Nė dienos be mėlynės?
Aigustė Tavoraitė
2015-11-02
Nuo menkiausio susitrenkimo ant kūno atsiranda mėlynės, kurios ne taip greitai pranyksta. Ar tai gali būti kokios ligos simptomas ar tiesiog individuali organizmo reakcija?
Vita
Nepuošiančios kūno hematomos (mėlynės) dažniau gali atsirasti, kai žmogaus organizme yra krešumo sutrikimų, spaudimo pakitimai.
Atsako specialistas:
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis:
.jpg)
- Pirmiausia mėlynės (hematomos) dydį, jos gijimo laiką apsprendžia smūgio stiprumas, traumos pobūdis. Jei, pavyzdžiui, žiemą slystelsi ant ledo ir nukrisi, natūralu, kad sutrenkimo vietoje gali atsirasti mėlynė. Dėl to per daug rūpintis nevertėtų. Po nukritimo iškart galima uždėti šaltą kompresą, vėliau – šildyti.
Visgi nėra normalu, jei žmogaus kūną dažnai be rimtesnių priežasčių nusėja mėlynės. Jei ant kūno dažniau pastebite tokių žymių, jos atsiranda net nuo menkiausių užkliuvimų, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju bei atlikti tyrimus.
Nepuošiančios kūno hematomos dažniau gali atsirasti, kai žmogaus organizme yra krešumo sutrikimų, spaudimo pakitimai. Mėlynės – tai tik išorinis požymis, ji gali atsirasti ir kūno viduje. Pavyzdžiui, hematoma smegenyse – jau insulto padarinys.
Dažniau su mėlynėmis susiduria žmonės, naudojantys kraujo krešėjimą slopinančius vaistus (antikoaguliantus, antiagregantus). Nors jos tikrai nebūna didelės ir per daug netrukdo, pacientai dėl to prieš šių medžiagų turinčių preparatų vartojimą yra įspėjami.
Pavyzdžiui, vienas tokių populiarių vaistų – aspirinas. Tai veiksminga priemonė, tačiau kartu veikianti mūsų kraujo krešėjimą. Jis gali paskatinti didesnį kraujavimą ir mėlynių atsiradimą. Todėl aspiriną vartoti dabar skiriame tik tuomet, kai yra konkrečios ligos simptomai, o ne pagal amžiaus rekomendacijas, kaip būdavo anksčiau. Tam, kad tokios mažos mėlynės kamuotų rečiau, kraujagyslių sienelių pralaidumui didinti skiriame stiprinamąjį vitamino C vartojimo kursą.
O šiaip geriausia, kaip gali žmogus sau padėti, – normaliai maitintis, laikytis kitų sveiko gyvenimo įpročių. Atsargiai reikėtų elgtis su įvairiomis liaudies gydymo priemonėmis, jos gali ir alergiją sukelti, taip pridaryti dar daugiau bėdų.
Kaip išvengti mėlynių?
Vartokite kraujagyslių sieneles stiprinančius vitaminus, valgykite daug šviežių vaisių (ypač tiks juodieji serbentai, aronijos, erškėtuogės, citrusiniai vaisiai ir petražolių lapeliai).
Kuo daugiau judėsite, būsite gryname ore, sumažinsite kraujosrūvų, varikozinio venų išsiplėtimo riziką. Taip pat naudinga maudytis po kontrastiniu dušu.
Darykitės profilaktinius kepenų funkcijos ir kraujo krešėjimo tyrimus.
Komentuoti: