Triukšmo įkaitai: kokią kainą sumokame?

Aigustė Tavoraitė
2018-04-26
Jau kurį laiką būdamas tyloje girdžiu nedidelį ūžesį ausyse. Ar dėl to reikėtų susirūpinti?
Gintas, 45 metai
Triukšmo įkaitai: kokią kainą sumokame?
Vakarų šalyse atliktas tyrimas parodė, kad šiandien klausos sutrikimų turi trisdešimt procentų daugiau paauglių nei prieš penkerius metus. Ir tai yra siejama su triukšmingos aplinkos poveikiu, daugiausiai – ausinių naudojimu.

Dažnas šiuolaikinis miesto žmogus jau praktiškai pamiršo, ką reiškia visiška tyla. O būtent jos kasdien reikia aštriai klausai išsaugoti. Į tai vakar, trečiadienį, minint Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, atkreipė dėmesį specialistai. 

 

Pataria specialistė
Gydytoja otorinolaringologė, surdologė Alina Kuzminienė:

- Šiandien išties gyvename labai triukšmingoje aplinkoje. Garso intensyvumas stipriai padidėjo dėl besivystančios pramonės, mus supa daug įvairiausių buities įrenginių, daugėja transporto priemonių. Ir visa tai itin neigiamai veikia žmonių klausą. Tokių nuo kasdienybės neatsiejamų priemonių kaip telefono, ausinukų, laisvų rankų įrangos žala jau įrodyta moksliškai. Vakarų šalyse atliktas tyrimas parodė, kad šiandien klausos sutrikimų turi trisdešimt procentų daugiau paauglių nei prieš penkerius metus. Ir tai yra siejama su triukšmingos aplinkos poveikiu, daugiausiai – ausinių naudojimu.
 
Aišku, jei žmogus dirba tylioje aplinkoje ir triukšmą patiria tik eidamas gatve, kur nors važiuodamas, didelio poveikio nebus. Ypač nukenčia žmonės, dirbantys triukšmingoje aplinkoje – pramonėje, fabrikuose, gatvėje, kur garsas viršija 75 decibelų ribą. Tuomet nenaudojant apsaugos priemonių ilgainiui klausa ima blogėti. Naudojant ausinukus decibelų kiekis nėra toks svarbus, nes net ir vidutinio didumo garsas per tam tikrą laiką gali negrįžtamai pabloginti klausą.

Norint išsaugoti klausą, būtina daryti kuo ilgesnes tylos pertraukas, kad klausos ląstelės galėtų pailsėti. Stengtis bent vakare, naktį pabūti visiškoje tyloje. Problema ta, kad šiais laikais žmonės nebemoka būti tyloje. Įjungiama daug buities prietaisų, atrodo, jie neskleidžia didelio triukšmo, bet susumavus poveikį daroma reikšminga įtaka. Taip pat fone nuolat veikia įvairūs garso šaltiniai, įprantama užmigti prie televizoriaus, paliekamas nakčiai įjungtas kompiuteris, kuris irgi skleidžia triukšmą. Nakčiai reikėtų įprasti išjungti visus prietaisus.
 
Jei žmogus pradeda jausti, kad prastėja klausėja, atsiranda ūžesys galvoje ar ausyse, ima greičiau nei įprastai pavargti, tai gali būti susiję su ilgalaikiu triukšmo poveikiu ir reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Jeigu nustatoma, kad klausos prastėjimas susijęs su triukšmo poveikiu, skiriamas atitinkamas gydymas, tylos terapija. Jei pacientai kreipiasi laiku, per vieną mėnesį nuo pirmų simptomų atsiradimo, apie 70 procentų pacientų įmanoma grąžinti klausą, sumažinti simptomų intensyvumą, panaikinti juos. Bet jei delsiama, laukiama kelis mėnesius, tikimybė padėti mažėja. Žuvus klausos ląstelėms jos nebeatsinaujina ir taip tik artinamos klausos problemas. Netekus klausos labai pablogėja gyvenimo kokybė. Gerai, kad šiais laikais klausą „sugrąžinti“ padeda klausos aparatai.

 
Verta žinoti
Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, formuojasi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Triukšmas sukelia galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija. Veikdamas centrinę nervų sistemą triukšmas gali sąlygoti įvairias ligas: hipertoninę ir išeminę širdies ligą, aterosklerozę, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinius uždegimus, opaliges bei įvairių neurozių išsivystymą.
Tausodami klausą daugiau laiko leiskite gamtoje. Medžio lapų šlamėjimas, nesmarkus vėjo ūžavimas, iš arbatinuko besiveržiančių garų triukšmas – tai baltasis triukšmas. Jis padeda užmigti, eliminuoja pašalinius triukšmus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris