Nė dienos be mėlynės?

Aigustė Tavoraitė
2015-11-02
Nuo menkiausio susitrenkimo ant kūno atsiranda mėlynės, kurios ne taip greitai pranyksta. Ar tai gali būti kokios ligos simptomas ar tiesiog individuali organizmo reakcija?
Vita
Nė dienos be mėlynės?
Nepuošiančios kūno hematomos (mėlynės) dažniau gali atsirasti, kai žmogaus organizme yra krešumo sutrikimų, spaudimo pakitimai.

Atsako specialistas:
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis:

- Pirmiausia mėlynės (hematomos) dydį, jos gijimo laiką apsprendžia smūgio stiprumas, traumos pobūdis. Jei, pavyzdžiui, žiemą slystelsi ant ledo ir nukrisi, natūralu, kad sutrenkimo vietoje gali atsirasti mėlynė. Dėl to per daug rūpintis nevertėtų. Po nukritimo iškart galima uždėti šaltą kompresą, vėliau – šildyti.
 
Visgi nėra normalu, jei žmogaus kūną dažnai be rimtesnių priežasčių nusėja mėlynės. Jei ant kūno dažniau pastebite tokių žymių, jos atsiranda net nuo menkiausių užkliuvimų, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju bei atlikti tyrimus.
Nepuošiančios kūno hematomos dažniau gali atsirasti, kai žmogaus organizme yra krešumo sutrikimų, spaudimo pakitimai. Mėlynės – tai tik išorinis požymis, ji gali atsirasti ir kūno viduje. Pavyzdžiui, hematoma smegenyse – jau insulto padarinys.
 
Dažniau su mėlynėmis susiduria žmonės, naudojantys kraujo krešėjimą slopinančius vaistus (antikoaguliantus, antiagregantus). Nors jos tikrai nebūna didelės ir per daug netrukdo, pacientai dėl to prieš šių medžiagų turinčių preparatų vartojimą yra įspėjami.
 

Pavyzdžiui, vienas tokių populiarių vaistų – aspirinas. Tai veiksminga priemonė, tačiau kartu veikianti mūsų kraujo krešėjimą. Jis gali paskatinti didesnį kraujavimą ir mėlynių atsiradimą. Todėl aspiriną vartoti dabar skiriame tik tuomet, kai yra konkrečios ligos simptomai, o ne pagal amžiaus rekomendacijas, kaip būdavo anksčiau. Tam, kad tokios mažos mėlynės kamuotų rečiau, kraujagyslių sienelių pralaidumui didinti skiriame stiprinamąjį vitamino C vartojimo kursą.
 
O šiaip geriausia, kaip gali žmogus sau padėti, – normaliai maitintis, laikytis kitų sveiko gyvenimo įpročių. Atsargiai reikėtų elgtis su įvairiomis liaudies gydymo priemonėmis, jos gali ir alergiją sukelti, taip pridaryti dar daugiau bėdų.


Kaip išvengti mėlynių?
Vartokite kraujagyslių sieneles stiprinančius vitaminus, valgykite daug šviežių vaisių (ypač tiks juodieji serbentai, aronijos, erškėtuogės, citrusiniai vaisiai ir petražolių lapeliai).
Kuo daugiau judėsite, būsite gryname ore, sumažinsite kraujosrūvų, varikozinio venų išsiplėtimo riziką. Taip pat naudinga maudytis po kontrastiniu dušu.
Darykitės profilaktinius kepenų funkcijos ir kraujo krešėjimo tyrimus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica