Vitaminai, sergant onkologine liga

Greta Vanagienė
2020-02-11
Esu girdėjusi, kad sergantiems onkologine liga negalima vartoti B grupės vitaminų ar vitaminų papildų. Neva tai suaktyvina vėžį. Ar tai tiesa?
Ala, 48 m.
Vitaminai, sergant onkologine liga
Gydant onkologinę ligą tinkama mityba gali sumažinti nepageidaujamą svorio netekimą, šalutinį vaistų poveikį ir taip pagerinti gydymo rezultatus, bei gyvenimo kokybę.

Nuogąstavimai esą onkologiniams pacientams racione vitaminas B nėra pageidaujamas dėl vėžio suaktyvėjimo – klaidingas. NVI gydytoja dietologė dr. Lilija Jasevičienė sako, jog sveikas ar sergantis organizmas turi gauti paros normą įvairių vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų. Priešingu atveju, gali išsivystyti papildomi simptomai, apsunkinantys ir taip nelengvą pacientų būklę. Taigi sveikam ar sergančiam visavertė mityba būtina, o nesveikas yra tiek vitaminų perteklius, tiek ir stoka. Perteklinis vitaminų vartojimas taip pat nėra stiprinantis onkologinio paciento imuninę sistemą.
 

Skonis taip pat svarbu

Anot gydytojos dietologės Lilijos Jasevičienės, jei šiuo metu negaunate specifinio gydymo arba taikomas gydymas nesukelia jokių nemalonių virškinimo sutrikimų, maisto produktus dienos racionui patartina rinktis laikantis sveikos mitybos rekomendacijų. Teisinga mityba – svarbi pacientų gydymo dalis, kuri gali padėti įveikti priešvėžinio gydymo sukeltą blogą apetitą, liesėjimą ar skonio pokyčius. Mityba turi būti visavertė, o valgymas teikti malonumą. Mat maisto skonis teigiamai veikia psichiką ir bendrą savijautą.

 
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dienos racionui reikalingi baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Onkologiniam pacientui, krentant svoriui, ypač reikalingi baltymai, kurie padeda atsinaujinti organizmo audiniams, o svorio kritimo sustabdymas stiprina imuninę sistemą. Trūkstant baltymų ilgiau gyja žaizdos, mažėja atsparumas infekcijai, atsiranda silpnumas, netenkama apetito. Specialistė siūlo pagal galimybes valgyti mėsos, žuvies, pieno ir jo produktų, riešutų, ankštinių daržovių. Deja, ne visi pacientai šiuos produktus gali valgyti, todėl reikia individualiai įvertinti paciento ligą ir jo maitinimosi galimybes.
 
Susiklosčiusi nuomonė, kad vitaminų papildai sumažins riziką susirgti vėžiu. Šis palankus poveikis patvirtintas laboratoriniais tyrimais, tačiau, deja, to neįrodė tyrimai, atlikti su žmonėmis. Todėl pasaulinės vėžio maitinimosi rekomendacijos sveikiems žmonėms nurodo valgyti visavertį, įvairų baltymingą maistą, taip pat daržoves, vaisius, pilno grūdo gaminius, riebalus (sviestą, aliejus). Tačiau reikia peržiūrėti mitybos įpročius: ar ne per daug vartojame saldžių ar perdirbtų produktų – greito maisto, bulvyčių, saldžių gėrimų, perdirbtos mėsos. O tuomet nesveiką maistą keisti sveikais produktais.
Reikia atkreipti dėmesį, kad vėžio prevencijos ir jau sergančio paciento maitinimosi rekomendacijos skiriasi. Onkologinio paciento maitinimasis – tai klinikinė mityba. Ji orientuota į konkrečių simptomų mažinimą, imuninės sistemos stiprinimą, svorio palaikymą. O teiginiai „apsaugo nuo vėžio“ skirti sveikiems žmonėms, kad sumažėtų rizika susirgti onkologine liga.
 

Reikalinga vitaminų puokštė
Nors valgant subalansuotą maistą paprastai gaunama pakankamas kiekis vitaminų ir mineralų, pasak gydytojos, gydantis nuo vėžio valgyti ir gauti pakankamai energijos gali būti sunku, ypač jei šalutiniai reiškiniai tęsiasi ilgesnį laiką. Tokiu atveju gali būti reikalingi vitaminų ar mineralų papildai, tačiau savivaliauti patiems specialistė nesiūlo.
 
„Daugelis pacientų pradeda vartoti ne tik vitaminus, bet ir įvairius papildus, įsigytus įvairiais būdais. Savarankiškai vartoti vitaminų, kurie „stiprins“ arba „apsaugos“ tikrai nereikia. Tačiau jeigu  yra nustatyta vitaminų stoka, tada jie yra skiriami įvairiomis formomis - tabletėmis, lašiukais ar injekcijomis“, - vardija L.Jasevičienė.
Be to, gydytoja pastebi, kad dažnai onkologine liga sergantys pacientai baiminasi vartoti B grupės vitaminų, tačiau jie taip pat reikalingi ir gali būti skiriami. „Organizmas turi gauti įvairių vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų paros normą, o jeigu ko nors trūksta, gali formuotis papildomi simptomai, apsunkinantys paciento būklę“, - pažymi L.Jasevičienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica