Kai vyrai užsimano bananų su kečupu…

Miglė Petkutė
2025-02-06
„Būsimam tėčiui gali pasireikšti tiek emociniai, tiek fiziniai „nėštumo“ požymiai. Jei kalbame apie emocinius simptomus, galima išskirti greitesnį nuovargį, miego sutrikimus, pavyzdžiui, nemigą ar nevisavertį miegą“, – apie vyrams besivystančius nėštumo simptomus pasakoja gydytoja akušerė ginekologė Viktorija Navickienė.
Kai vyrai užsimano bananų su kečupu…
Nors daugeliui „Couvade“ sindromas yra nežinomas, jis jau aprašytas daugiau nei prieš šimtą metų. Besilaukiant moteriai vyras irgi gali patirti tam tikrus su nėštumu susijusius fizinius bei psichologinius pokyčius.

Iš džiaugsmo ir baimės
 

„Šis fenomenas nėra liga ar medicininė diagnozė. Tai labiau yra psichosomatinė būklė – ji kyla dėl emocinių veiksnių. Besilaukiančioje poroje vyras, jautriai reaguojantis į partnerės nėštumą, pradeda patirti kai kuriuos nėštumo požymius, būdingus moterims“, – teigia gydytoja akušerė ginekologė Viktorija Navickienė.

 
Nors daugeliui šis sindromas nežinomas, jis jau yra aprašytas daugiau nei prieš šimtą metų. Besilaukiant moteriai vyras irgi gali patirti tam tikrus su nėštumu susijusius fizinius bei psichologinius pokyčius.
 
„Literatūros šaltiniuose šie simptomai minimi jau nuo 1920 metų ir yra įgavę „Couvade“ sindromo pavadinimą. Būsimam tėčiui gali pasireikšti tiek emociniai, tiek fiziniai nėštumo požymiai. Jei kalbame apie emocinius simptomus, galima išskirti greitesnį nuovargį, miego sutrikimus, tokius kaip nemiga ar nevisavertis miegas. Gali atsirasti nuotaikos svyravimai, apetito pokyčiai, varginti nerimas“, – teigia gydytoja.
 
Pašnekovė pastebi, kad šis sindromas itin būdingas poroms, kurios ilgai negalėjo susilaukti vaiko. „Simptomai taip pat gali pasireikšti ryškiau, jei tai buvo ilgai lauktas nėštumas. Jeigu pora stengėsi susilaukti vaiko, ėmėsi veiksmų, kad pavyktų pastoti, atliko tyrimus ir nuolatos tikėjosi, jog pavyks, tai parodo, kad abu partneriai yra suinteresuoti nėštumu ir jo laukia su didžiuliu nekantrumu.“

 
Vis dėlto dalis būsimų tėčių bijo naujo vaidmens, o tai irgi gali tapti „Couvade“ sindromo priežastimi.
 
„Fenomenas gali atsirasti ne tik dėl teigiamų emocijų, bet ir visiškai kitokio požiūrio. Tai gali būti susiję ir su psichologiniu stresu, baime, nežinojimu, kas dabar bus, savęs nesuvokimu tėvo vaidmenyje. Dalis būsimų tėčių bijo socialinio vaidmens, taip atsiranda emociniai svyravimai ir nesaugumo jausmas. Bėgant laikui atsiranda didžiulis nepasitikėjimas savo jėgomis ir stresas“, – sako V.Navickienė.
 
Veidrodiniai simptomai
 
„Iš viso yra skaičiuojami 35 šiam sindromui būdingi simptomai. Nėštumo metu ne tik moters organizme vyksta hormonų audros: vyrams gali atsirasti testosterono sumažėjimas ir prolaktino bei kortizolio padidėjimas“, – komentuoja gydytoja.
 
„Atsiranda fiziniai pokyčiai: nuolatinis arba protarpinis pykinimas, kartais net vėmimas. Valgymo sutrikimus galima priskirti ir prie fizinių požymių – vyrui gali atsirasti apetito padidėjimas arba visiškas jo išnykimas, polinkis neįprastiems maisto produktams, kuris dažniau tapatinamas su besilaukiančiomis moterimis. Deriniai dažnai stebina – žmogus gali staiga panorėti bananų su kečupu ar šokolado su raugintais agurkėliais. Aišku, dėl visų valgymo pokyčių gali atsirasti ženklus svorio padidėjimas arba nukritimas“, – pasakoja gydytoja.
 
Kai kuriems vyrams gali formuotis ir kur kas akivaizdesni simptomai – daliai atsiranda pakitimų krūtų srityje. „Gana dažnas reiškinys yra skrandžio, galvos ir nugaros skausmai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, retais atvejais – aknė ir panašios odos problemos. Pribloškia tai, kad kai kuriais atvejais vyrams atsiranda krūtų padidėjimas, speneliai gali jaustis ir atrodyti stangresni. Reikia paminėti ir šlapinimosi sutrikimus bei kraujavimą iš nosies – pastarojo atsiradimą paaiškinti gana sudėtinga“, – komentuoja V.Navickienė.
 
Jos žiniomis, pirmieji požymiai gali pasireikšti vos sužinojus apie partnerės nėštumą ir dingti iškart po gimdymo. „Pats gimdymas taip pat gali stipriai paveikti vyrą – retais atvejais jis gali netgi jausti sąrėmių skausmus. Kai moteris ima patirti pirmuosius sąrėmius, vyras yra taip smarkiai įsijautęs ir toks empatiškas partnerei, kad iš tiesų pradeda jausti tai, ką jaučia ji. Tėčiui besijaučiant nepatogiai dėl naujo socialinio statuso gali netgi prasidėti pogimdyvinė depresija“, – teigia akušerė.

 
Visuomenės stigma
 
„Dažniausiai tai nutinka vyrams, kurie yra empatiški, sugeba tiek fiziškai, tiek emociškai įsijausti ir susitapatinti su nėštumu. Įdomus faktas – šis reiškinys dažniau atsitinka porose, kuriose moteris yra natūraliai dominuojanti“, – aiškina V.Navickienė.
 
Gydytoja ramina: norint atsikratyti simptomų, nebūtina imtis jokių medicininių priemonių. „Ar reikia dėl šio sindromo nerimauti? Tikrai ne! Šitie simptomai yra laikini ir išnyksta be gydytojų įsitraukimo ar medikamentinio gydymo. Jeigu nerimas ar nemiga yra užsitęsę, sukelia problemas kasdieninėje veikloje, sutrinka darbas ir poilsis, tuomet vertėtų apgalvoti, ar nereikia kreiptis psichologo konsultacijos.“
 

V.Navickienė sako, kad statistikos surinkti nepavyksta – vyrai apie šią būseną atvirauti nelinkę.
 
„Savo praktikoje vyrų, turinčių šį sindromą, nesutikau. Tai gali būti dėl to, kad mūsų visuomenė yra stigmatizuota. Vyras, pradėjęs jausti požymius, viešai apie tai tikrai nepasakos. Neįsivaizduoju, kad koks dainininkas interviu metu pasakytų, kad kai jo žmona buvo nėščia, jam irgi ėmė didėti krūtys. Galbūt psichologo kabinete, kur viskas yra apkalbama konfidencialiai, tokių situacijų ir pasitaiko.
 
Šiuo metu įvardinti sindromo dažnį Lietuvoje nebūtų įmanoma – tokia statistika nerenkama. Dėl to vyrai, pajutę simptomus ir dėl jų nerimaujantys, neturėtų bijoti apsilankyti pas psichologus vien dėl stigmatizuotos visuomenės keliamų įsitikinimų“, – pataria pašnekovė.
 
Anot jos, galima spėti, kad bėgant metams šio sindromo atvejų daugės, nes vyrai vis aktyviau įsitraukia į vaikų auginimo procesą. „Anksčiau vaikų auginimas būdavo tik mamos reikalas, tačiau mūsų visuomenė tobulėja visomis prasmėmis, todėl ir vyrų įsitraukimas tampa didesnis. Reikia neužmiršti, kad tėčiai neturi tik padėti auginti vaiko, jie jį augina kartu. Vyras nėra tik pagalbininkas. Tėtis, kuris leidžia mamai pailsėti pats migdydamas vaikus nėra silpnuolis ar po moters padu“, – pabrėžia V.Navickienė.
 
Pašnekovės teigimu, reikėtų apversti tradicinius įsitikinimus aukštyn kojomis – emociškai ir fiziškai įsitraukiantis vyras neturėtų būti gėdijamas. „Nereikia galvoti, kad vyras, patiriantis šiuos simptomus, yra nevyriškas! Tai tik parodo, kad jis turi stiprų emocinį ryšį su partnere ir būsimu šeimos pagausėjimu. Todėl šiuos vyrus reikėtų pagirti, o ne išjuokti“, - skatina gydytoja.

 
Tarp kitko
„Cleveland Clinic“ dalinosi 2007 m. padaryta išvada, kad „Couvade“ sindromo simptomai pasaulyje gali pasireikšti net iki 97 proc. partnerių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris