Kodėl skilinėja lūpų kampučiai?

Aigustė Tavoraitė
2015-09-14
Man nuolat suskilinėję lūpų kampučiai. Išbandžiau įvairius kremus ir vazelinus. Vis tas pats. Kokiais kitais būdais galima susidoroti su šia sveikatos problema?
Osvaldas
Kodėl skilinėja lūpų kampučiai?
Skilinėjantiems lūpų kampučiams gydytojai nerekomenduoja naudoti kokių nors tepalų. Dažnu atveju jie nepašalina tikrosios priežasties arba veikia tik laikinai. Be to, jie trukdys gydytojui nustatyti tikslią diagnozę.

Kaip sako dermatovenerologė Aldona Kajutytė, ši odos problema dažnai signalizuoja jau apie organizmo vidaus sutrikimus. Todėl sveiki, stiprų imunitetą turintys žmonės paprastai tokio klausimo neužduoda.
 

Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

- Lūpų kampučiai pradeda skilinėti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – avitaminozė. Todėl pirmas žingsnis gydant šį negalavimą – išsiaiškinti, ar pacientas neserga virškinamojo trakto, žarnyno ligomis. Gastroenterologas turi nustatyti skrandžio rūgštingumo lygį, įvertinti, ar nėra disbakteriozės. Šis sutrikimas įspėja, kad organizmas stokoja tam tikrų, dažniausiai A, E, kartais B grupės vitaminų. Nesvarbu, kad žmogus gauna jų sveikai maitindamasis arba gerdamas papildomus preparatus – mikroelementai paprasčiausiai nėra tinkamai pasisavinami.
 
Kartais problema paūmėja ir dėl mielių grybo, tada susiformuoja antrinė infekcija. Šios bakterijos gali sąlygoti ir pirminio židinio atsiradimą. Taip dažnai nutinka dėl kitų ligų komplikacijų, todėl gydytojui svarbu žinoti, ar pacientas neserga lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, cukriniu diabetu), ar nevartoja kokių vaistų. Taigi atliekami ne tik odos, bet ir vidaus tyrimai.

 
Kitas svarbus veiksnys – valgymo įpročiai. Kartais mėgstama užkandžiauti džiūvėsėliais ar vafliais, kurie dėl struktūros dirgina lūpų kampučius, subraižo odą. Šerpetojimą ir trūkinėjimą gali sukelti ir rūgščių produktų vartojimas. Pavyzdžiui, kai pomidorą valgome nesupjaustytą, kaip obuolį, daržovės rūgštys nugraužia odą. Ypač dažnai suerzinama vaikų oda – juk jie valgydami lengvai išsitepa ir skruostus, smakrą.
 
Be abejo, skilinėjimą sukelti gali ir kiti išoriniai veiksniai – saulė, žvarbus vėjas, šaltis. Problemos atsiradimą skatina ir tokie ydingi įpročiai kaip lūpų kramtymas, polinkis valgant arba kalbant laikyti drėgnus lūpų kampučius. Drėgmė sukuria palankią terpę ant mūsų odos gyvenantiems mikrobams ir grybeliams daugintis bei tapti patogeniniais.
 
Bet kuriuo atveju su tokia problema susidūręs žmogus šiukštu neturėtų skubėti naudoti kokių nors tepalų. Dažnu atveju jie nepašalina tikrosios priežasties arba veikia tik laikinai. Be to, jie trukdys gydytojui nustatyti tikslią diagnozę. Visada rekomenduoju iškart kreiptis į specialistą, kuris, jau atlikęs konkrečius tyrimus, patars ir paskirs reikalingą gydymą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

   Budinti vaistinė


   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

   Sveika šeima


   Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

   Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Daiktų apsuptyje
   Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica