Visų pirma – taisyklingas kvėpavimas

Greta Vanagienė
2020-02-24
Pastebiu, kad ketverių dukters priekiniai dantys yra gerokai atsikišę. Kokie veiksniai tai lemia? Ar verta dėl to jaudintis, jei šie vis tiek iškris? Kada verta apsilankyti pas gydytoją ortodontą?
Greta, 30 m.
Visų pirma – taisyklingas kvėpavimas
Vaikų dantų padėtis priklauso ne tik nuo laiku neatsisakytų žalingų įpročių – čiulptuko ar nykščio čiulpimo, bet ir nuo genetikos ar netinkamo kvėpavimo, taip pat ir nuo per didelio tarpo tarp priekinių dantų.

Gydytoja ortodontė dr. Diana Baubinienė sako, jog netaisyklingas sąkandis – ne tik dantų problema. Ją turi padėti spręsti ir logopedai. „Jei nesutvarkome lūpų, skruostų ir liežuvio padėties balanso, vien plokštelė ar breketai nepadės“, - įsitikinusi specialistė.
 
Padeda specialus „treineris“

Gydytoja ortodontė dr. Diana Baubinienė sako, dantukai gali būti atsikišę nuo pirmaisiais metais žalingų įpročių – čiulptuko ar nykščio čiulpimo. Jei to atsisakoma iki dvejų metų, priežasties reikėtų ieškoti kitur, tačiau jei čiulpimo refleksas tęsiasi ir toliau – trejų, ketverių – formuojasi ne tik netinkama dantų, bet ir lūpų, liežuvio padėtis.

 

Atsisakyti žalingų čiulpimo įpročių ir atkurti raumenų balansą, formuoti taisyklingus įpročius, anot gydytojos ortodontės, gali padėti speciali dantų plokštelė, vadinama „treneriu“, kuris pritaikomas pagal vaiko burnos dydį.
„Treineris skirtas kartu su tėvų pagalba daryti specialius žandikaulio padėties pratimus. Jo pagalba skatinama taisyklingai sučiaupti lūpas, o liežuvį lakyti tinkamoje padėtyje“, - aiškina specialistė.
 
Kasdien penkių-dešimties minučių mankšta ir plokštelės laikymas burnoje per naktį padeda atkurti dėl žalingų įpročių netaisyklingai besiformuojančią žandikaulio padėtį, kartu ir atsikišusius dantukus.
Be to, D.Baubinienė pastebi, kad blogas sukandimas gali formuotis ir dėl per didelio tarpo tarp priekinių dantų. Mat vaikas kalbėdamas, valgydamas bando liežuviu jį užkišti – formuojasi netaisyklinga kalba. Tokiu atveju į pagalbą pasitelkiamas logopedas.
 
Kvėpavimas pro nosį
Pasak specialistės, vaikų dantų padėtis priklauso ne tik nuo laiku neatsisakytų žalingų įpročių – čiulptuko ar nykščio čiulpimo, bet ir nuo genetikos ar netinkamo kvėpavimo.

„Nors genetika yra laikoma pagrindine netaisyklingos dantų padėties priežastimi, vis dėlto dažniau susiduriame su netaisyklingu kvėpavimu. Dėl to gali būti kalta astma, įvairios alerginės reakcijos, pavyzdžiui, šienligė. Reikėtų stebėti, ar vaikas kvėpuoja pro nosį ar pro burną“, - atkreipia dėmesį D.Baubinienė.
Anot jos, jei kvėpuojama pro burną, vaikas gali turėti polipų arba išvešėjusius adenoidus - nosiaryklės limfoidinio audinio sankaupą, kurie trukdo normaliai kvėpuoti pro nosį, sukelia dažną slogą, skatina ausų uždegimus ir formuoja netaisyklingą sąkandį. Gydytojas otoringologas gali rekomenduoti juos pašalinti.
 
Lūpų, skruostų ir liežuvio balansas 
Vaikams taip pat ypač svarbu sureguliuoti lūpų, skruostų ir liežuvio balansą – vadinamąją miofunkciją. Jei pašalinus polipus ir adenoidus, vaikas ir toliau kvėpuoja pro burną, šiam dar likęs susiformavęs ydingas įprotis. Jį pašalinti gali padėti specialūs pratimai, padedantys sučiaupti lūpas, o liežuviui taisyklingai priglusti prie gomurio.
„Tinkama liežuvio padėtis leis taisyklingai formuotis viršutiniam žandikauliui, gomuriui, o lūpos neleis priekiniams dantims įsistumti į išorę“, - paaiškina gydytoja ortodontė.
 
Jei lūpos bus nečiaupios, nuėmus breketus ir nustojus nešioti plokštelę su laiku dantys vėl stos į pradines vėžes. Taigi ydingo kvėpavimo, žalingų įpročių svarbu atsisakyti dar jauname amžiuje.
„Pas gydytoją ortodontą rekomenduojama pirmą kartą apsilankyti šešerių septynerių metų, kai prasideda dantų kaita ir ima dygti nuolatiniai dantys. Iki tol gydymas būna tik simptominis – siūlomi lūpų, skruostų ir liežuvio pratimai su „treineriais“,“ - sako D.Baubinienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica