Avietės – vaistas nuo nervinės įtampos

Žydrūnė Domarkaitė
2014-07-14
Miškuose jau randama pirmųjų aviečių. Jomis noriai gardinami desertai, tik ne visi žino, kad šios skanios, saldžios, maistingos uogos yra puikus antidepresantas ir puikiai padeda susidoroti su nervine įtampa. Dėl šios priežasties aviečių patariama vartoti ne tik vasarą, bet ir užšaldyti jų žiemai, kai saulės gauname ne tiek daug.
Avietės – vaistas nuo nervinės įtampos
Šaldytos avietės yra naudingesnės už džiovintas. Mat taip geriau išsilaiko jose esančios vertingos medžiagos. Be to, šaldytų uogų skonis ir aromatas išlieka nepakitęs.

Vienos vertingiausių
Pirmieji avietes ištyrė graikai ir romėnai, kurie jas valgė ir jomis gydėsi. Uogose yra daug naudingųjų medžiagų, reikalingų normaliai organizmo veiklai. Taip pat daug fruktozės, sacharozės, ląstelienos, pektinų, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų: natrio, kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, taip pat vitaminų B1, B2, PP, C bei karotino. Dėl tokios vertingų medžiagų ir vitaminų gausos, avietės vadinamos vienomis vertingiausių uogų.
Vitaminai C, PP, B1, B2. Dėl didelės vitamino C koncentracijos, paprastoji avietė tinka peršalimo ligoms gydyti, sergant gripu, angina. Pasižymi priešuždegiminiu ir priešbakteriniu poveikiu.
 
Vaistas nuo peršalimo
Avietės skatina prakaitavimą, nes turtingos salicilo rūgšties. Džiovinti vaisiai ir jauni lapeliai liaudies medicinoje vartojami kaip prakaitavimą skatinanti priemonė. Rauginės medžiagos suteikia sutraukiančių ir vidurius kietinančių savybių, todėl avietė vartojama viduriavimui ir dizenterijai gydyti.

Aviečių arbata - geriausias vaistas nuo peršalimo. Uogose esančios obuolių, citrinų ir kitos organinės rūgštys skatina virškinimą, naikina žalingus žarnyno ir skrandžio mikroorganizmus. Šios medžiagos padeda pašalinti iš organizmo sunkiųjų metalų druskas, radionuklidus, gydo aterosklerozę.
Aviečių preparatai jau nuo senų laikų buvo vartojami nėštumo metu, norint sustiprinti gimdos raumenis. Avietės, dėl sudėtyje esančio didelio kiekio mineralinių druskų, teigiamai veikia širdies ritmą. Jomis patariama gydyti avitaminozę ir uždegimines ligas. Žali aviečių ūgliai žiemą ir pavasarį žmogaus organizmą gali praturtinti reikalingais vitaminais. Avietės yra taip pat puikus antioksidantas, kuris gerina apetitą bei turi priešvėžinį poveikį.
 
Gražina odą 
Šios uogos puikiai tinka moterims, kurios nori turėti gražią ir spindinčią odą, kadangi jose gausu A, E, PP, C ir B grupės vitaminų. Avietėse esantis varis veikia kaip puikus antidepresantas. Todėl valgykite avietes ar gerkite aviečių arbatą, jei nuolat susiduriate su nervine įtampa. Vienas puodelis aviečių turi 8 gramus ląstelienos. Svarbu paminėti, kad kiekviena moteris turi gauti 25 gramus ląstelienos per dieną. Gaudamos pakankamai ląstelienos, apsisaugoma nuo rizikos susirgti žarnyno vėžiu, virškinimo sutrikimų bei širdies ligų. 100 gramų aviečių yra tik 36 kilokalorijos, todėl jas naudinga valgyti norint atsiskratyti antsvorio.
 
Verta žinoti:
Šaldytos avietės yra naudingesnės už džiovintas. Mat taip geriau išsilaiko jose esančios vertingos medžiagos. Be to, šaldytų uogų skonis ir aromatas išlieka nepakitęs. Atšildytas uogas reikia suvalgyti iš karto. Išėmę iš šaldiklio uogas atšildykite kambario temperatūroje arba pora minučių palaikykite šiltame vandenyje.

 
Receptai
Naminė aviečių uogienė 

Reikės:
1 kilogramo aviečių,

1,5 kilogramo cukraus,
2,5 stiklinės vandens.
Avietes nuplaukite, nuskabykite kotelius ir lapus. Jei pastebėjote ant uogų mažų baltų vabaliukų, avietes 10- 15 minučių palaikykite šaltame fiziologiniame tirpale (1,5- 2 proc. koncentracijos). Uogas sumaišykite su cukrumi, sudėkite į sterilizuotus stiklainius, uždenkite dangteliais ir saugokite šaltoje vietoje.
 
 
Kiaulienos kepsnys su aviečių padažu

Reikės:
1/2 šaukštelio džiovintų maltų čiobrelių,
1/2 šaukštelio džiovintų šalavijų,
1/4 šaukštelio druskos,
1/4 šaukštelio pipirų,
4 išmuštų kiaulienos pjausnių,
1 šaukšto lydyto sviesto,
1 šaukšto alyvuogių aliejaus,
1/4 puodelio aviečių džemo,
2 šaukštelių apelsinų sulčių,
2 šaukštelių balto vyno acto,
4 šakelių šviežių čiobrelių.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Nedideliame dubenyje sumaišykite maltus čiobrelius, šalavijus, druską ir pipirus. Pavoliokite tolygiai kiaulienos pjausnius. Ištirpinkite sviestą ir sumaišykite jį kartu su alyvuogių aliejumi keptuvėje nepridegančiu paviršiumi. Kepkite kiaulienos pjausnius nuo 4 iki 5 minučių iš abiejų pusių, apverčiant vieną kartą. Tuomet išimkite iš keptuvės ir laikykite įkaitintoje orkaitėje.Tuomet į keptuvę supilkite aviečių uogienę, apelsinų sultis ir actą. Virkite nuo 2 iki 3 minučių, arba tol, kol padažas pasidarys norimos konsistencijos. Tuomet sudėkite kiaulienos kepsnius į lėkštę ir apipilkite padažu bei papuoškite šviežiais čiobreliais. Skanaus!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

      Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

      „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris