2018-ųjų virtuvės mados. Ar jos sveikos?

Indrė Daukšaitė
2018-01-16
Prasidėjus naujiems metams populiaru spėlioti, kas gi jais bus madinga. Ne išimtis ir mityba. Virtuvės šefai, maisto tinklaraštininkai, stebėdami besikeičiančias mitybos tendencijas, skuba pateikti savas versijas.
2018-ųjų virtuvės mados. Ar jos sveikos?

BBC „Good Food“ komanda, kurią sudaro vyresnioji maisto redaktorė Cassie Best, maisto redaktorius Barney Desmazery, maisto redaktoriaus asistentė Miriam Nice, kulinarijos rašytoja Chelsie Collins ir kulinarijos asistentė bei maisto tinklaraštininkė Sophie Godwin, pateikė 10 geriausių maisto ir gėrimų tendencijų, kurios, tikėtina, bus populiarios šiemet.
 
1. Šiemet kaip niekad turėtų populiarėti maisto produktai, gerinantys žarnyno sveikatą. Taigi, probiotikai, tokie kaip kimchi, miso, kefyras, svogūnai ir česnakas, sulauks šlovės valandos.
2. Prognozuojama, kad socialinių tinklų vartotojai pradės konkuruoti kulinarijos srityje. Todėl, pavyzdžiui, Instagram‘e galima tikėtis pradedančiųjų virtuvės šefų patiekalų receptų.

 
3. Pasak „Good Food“ žurnalisto Tony Naylor, nealkoholiniai gėrimai - auganti maisto ir gėrimų industrijos sritis. Pasak prekybininkų, alkoholio vartojimas pasaulyje po truputį mažėja, todėl rinką užpildo aukščiausios rūšies tonizuojamasis įvairių skonių vanduo, nealkoholiniai gėrimai, įvairūs mišiniai.
4. Havajietiškas patiekalas – kubeliais pjaustyta šviežia žuvis – šiemet taip pat turėtų tapti populiarus.
 
5. Ieškant naujų pagardų neverta bijoti aštrių prieskonių. Greipfruto skonį primenantis, aštrus Sičuano šiandien tampa vis madingesnis.
6. Geros naujienos „cuppa“ arbatos gerbėjams, nes ji vis populiarėja. Auga žolelių ir žaliosios arbatos pardavimai. Ekspertai prognozuoja, kad vis didėjantį arbatos barų skaičių.
 
7. Daugelyje šalių pastebima tendencija patiekalus gaminti iš vietinių produktų. Vienas šio judėjimo atstovų yra Danijos virėjas Rene Redzepi, kuris taip gamina restorane „Noma“. Minėtas žurnalistas Tony Naylor pastebi, kad vis daugiau žmonių ir kasdieniam stalui renkasi vietos ūkininkų užaugintus produktus.
8. Virtuvėje vis populiarėja molekulė, vadinama hema (graikiškai – kraujas). Šiuo metu ji pažangiausia maisto technologijų srityje ir tikėtina, kad taps žingsniu aplinką tausojančios mėsos alternatyvos link.
 

9. Vis daugiau virtuvės šefų gamindami patiekalus naudoja augalinius baltymus. Tad tikėtina, augs sojos produktų (tofu, tempeh), bolidinės balandos vartojimas. Maisto tinklaraštininkas „Angry Chef“ prognozuoja indiškos virtuvės, kurios pagrindą sudaro augaliniai produktai, populiarėjimą pasaulyje.
10. vis plačiau virtuvėje maistui gaminti bus naudojamos išmaniosios technologijos. Pavyzdžiui, išmanieji šaldytuvai ar balsu valdomos programos, leidžiančios pirkti maistą neišėjus iš namų.

 
Komentaras

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė

- Kalbėdama apie mitybos madas, galiu išskirti keletą dalykų, kurie man, kaip gydytojai dietologei, atrodo svarbūs. Visų pirma tai - maisto kilmė. Žmonės vis labiau domisi, kaip produktas užaugintas, gamintas, tad ekologiškus produktus renkasi vis daugiau vartotojų. Suvokiama, jog sveikesnis maistas yra be maisto priedų, genetiškai modifikuotų organizmų. Tai, jog populiarėja įdomūs deriniai, suteikiantys naujų skonių, įdomesnį vaizdą, padeda ką nors naujo atrasti net ir įprastame maiste.
 
Kalbant apie pagrindines mitybos tendencijas plačiąja prasme ir sveikos mitybos rekomendacijas, reikėtų išskirti keletą punktų. Vienas jų – neperdirbti ir būtinai įvairių spalvų produktai. Vadinasi, mėsą valgyti turėtume rečiau, nei esame įpratę. Kitas aspektas – būtinybė rinktis teisingus riebalus, pavyzdžiui, pirmo spaudimo aliejų, riešutus, sėklas ir t.t. Būtina tinkamai pasirinkti riebalus ir terminiam apdorojimui. Rekomenduojama nepamiršti probiotikų, skaidulų ir fermentuoto maisto. Jei kasdien valgome saikingai, nesudėtinga palaikyti sveiką kūno masę.
 
Įdomių, netikėtų produktų ar derinių racione atsiranda kasmet, mados keičiasi, visgi, kiek tai teigiamai veikia mūsų, lietuvių, mitybos įpročius – sunku pasakyti. Patiekalai iš Azijos gal ir madingi, jų smagu paragauti, bet klausimas, ar tai galėtų tapti kasdieniu mūsų maistu. Šiuolaikinės mitybos mados, nebūtinai reiškia, kad ji sveika. Tai lemia ne atskiri produktai, o tam tikra sistema, kurią apibūdina saikas, balansas ir įvairovė. Lietuvoje galima pastebėti pagrindinę mitybos tendenciją, jog sveika gyvensena gerąja prasme tampa vis madingesnė.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris