Kodėl skilinėja lūpų kampučiai?

Aigustė Tavoraitė
2015-09-14
Man nuolat suskilinėję lūpų kampučiai. Išbandžiau įvairius kremus ir vazelinus. Vis tas pats. Kokiais kitais būdais galima susidoroti su šia sveikatos problema?
Osvaldas
Kodėl skilinėja lūpų kampučiai?
Skilinėjantiems lūpų kampučiams gydytojai nerekomenduoja naudoti kokių nors tepalų. Dažnu atveju jie nepašalina tikrosios priežasties arba veikia tik laikinai. Be to, jie trukdys gydytojui nustatyti tikslią diagnozę.

Kaip sako dermatovenerologė Aldona Kajutytė, ši odos problema dažnai signalizuoja jau apie organizmo vidaus sutrikimus. Todėl sveiki, stiprų imunitetą turintys žmonės paprastai tokio klausimo neužduoda.
 

Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

- Lūpų kampučiai pradeda skilinėti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – avitaminozė. Todėl pirmas žingsnis gydant šį negalavimą – išsiaiškinti, ar pacientas neserga virškinamojo trakto, žarnyno ligomis. Gastroenterologas turi nustatyti skrandžio rūgštingumo lygį, įvertinti, ar nėra disbakteriozės. Šis sutrikimas įspėja, kad organizmas stokoja tam tikrų, dažniausiai A, E, kartais B grupės vitaminų. Nesvarbu, kad žmogus gauna jų sveikai maitindamasis arba gerdamas papildomus preparatus – mikroelementai paprasčiausiai nėra tinkamai pasisavinami.
 
Kartais problema paūmėja ir dėl mielių grybo, tada susiformuoja antrinė infekcija. Šios bakterijos gali sąlygoti ir pirminio židinio atsiradimą. Taip dažnai nutinka dėl kitų ligų komplikacijų, todėl gydytojui svarbu žinoti, ar pacientas neserga lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, cukriniu diabetu), ar nevartoja kokių vaistų. Taigi atliekami ne tik odos, bet ir vidaus tyrimai.

 
Kitas svarbus veiksnys – valgymo įpročiai. Kartais mėgstama užkandžiauti džiūvėsėliais ar vafliais, kurie dėl struktūros dirgina lūpų kampučius, subraižo odą. Šerpetojimą ir trūkinėjimą gali sukelti ir rūgščių produktų vartojimas. Pavyzdžiui, kai pomidorą valgome nesupjaustytą, kaip obuolį, daržovės rūgštys nugraužia odą. Ypač dažnai suerzinama vaikų oda – juk jie valgydami lengvai išsitepa ir skruostus, smakrą.
 
Be abejo, skilinėjimą sukelti gali ir kiti išoriniai veiksniai – saulė, žvarbus vėjas, šaltis. Problemos atsiradimą skatina ir tokie ydingi įpročiai kaip lūpų kramtymas, polinkis valgant arba kalbant laikyti drėgnus lūpų kampučius. Drėgmė sukuria palankią terpę ant mūsų odos gyvenantiems mikrobams ir grybeliams daugintis bei tapti patogeniniais.
 
Bet kuriuo atveju su tokia problema susidūręs žmogus šiukštu neturėtų skubėti naudoti kokių nors tepalų. Dažnu atveju jie nepašalina tikrosios priežasties arba veikia tik laikinai. Be to, jie trukdys gydytojui nustatyti tikslią diagnozę. Visada rekomenduoju iškart kreiptis į specialistą, kuris, jau atlikęs konkrečius tyrimus, patars ir paskirs reikalingą gydymą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris