Kai pavasaris užgesina norą gyventi

Aigustė Tavoraitė
2018-03-15
Jie vieniems pavasarį pakyla ūpas, mane kaip tik lydi slogi nuotaika, net darosi panašu į depresiją. Ar tai normalu, kas galėtų padėti?
Rokas, 29 metai
Kai pavasaris užgesina norą gyventi
Pavasario depresiją išduodantys požymiai: neaiškios kilmės nerimas, nemiga arba ankstyvas pabudimas ir nebegalėjimas užmigti. Taip pat – sumažėjęs apetitas, nukritęs svoris, dirglumas, impulsyvumas, kai net menkiausia smulkmena gali išvesti iš pusiausvyros.

Iš žiemos gniaužtų besivaduojanti gamta ir ilgėjančios dienos ne visiems dovanoja džiugias emocijas. Kitiems sezonų kaita sukelia vienokias ar kitokias organizmo reakcijas, dėl kurių sutrinka nuotaika, o tai gali sukelti stresą, nerimą, depresiją. Specialistai atkreipia dėmesį, kad pavasario depresija itin pavojinga dėl savižudybės rizikos, ypač vyresniems žmonėms.

Atsako specialistė
Gydytoja psichiatrė Aušra Deksnytė:

- Yra žinoma, kad psichikos ligos (tarp jų – ir depresija) dažniau paūmėja rudenį ir pavasarį. Tai, kad būsena pablogėja rudenį, didžiausias vaidmuo tenka šviesos trūkumui, todėl profilaktiškai rekomenduojama taikyti šviesos terapiją. Tuo tarpu pavasarį, kai šviesos kaip tik yra daugiau, psichikos sutrikimų paūmėjimus bandoma aiškinti vitaminų trūkumu. Taip pat – miego hormono melatonino sumažėjimu, nes ilgėjant šviesiam paros metui, mažėja šio hormono gamyba.
 
Priklausomai nuo situacijos, rekomenduojama vartoti vitaminus, būti pakankamai fiziškai aktyviems, reguliuoti miego režimą. Melatonino gamybą mažina mėlyna kompiuterių ir kitų ekranų skleidžiama šviesa, taigi pirmiausia miego higieną susitvarkyti ir rekomenduojama.

Bet koks sveikos gyvensenos propagavimas turėtų veikti prevenciškai, bet ne visuomet taip yra.
Ateina kartais depresija ir, atrodo, visiškai sveikai gyvenant. Jei žmogus jau yra sirgęs psichikos ligomis ir žino savo silpnąsias vietas, tiesiog reiktų atkreipti didesnį dėmesį, kad pavasaris yra jautresnis laikas, stengtis kontroliuoti savo būseną.

 
Verta žinoti
Pavasario depresiją išduodantys požymiai: neaiškios kilmės nerimas, nemiga arba ankstyvas pabudimas ir nebegalėjimas užmigti. Taip pat – sumažėjęs apetitas, nukritęs svoris, dirglumas, impulsyvumas, kai net menkiausia smulkmena gali išvesti iš pusiausvyros. Būseną gali lydėti ir įprasti depresijos simptomai – liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, kuriai būdingas sulėtėjęs mąstymas, prislopinti judesiai, pakitusi išvaizda – liūdnas, kenčiantis veidas, kietai sučiauptos lūpos, žemyn nusileidę jų kampučiai.
 
Depresija savaime nepraeina ir turi būti gydoma. Depresija gali būti gydoma pasitelkiant psichoterapiją (ypač efektyvus psichoterapijos ir antidepresantų derinys) arba kitus metodus: šviesos, įvairių menų terapijas, fizinius pratimus. Gydymą pradėjus laiku žmogus greičiau pasveiksta, liga netampa lėtinė, sumažėja savižudybės, depresijos pasikartojimo tikimybė.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica