Organizmą vėsinantys ir gaivinantys produktai

Gintarė Kaminskienė
2014-08-05
Vasaros karštis ir tvankumas tiesiog varo iš proto. Ieškote būdų, kaip atsigaivinti ir kuo atsivėsinti? Dažniausiai renkatės šaltus gėrimus ir ledus? Tačiau turbūt nežinojote, kad minėti produktai išbalansuoja organizmo vėsinimo sistemą, todėl atgaiva – trumpalaikė. Bet ką daryti norint ilgesnio poveikio? Galime jus užtikrinti, kad ledai ir atšaldyti gėrimai nėra vienintelis organizmą vėsinantis pasirinkimas. 
Organizmą vėsinantys ir gaivinantys produktai
Arbūzai ne tik vėsina, bet ir valo inkstus, normalizuoja laisvus vidurius. Tačiau specialistai pataria, kad norint išsaugoti sveiką virškinimą, šio vaisiaus nereikėtų valgyti maždaug tris valandas po valgio.

Vandeningi vaisiai ir daržovės
 Tikrai tiesa – trintų vaisių kokteiliai, jų ar daržovių salotos yra vienas geriausių atgaivos būdų vasarą. Gaminkite salotas iš ridikėlių, agurkų, svogūnų, kriaušių, arbūzų, melionų, kivių, braškių ir t.t.
„Sveikas kaip ridikas“ – tai ne iš piršto laužtas posakis. Ridikai – viena seniausių daržovių, kuri mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Augdami jie sukaupia daug vertingų mikroelementų ir vitaminų. Juose gausu geležies, cinko, jodo, kalcio, kalio ir magnio. Šioje daržovėje vitamino C yra ne mažiau nei citrinoje.
Agurkai turi baltymų, cukraus, vitaminų C, B1, B2, P, A, jodo, įvairių mineralinių medžiagų ir tam tikrų fermentų, kurie padeda organizmui pasisavinti gyvulinius baltymus. Štai todėl dietologai rekomenduoja mėsos ir žuvies produktus valgyti su salotomis, kuriose yra agurkų.
Pasirodo, kad svogūnai taip pat turi ir organizmą vėsinančių savybių. Nepaisant aštraus kvapo ir skonio, svogūnas priskiriamas prie afrodiziakų. Šioje daržovėje gausu vitamino E.
Kriaušės – labai sultingi vaisiai. Jose daug vandens, kalio (100 g kriaušių vidutiniškai yra 127 mg kalio). Šis mikroelementas labai svarbus normaliai širdies veiklai. Kriaušių sudėtyje esančios maistinės skaidulos aktyvina žarnyno veiklą.
Arbūzai ne tik vėsina, bet ir valo inkstus, normalizuoja laisvus vidurius. Tačiau specialistai pataria, kad norint išsaugoti sveiką virškinimą, šio vaisiaus nereikėtų valgyti maždaug tris valandas po valgio.
Melionai turi daug fermentų, kurie puikiai pasisavinami žarnyne, padeda normalizuoti jo veiklą. Šį vaisių patariama naudoti kaip vaistą nuo visų virškinimo sutrikimų, sergant įvairiomis kepenų ligomis, taip pat esant inkstų ir šlapimo pūslės akmenligei.

Kiviuose gausu fitocheminių medžiagų, vitaminų, mineralų ir tirpios ląstelienos. Didelis pastarosios kiekis padeda apsaugoti gleivinę nuo toksinų, taip pat nuo chemikalų storojoje žarnoje, kurie sukelia vėžį.
Braškėse gausu antioksidantų. Jos yra puikus vaistas nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Gerina širdies darbą – kraujagyslės tampa elastingesnės, sumažėja kraujospūdis. Jose taip pat daug folio rūgšties (vitamino B 9). Ji gerina atmintį. O braškėse esantys mikroelementai – geležis, kalis, kalcis ir magnis stiprina širdį, kaulus, dantis bei nervų sistemą.
Ruošdami salotas, nebijokite eksperimentuoti. Galbūt atrasite naujų skonių, kurie nudžiugins jūsų gomurį.

Vanduo su žaliąja citrina, mėtomis ir... agurkais?
 Žaliosios citrinos yra vieni geriausiai atgaivinančių vaisių. Karštą vasaros dieną į ąsotį vandens įmeskite kelias šių citrinų skilteles ir mėtų lapelių. Mėgstantieji saldžiau ir norintieji palepinti akis spalvomis gali vandenį paskaninti braškėmis ar avietėmis. Išbandykite ir agurkų su mėtomis mišinį. Vandens skonis bus itin gaivinantis.
Nereikėtų pamiršti, kad karštomis dienomis daug prakaituojama. Kadangi prakaituojant pašalinama daug vandens, su juo ir mineralinių medžiagų, tad reikėtų gerti vandenį ir mineralinį vandenį. Kasdien jo reikėtų išgerti bent pusantro litro.
Karštą vasaros dieną atgaivins ir mėtų arbata. Mėta gerai tonizuoja visą organizmą, mažina kraujo spaudimą, stimuliuoja širdies raumenų darbą, mažina galvos skausmą, gerina kraujotaką.
Aviečių uogose yra fruktozės, gliukozės, sacharozės, ląstelienos, pektinų, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų: natrio, kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, taip pat vitaminų B1, B2, PP, C, karotino. Dėl tokios vertingų medžiagų ir vitaminų gausos, avietės vadinamos vienomis vertingiausių uogų. Tačiau karštą dieną su jomis persirengti nevertėtų, nes šios uogos skatina prakaitavimą.
 
Svarbu
Per dažnas arbūzų valgymas gali sukelti kvėpavimo takų kongestiją, padidinti akispūdį, dėlto jų nerekomenduojama jo gausiai valgyti sergant glaukoma.

 
Receptai

Gaivios braškių, agurkų ir baziliko salotos

Reikės:
4 puodelių nuvalytų braškių,
2 šaukštų kapoto šviežio baziliko,
2 šaukštelių balzaminio acto,
1 šaukštelio cukraus,
2 vidutinio dydžio agurkų,
1 šaukštelio šviežiai spaustų citrinų sulčių,
1/4 šaukštelių druskos,

1/4 arbatinio šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Agurkus nulupkite. Išilgai perpjaukite perpus. Išimkite sėklas. Supjaustykite plonais griežinėliais.
Sumaišykite braškes, kapotą baziliką, balzaminį actą ir cukrų dideliame inde. Braškės turi pasidengti balzaminiu actu ir cukraus glazūra. Padėkite mišinį į šaldytuvą atvėsti.
Sumaišykite agurkus ir citrinos sultis, druską ir pipirus. Viską sudėkite į atvėsintą braškių mišinį. Patiekite iš karto. Skanaus!
 
Trintų arbūzų ir braškių kokteilis

Reikės:
1/2 puodelio sušaldytų braškių,
1 1/2 puodelio sušaldyto ir supjaustyto arbūzo,
1/4 puodelio natūralaus geriamojo jogurto,
2 šaukštų apelsinų sulčių,
1 šaukšto baltojo cukraus (nebūtina),
1/4 šaukštelio vanilės ekstrakto.
Šaldytas braškes ir arbūzus sumalkite su smulkintuvu. Įpilkite natūralaus jogurto, apelsinų sulčių, vanilės ekstrakto. Galite įdėti cukraus pagal skonį. Cukrų galima pakeisti natūraliu agavų sirupu. Visą mišinį išplakite. Skanaus!
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris