiškai, o ne maistu“, - pirštu į daugelį graužiančią sąžinę beda dietologė.
Anot jos, populiariosios bado dietos tik dar labiau nualina nuo maisto pertekliaus apsunkusį organizmą. Taigi nedžiuginančius svarstyklių rodmenis po švenčių teks prisijaukinti arba... paplušėti iš peties.

 
„Visi žinome, kad staiga, be didelių pastangų numesti kilogramai grįžta bumerangu. Be to, šis procesas - staigus svorio numetimas ir prieaugis - neigiamai veikia medžiagų apykaitą bei organizmą“, - atkreipia dėmesį R.Petereit. Mat staiga nukrenta būtent liesosios kūno masės kilogramai, raumenys, o priaugame – riebalų.
„Ypač reikėtų į tai atkreipti dėmesį žmonėms, kurie šį ydingą būdą mesti priaugtą svorį nuolat propaguoja. Žmogaus organizmas sensta jau nuo trisdešimties, o su amžiumi dar labiau lėtėja medžiagų apykaita. Tokie bado ir atsipalaidavimo svorio šuoliai ypač nerekomenduojami moterims. Taigi badavimo dienos negali būti nė vienos“, - be pasigailėjimo kerta specialistė.
 
Planas B 
Dietologė sako nekenksmingas būdas išvalyti organizmą yra nemažiau populiarumo sulaukiančios iškrovos dienos, kai pasirenkamas tik vienas lengvas maisto produktas, pavyzdžiui, kefyras. Tačiau ir į tokias dienas neturėtume žiūrėti kaip į gelbėjimosi ratą. Mat iškrovos dienos gali būti vykdomos tik tada, kai maitinimosi ritmas yra nusistovėjęs, o organizmas nepatiria stiprių mitybinių šuolių. Taigi „kefyro diena“ po didžiųjų persivalgymų kenkia organizmui nemažiau nei badas.
 
„Dažniausiai žmonės švenčių metu vartoja alkoholį, todėl kiekvienu atveju reikalinga stebėti situaciją, ar kelios dienos prieš nebuvo padidėjęs rūgštingumas. Tokiu atveju, pavyzdžiui, pasirinktas kefyras kirs skrandžio sienelėms“, - aiškina R.Petereit.

Netinkamos iškrovos dienos, anot medikės, ir sergantiems lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių, cukriniu diabetu. Taip pat sirgus virškinimo trakto ligomis (pankreatitu, uždegiminėmis žarnų ligomis).
 
Padės fizinis aktyvumas
Paklausta, kaip galime sau padėti persivalgę, gydytoja sako, jog būdas yra. Tiesa, pastangų tai reikalauja kiek daugiau nei atsisakymas dieną kitą sėst prie stalo.
„Jeigu jau persivalgėte, vienintelis būdas sau padėti – būti fiziškai aktyviems ir išeikvoti energiją, kurios gavote su pertekliniu maistu. Jei oras palankus, idealiausia praleisti laiką gamtoje. Kitu atveju, bus naudingi aktyvūs žaidimai. Taigi paprasčiausias judėjimas padės savęs negraužti už tai, kad švenčių metu leidote palepinti pilvus daugiau nei įprastai“, - pataria gydytoja dietologė.

 
Tarp kitko
Populiarumo sulaukiančio protarpinio badavimo, kai per parą badaujama po 16 ar 20 valandų šalininkai teigia, kad tai organizmui padeda natūraliai išsivalyti. Gydytoja dietologė R.Petereit sako tai iš tiesų gali būti veiksminga. Mat paskutinis valgymas neturėtų būti vėliau nei trys valandos nuo fiziologinio organizmo miego meto (apie 22 val.), taigi - ne vėliau 19 valandos. Toks režimas iki kitos dienos pusryčių skaičiuojamas apie 12 val. Tačiau dirbtinai pritempti laiko, anot medikės, nėra tikslo. Be to, nereikėtų pamiršti auksinės taisyklės – kas tinka sveikam, netinka sergančiajam.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris