Kiaulienos lašinukai – ne tik žiemos maistas

Aigustė Tavoraitė
2015-12-01
Dažnas kiaulienos lašinius linkęs įtraukti į „juodųjų“ produktų sąrašą. Tačiau jau kuris laikas jie yra reabilituojami. Pasirodo, saikingai vartojami lašiniai - itin vertingas ir organizmui reikalingas produktas. Be to, jie gali padėti ir sulieknėti bei pristabdyti senėjimo procesus. 
Kiaulienos lašinukai – ne tik žiemos maistas
Kadangi daugelis mūsų nebepluša taip kaip anksčiau mūsų seneliai laukuose, sveikam žmogui per dieną tinka suvalgyti apie 10–30 g lašinių. Kai kurie mokslininkai pataria mažą lašinių bryzelį atsipjauti kiekvieną rytą.

Nepakeičiama arachidono rūgštis
Kiaulienos lašiniai turi ne tik A, D, F, E vitaminų bei mikroelementų kompleksą. Svarbiausia – juose yra net apie 60 proc. gyvybiškai svarbių nesočiųjų riebalų rūgščių. Jos būtinai reikalingos endokrininei sistemai, stiprina imunitetą, padeda įveikti streso pasekmes, gelbėja nuo depresijos ir kt.
Viena vertingiausių lašininiuose esančių rūgščių – arachidono rūgštis. Ji užtikrina normalų širdies raumens darbą, padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, stimuliuoja inkstų darbą, gerina smegenų veiklą.
Arachidono rūgštis vaidina svarbų vaidmenį cholesterolio apykaitos procese. Kaip žinome, cholesterolis yra būtinas ląstelių statybai. Jis dalyvauja daugelio hormonų, vitamino D, kitų svarbių medžiagų gamyboje. Cholesterolio randama visame organizme.
Bijantiems aterosklerozės reikia žinoti: tvirtinama, kad arachidono rūgštis reguliuoja tinkamą „gerojo“ (didelio tankio) ir „blogojo“ (mažo tankio) cholesterolio santykį. Kaip žinoma, pastaroji cholesterolio dalis skatina grėsmingos arterijų ligos aterosklerozės formavimąsi. Arachidono rūgštis padeda sumažinti blogųjų kraujo riebalų koncentraciją.
Beje, arachidono rūgštis greitina medžiagų apykaitą ir padeda išlaikyti dailias kūno linijas. Norint numesti svorio, netgi siūloma sūdytų lašinių dieta su daržovėmis, pagardintomis obuolių ar vynuogių actu.
Labai svarbu, kad lašiniuose yra gerai pasisavinamo seleno, kuris saugo ne tik nuo vėžio, infarkto, insulto ar kataraktos, bet ir nuo senėjimo.
 
Nauda, kai yra saikas
Kiaulienos lašiniai 5–6 kartus biologiškai aktyvesni nei sviesto riebalai. 100 g lašinių turi apie 770 kilokalorijų. Tačiau naudos duos tik saikingai vartojamas produktas.
Daugelis nebepluša taip, kaip anksčiau mūsų seneliai laukuose. Todėl sveikam žmogui per dieną tinka suvalgyti apie 10–30 g lašinių. Kai kurie mokslininkai pataria mažą lašinių bryzelį atsipjauti kiekvieną rytą. Tokiu būdu visai dienai pasikraunama energijos. Galima lašinukų pasiimti užkandžiui darbe – tai naudingiau nei kokia bandelė ar sumuštinis su dešra. Ypač jie reikalingi dirbantiesiems sunkų fizinį darbą šalčio metu.

Lašiniai vartojami rūkyti, vytinti ar sūdyti – tai jau skonio reikalas. Juos patariama užkąsti raugintais kopūstais, agurkais, burokėliais bei kitomis antioksidantų turtingomis daržovėmis. Ypač sveika valgyti su česnakais.
Be abejo, vartojant per daug riebalų ir padidėjus cholesterolio kiekiui gali prasidėti įvairūs lėtinės ligos: nutukimas, aterosklerozė, tulžies pūslės akmenligė, kasos uždegimas ir kt. Specialistai nerekomenduoja lašinių valgyti sergantiems kepenų, tulžies pūslės, skrandžio ir žarnyno ligomis.  


Tarp kitko
Liaudies medicina puikiai žino lašinius ir kaip gydančią priemonę:
malšina dantų skausmą (gabaliukas lašinių be odos dedamas tarp dantenų ir skruosto 15–20-iai minučių); anksčiau vaikai kramtydavo lašinius dygstant dantukams,
padeda nuo skaudančių sąnarių (nakčiai dėti kompresą, galima sumaišyti su medumi, arba šaukštu druskos, apsukti šiltai),
išoriškai naudojamas mastitui gydyti,
šlapiuojančiai egzemai gydyti,
padeda sumažinti pagirių sindromą.

Receptai 

Žagarės lašiniuočiai

Reikės:

250 ml pieno,
100–200 g lašinių,
100 g sviesto,
100 g cukraus,
3 kiaušinių (2 – tešlai, 1 – plakiniui bandelėms aptepti),
560 g  miltų (500 g – tešlai, 60 g – bandelių paruošimui),
2–2,5 a. š. sausų mielių,

1–2 svogūnų,
1 a. š. maltų pipirų,
1 a. š. druskos.
 
Pirmiausia paruoškite mielinę tešlą. Kiaušinius gerai ištrinkite su cukrumi ir druska. Įmaišykite minkšto sviesto ir pašildyto pieno. Į miltus suberkite mieles ir šią masę supilkite į kiaušinių masę. Viską gerai išminkykite. Apdenkite švariu rankšluosčiu ir padėkite šiltai, kad mielinė tešla pakiltų. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Skardą ištepkite riebalais ir apibarstykite miltais. Pakilusią tešlą padalinkite į saujos dydžio gabaliukus. Pasiruoškite įdarą: smulkiai supjaustykite lašinukus ir svogūnus į kvadratėlius, ir, įbėrę pipirų, gerai išmaišykite. Iš mielinės tešlos gabaliukų suformuokite blynelius. Į blynelių vidurį dėkite šaukštą paruošto įdaro ir, užlenkę blynelio kraštus, juos suspauskite. Pastatykite ir suformuokite bandelę taip, kad suspaudimas būtų per bandelės vidurį (forma turėtų būti panaši į kibino formą). Taip paruoškite visas bandeles. Bandeles sudėkite į skardą palikdami tarp kiekvienos šiek tiek vietos, nes bandelės dar pakils. Palikite bandeles skardoje pastovėti 10–15 min., kad pakiltų. Prieš dedant į orkaitę, bandeles aptepkite kiaušinio plakiniu – tai suteiks bandelėms auksinį atspalvį ir neleis joms sutrūkinėti. Kepkite orkaitėje, kol gražiai pagels. Skanaus!
 
Kugelis su spirgučiais

Reikės:
1 kg bulvių,
200 g lašinukų ir šoninės,

1 kiaušinio,
100 g pieno,
grietinės,
svogūno,
druskos.
Bulves sutarkuojame bulvių tarka (arba kombainu). Vandens nupilti nereikia. Į masę mušame kiaušinį, pakaitiname pieną ir irgi pilame į masę, dedame druskos pagal skonį. Ant keptuvės pakepiname kumpį ar lašinukus, galima įdėti svogūno. Dedame viską į bulvių masę. Gerai išmaišome. Dedame į kepimo formą. Kepame orkaitėje apie 40 min. 200 laipsnių temperatūroje. Iškepęs kugelį patiekti su grietine. Skanaus!
 
Grybai su lašinukais
 
Reikės:
500 grybų,
200 g lašinukų,
100 g svogūnų,
vieno poro,
3–4 v. š. grietinės,
50 g sviesto,
1 v. š. miltų,
pieno,
druskos,
prieskonių.
Svogūnus ir porą susmulkinti. Lašinukus (sūdytus arba rūkytus) smulkiai supjaustyti ir pakepinti keptuvėje, sudėti smulkintus svogūnus. Miško grybus (šaldytus) arba pievagrybius pasmulkinti ir berti į pakepintus lašinukus su svogūnais, pridėti pipirų, druskos, petražolių, krapų, bazilikų, pakepinti, įdėti sviesto, grietinės, įberti truputėlį miltų, pamaišyti ir įpilti pieno, užvirinti. Galima patiekti su karštomis bulvėmis. Skanaus!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris