Kai duria kojų kulnus
Aigustė Tavoraitė
2015-08-31
Dažnai atsikėlus iš lovos ir žengiant pirmus žingsnius skauda kulnų srityse, jaučiu dilgčiojimą. Kas tai galėtų būti?
Jurga
Per didelės apkrovos, sportas, traumos, antsvoris gali sukelti plantarinės fascijos uždegimą ir skausmą. Dažniausiai pacientams skaudą tą vietą, kur plantarinė pado fascija tvirtinasi prie kulnakaulio. Ji padeda išlaikyti pėdos skliautą ir paskirsto jėgą žmogui einant ar bėgant.
Atsako specialistas
Ortopedas-traumatologas Tomas Sveikata:
.jpg)
– Daug žmonių skundžiasi kulno skausmais, tačiau sunku ką tiksliai pasakyti, žinant tik vieną nusiskundimą. Skausmas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, tačiau konkrečiai diagnozei nustatyti reikalinga gydytojo apžiūra ir tyrimai.
Visgi įvertinus kai kurių sindromų dažnumą kartais ilgametė gydytojo patirtis leidžia įvardyti preliminarią diagnozę, kuri tyrimais tik tikrinama. Tad ir šiuo atveju panašu, kad nusakyti simptomai rodo plantarinės fascijos uždegimą – tai viena dažniausių tokių skausmų priežasčių.
Dažniausiai pacientams skauda tą vietą, kur plantarinė pado fascija tvirtinasi prie kulnakaulio. Ji padeda išlaikyti pėdos skliautą ir paskirsto jėgą žmogui einant ar bėgant.
Per didelės apkrovos, sportas, traumos, antsvoris gali sukelti fascijos uždegimą ir skausmą. Kai žmonės per daug uždelsia ir neskuba kreiptis dėl skausmų, uždegimas tampa lėtinis, fascija sukaulėja, rentgeno tyrimai rodo į pentinus panašias kaulines išaugas, dėl kurių žmonės šią ligą vadina „kulno pentinais“.
Derėtų žinoti, kad tai yra lėtinis uždegimas. Galvoti, jog skausmas praeis savaime, būtų klaidinga. Delsimas tik blogina situaciją, liga įsisenėja, ir išgydyti defektą tampa sudėtingiau. Plantariniam fascitui gydyti taikomi tie patys metodai, kaip ir bet kuriam kitam uždegimui: reikėtų stengtis ilsėtis, išlaikyti ramybės būseną, vartoti uždegimą slopinančias priemones – tabletes, tepalaus, taikyti reabilitaciją. Galima naudoti įvairius įdėklus, specialius batus.
Kad išvengtų šios ligos, žmonės turėtų atidžiau įvertinti fizinius krūvius, pasirinkti tinkamą apavą tiek kasdienos darbams, tiek sportui ar atostogų pramogoms. Pėdos patiria didžiausią krūvį, tad turėtų būti labiausiai tausojamos. Deja, apie tai susimąstoma jau tik užklupus problemai.
Neatsitiktinai ortopedai rekomenduoja įvairius specialius įdėklus, kojines, batus – tokių gaminių šiandien netrūksta. Vieni jų skirti būtent bėgimui ar ėjimui, pritaikomi kiekvieno pėdai.
Dažnas pacientas dabar yra itin aktyvus, skaito specialiąją literatūrą ir į konsultaciją atvyksta jau pasiruošęs konkrečius klausimus, nori diskutuoti su gydytoju. Šiandien, ypač užsienio klinikose, žmonės specialiai skatinami domėtis savo sveikata, pateikiami informaciniai-pažintiniai lankstinukai apie ligas, jų simptomus ir pan. Tačiau fragmentiškas informacijos rinkimas bei savidiagnostika gali ir suklaidinti, tad gydytojo patirtis būtina.
.jpg)
Komentuoti: