Ką įtraukti į valgiaraštį iškylaujant?

Aigustė Tavoraitė
2017-05-29
Norint, kad prasidėjęs iškylų gamtoje sezonas neapkarstų, renkantis produktus vertėtų įsidėmėti keletą iškylos valgiaraščio taisyklių.
Ką įtraukti į valgiaraštį iškylaujant?
Šašlykui ar kepsniams skirtą mėsą rinkitės tik šviežią – atvėsintą, bet neužšaldytą, nes užšaldyta mėsa praranda skonį. Atvėsinta mėsa geriau marinuosis ir joje išliks daugiau naudingų medžiagų.

Renkamės mėsą
Šašlykui ar kepsniams skirtą mėsą rinkitės tik šviežią – atvėsintą, bet neužšaldytą, nes užšaldyta mėsa praranda skonį. Atvėsinta mėsa geriau marinuosis ir joje išliks daugiau naudingų medžiagų.
 
Salotų įvairovė
Ne visos salotos tinka iškylai. Bet kokios perdirbtų produktų (pavyzdžiui, dešros arba kumpio) mišrainės, juo labiau pagardintos riebiais padažais (pavyzdžiui, majonezu) visada, o ypač karštą dieną, gali kelti apsinuodijimo pavojų, tad tokias salotas geriausia palikti namie. Geriau į lauknešėlį įsidėkite šviežių daržovių – paprastai supjaustytų arba jau paruoštų, pagardintų augaliniu aliejumi, citrinų sultimis arba balzaminiu actu.
 
Kas tiks užkandžiams
Jeigu ketinate žaisti judrius žaidimus arba maudytis, jų vertėtų pasiimti kuo daugiau, nes grynas oras ir aktyvus poilsis gerokai padidina apetitą. Vietoj nesveikų traškučių verčiau rinktis šviežiai paruoštus visagrūdės duonos, duonos su sėlenomis ir kietojo sūrio arba tepamosios varškės su žolelėmis sumuštinius. Taip pat smulkintų žolelių ir sūrio mišiniu galima įdaryti daržoves (saldžiąsias paprikas, mažas cukinijas arba baklažanus). Iškylai puikiai tiks ir kietai virti kiaušiniai. 
 
Ruošdami tešlos pagrindo užkandžius, pirmenybę teikite tiems, kurių įdaruose nėra mėsos ar žuvų (jie greičiau genda). Kad būtų patogiau, įdarus galima paruošti namie ir jais mėgautis, kol marinuojama mėsa, arba pasiimti visus reikiamus produktus ir drauge tiesiog gamtoje paruošti užkandą.  

Kuo atsigaivinti?
Ruošiantis į visos dienos iškylą vietoj saldžių gazuotų gėrimų arba sulčių reikėtų rinktis paprastą geriamąjį vandenį. Saikingai rinkitės alkoholinius gėrimus, nemaišykite jų. Kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo silpnesni alkoholiniai gėrimai turėtų būti vartojami. 


Tarp kitko
Aštrumo mėgėjams siūloma susukti į lavašą korėjietiškai paruoštas morkas. Kad būtų gardžiau, į jas įmaišykite smulkiai pjaustytų saldžiųjų paprikų, stambiai tarkuoto kietojo sūrio, žalumynų ir česnakų.
Norintieji egzotikos lavašą įdaryti gali avokadu, pomidorų, saldžiųjų paprikų ir minkštojo sūrio salotomis, pagardintomis smulkiai pjaustytais krapais.

Beveik sveikuoliškas pikniko krepšys 
 
Kulinarinių laidų ir knygų autorė Beata Nicholson:

- Truputis pastangų, ir draugai prašys pasidalyti receptais. Puikus derinys, nes šio krepšio turinys patiks ir sveikuoliams, ir jiems tik prijaučiantiesiems. Granola su džiovintomis uogomis – puikus paplūdimio desertas – lepina saldumu, bet nesukelia troškulio.
Lavašo suktinukas su vištiena – susisukite juos prieš iškylą. Paplūdimyje šie suktinukai puikiai pasotins vandenyje prisidūkusį vaiką ar po maudynių praalkusius suaugusiuosius.
 
Naminė granola – energijos ir sveikatos užtaisas. Ant keptuvės trumpai paskrudinkite sėklas, riešutus, galite ir avižinių dribsnių įdėti, kol pasklis malonus kvapas. Tuomet pagardinkite šaukšteliu medaus, ir viskas. Įberkite razinų, džiovintų serbentų ar spanguolių. Saldus ir labai maistingas užkandis.
Madingiausios sezono daržovės ir vaisiai – morkos, salierai, agurkai, obuoliai iš sodo, persikai iš parduotuvės, avietės nuo krūmo, gervuogės... 
 
Šaldytos vynuogės ir geriamasis jogurtas – gaiviems pavakariams ar priešpiečiams.
Maža gudrybė – vakare įdėkite kelis plastikinius butelius vandens į šaldymo kamerą, o ryte įsidėkite juos į šaltkrepšį (jei nėra greitai gendančių produktų, galite ir į kitokį krepšį) – vanduo ilgai palaikys vėsą ir prireikus atgaivins jus pačius.
Daugiau receptų ir idėjų galima rasti mano žurnalo „Beatos virtuvė“ Vasaros numeryje.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris