Vitaminai, sergant onkologine liga

Greta Vanagienė
2020-02-11
Esu girdėjusi, kad sergantiems onkologine liga negalima vartoti B grupės vitaminų ar vitaminų papildų. Neva tai suaktyvina vėžį. Ar tai tiesa?
Ala, 48 m.
Vitaminai, sergant onkologine liga
Gydant onkologinę ligą tinkama mityba gali sumažinti nepageidaujamą svorio netekimą, šalutinį vaistų poveikį ir taip pagerinti gydymo rezultatus, bei gyvenimo kokybę.

Nuogąstavimai esą onkologiniams pacientams racione vitaminas B nėra pageidaujamas dėl vėžio suaktyvėjimo – klaidingas. NVI gydytoja dietologė dr. Lilija Jasevičienė sako, jog sveikas ar sergantis organizmas turi gauti paros normą įvairių vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų. Priešingu atveju, gali išsivystyti papildomi simptomai, apsunkinantys ir taip nelengvą pacientų būklę. Taigi sveikam ar sergančiam visavertė mityba būtina, o nesveikas yra tiek vitaminų perteklius, tiek ir stoka. Perteklinis vitaminų vartojimas taip pat nėra stiprinantis onkologinio paciento imuninę sistemą.
 

Skonis taip pat svarbu

Anot gydytojos dietologės Lilijos Jasevičienės, jei šiuo metu negaunate specifinio gydymo arba taikomas gydymas nesukelia jokių nemalonių virškinimo sutrikimų, maisto produktus dienos racionui patartina rinktis laikantis sveikos mitybos rekomendacijų. Teisinga mityba – svarbi pacientų gydymo dalis, kuri gali padėti įveikti priešvėžinio gydymo sukeltą blogą apetitą, liesėjimą ar skonio pokyčius. Mityba turi būti visavertė, o valgymas teikti malonumą. Mat maisto skonis teigiamai veikia psichiką ir bendrą savijautą.

 
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dienos racionui reikalingi baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Onkologiniam pacientui, krentant svoriui, ypač reikalingi baltymai, kurie padeda atsinaujinti organizmo audiniams, o svorio kritimo sustabdymas stiprina imuninę sistemą. Trūkstant baltymų ilgiau gyja žaizdos, mažėja atsparumas infekcijai, atsiranda silpnumas, netenkama apetito. Specialistė siūlo pagal galimybes valgyti mėsos, žuvies, pieno ir jo produktų, riešutų, ankštinių daržovių. Deja, ne visi pacientai šiuos produktus gali valgyti, todėl reikia individualiai įvertinti paciento ligą ir jo maitinimosi galimybes.
 
Susiklosčiusi nuomonė, kad vitaminų papildai sumažins riziką susirgti vėžiu. Šis palankus poveikis patvirtintas laboratoriniais tyrimais, tačiau, deja, to neįrodė tyrimai, atlikti su žmonėmis. Todėl pasaulinės vėžio maitinimosi rekomendacijos sveikiems žmonėms nurodo valgyti visavertį, įvairų baltymingą maistą, taip pat daržoves, vaisius, pilno grūdo gaminius, riebalus (sviestą, aliejus). Tačiau reikia peržiūrėti mitybos įpročius: ar ne per daug vartojame saldžių ar perdirbtų produktų – greito maisto, bulvyčių, saldžių gėrimų, perdirbtos mėsos. O tuomet nesveiką maistą keisti sveikais produktais.
Reikia atkreipti dėmesį, kad vėžio prevencijos ir jau sergančio paciento maitinimosi rekomendacijos skiriasi. Onkologinio paciento maitinimasis – tai klinikinė mityba. Ji orientuota į konkrečių simptomų mažinimą, imuninės sistemos stiprinimą, svorio palaikymą. O teiginiai „apsaugo nuo vėžio“ skirti sveikiems žmonėms, kad sumažėtų rizika susirgti onkologine liga.
 

Reikalinga vitaminų puokštė
Nors valgant subalansuotą maistą paprastai gaunama pakankamas kiekis vitaminų ir mineralų, pasak gydytojos, gydantis nuo vėžio valgyti ir gauti pakankamai energijos gali būti sunku, ypač jei šalutiniai reiškiniai tęsiasi ilgesnį laiką. Tokiu atveju gali būti reikalingi vitaminų ar mineralų papildai, tačiau savivaliauti patiems specialistė nesiūlo.
 
„Daugelis pacientų pradeda vartoti ne tik vitaminus, bet ir įvairius papildus, įsigytus įvairiais būdais. Savarankiškai vartoti vitaminų, kurie „stiprins“ arba „apsaugos“ tikrai nereikia. Tačiau jeigu  yra nustatyta vitaminų stoka, tada jie yra skiriami įvairiomis formomis - tabletėmis, lašiukais ar injekcijomis“, - vardija L.Jasevičienė.
Be to, gydytoja pastebi, kad dažnai onkologine liga sergantys pacientai baiminasi vartoti B grupės vitaminų, tačiau jie taip pat reikalingi ir gali būti skiriami. „Organizmas turi gauti įvairių vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų paros normą, o jeigu ko nors trūksta, gali formuotis papildomi simptomai, apsunkinantys paciento būklę“, - pažymi L.Jasevičienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
      Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

      Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

      „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Senatvinės demencijos palydovė – agresija

      Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris