Kupranugarių pienas: ar nauda sveikatai reali?

Domantė Juknonytė
2017-02-06
Šiandien vis daugiau dėmesio susilaukia vadinamasis „supermaistas“, pasižymintis išskirtine maistine verte. Neseniai kalbėjome apie avižų, migdolų ar kokosų pieno naudą sveikatai, o šiandien pasvarstysime apie viešojoje erdvėje vis dažniau girdimą naująjį „supermaistą“ – kupranugarių pieną.
Kupranugarių pienas: ar nauda sveikatai reali?
Lyginant su karvės, kupranugarių pienas mažiau kaloringas: stiklinėje yra apie 110 kilokalorijų ir 4,5 gramo riebalų, iš kurių tris gramus sudaro sočiosios riebalų rūgštys (atitinkamai natūraliame karvės piene – 150 kilokalorijų ir 8 gramai sočiųjų riebalų). Be to, jame yra daugiau geležies, B grupės vitaminų bei vitamino C, šiek tiek mažiau laktozės.

„Kardiolitos“ klinikų gydytoja dietologė Eugenija Časaitytė teigia, jog nors kupranugarių pienui pradedama klijuoti „supermaisto“ etiketė, nauju produktu jo nepavadinsi: „Klajoklės gentys jį gerdavo jau prieš keletą tūkstantmečių metų. Šis pienas geriamas Šiaurės Amerikoje ir Vidurio Rytuose, populiarėja JAV ir Australijoje.“
 
Panašus į ožkos pieną

Pasidomėjus, kuo pasižymi kupranugarių pienas, gydytoja dietologė komentuoja, jog gėrimo kokybė labai priklauso nuo gyvūno išgeriamo vandens kiekio bei mitybos, o maistinė vertė panaši į ožkos pieną.
 
„Lyginant su karvės, kupranugarių pienas mažiau kaloringas: stiklinėje (apie 250 ml) yra apie 110 kilokalorijų ir 4,5 gramo riebalų, iš kurių tris gramus sudaro sočiosios riebalų rūgštys (atitinkamai natūraliame karvės piene – 150 kilokalorijų ir 8 gramai sočiųjų riebalų). Be to, jame yra daugiau geležies, B grupės vitaminų bei vitamino C, šiek tiek mažiau laktozės“, - palygina E.Časaitytė, pridurdama, jog asilės pienas turi dar daugiau vitamino C. „Tai ypač svarbu tuose regionuose, kur trūksta vaisių bei daržovių“, - sako specialistė.
 
Sūresnio skonio
Dietologė aiškina, jog baltymų kiekis kupranugarių piene svyruoja nuo 2 iki 5,5 proc., ir nors panašus kiekis randamas karvės piene, kupranugarių piene yra daugiau baltymo albumino ir kitų nepakeičiamų aminorūgščių.
 

„Šiame piene taip pat daugiau natrio chlorido, todėl jo skonis šiek tiek sūresnis. Kartais kupranugarių pieno skonis primena kopūstų“, - sako E.Časaitytė, pabrėždama, jog pieno skoninės savybės priklauso nuo kilmės regiono. 
„Šio pieno kaina yra pakankamai didelė, kadangi nėra daug kupranugarių ūkių. Be to, šių gyvūnų melžimo procesas ilgas, jie duoda mažiau pieno nei karvės“, - sako dietologė.
 
Gydomosios savybės kol kas neįrodytos 
Nors yra šaltinių, skelbiančių apie kupranugarių pieno gydomąsias savybes (pavyzdžiui, teigiama, jog šis pienas gydo autizmą, Krono ligą, hepatitą ar cukrinį diabetą), E.Časaitytė teigia, jog mokslinių įrodymų apie šio pieno gydomąjį poveikį nėra.
 
„Yra duomenų, kad šis pienas mažina oksidacinį stresą vaikams, turintiems autizmo sutrikimą. Kol kas moksliškai nepatvirtinta, kad kupranugarių pienas gydo tam tikras ligas. Tačiau jis sėkmingai naudojamas grožio industrijoje – drąsiai bandykite priemones, kurių sudėtyje yra šio pieno. Jei turite galimybę, paragaukite šio gėrimo, tačiau, mano nuomone, turime ir pigesnių alternatyvų“, - pataria medikė. 

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris