Glaukomos sukeltas aklumas dar neišgydomas

Aigustė Tavoraitė
2016-03-14
Kas padidina tikimybę susirgti glaukoma?
Vaidas
Glaukomos sukeltas aklumas dar neišgydomas
Kuo vėliau glaukoma diagnozuojama, tuo sunkiau išsaugoti regėjimą. Deja, glaukomos sukelto aklumo šiuolaikinė medicina dar negali išgydyti. Tad pagrindinis gydymo tikslas būna išsaugoti esamą regėjimą ar tik jo likutį.

Glaukoma – klastinga akių liga, kurios laiku nediagnozavus gresia neišgydomas aklumas. Manoma, kad ja Lietuvoje serga daugiau kaip 30 tūkstančių žmonių, tačiau tik pusė apie tai žino. 
 
Atsako specialistė

Privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ Akių centro gydytoja oftalmologė-mikrochirurgė Gintė Sirvydytė:

Glaukoma formuojasi pamažu, nesukelia skausmo ar akivaizdaus matymo pablogėjimo. Todėl dažniausiai žmogus nieko neįtaria ir į gydytoją kreipiasi per vėlai – dar šiais laikais yra nemažai dėl glaukomos apakusių pacientų.
Pradinės ligos stadijos požymius galima aptikti tik profilaktinio patikrinimo metu. Taigi net nejaučiant jokių simptomų reikėtų kasmet tikrintis regėjimą. Tai – geriausia ir iš esmės vienintelė prevencinė priemonė.
 
Ligai gerokai progresavus imama prasčiau matyti tamsoje ar prieblandoje, apie šviesos šaltinį regėti vaivorykštės spalvų ratilus, pradeda ašaroti akys, varginti galvos ir akių skausmai, darosi sunku orientuotis aplinkoje.
Kuo vėliau glaukoma diagnozuojama, tuo sunkiau išsaugoti regėjimą. Deja, glaukomos sukelto aklumo šiuolaikinė medicina dar negali išgydyti. Tad pagrindinis gydymo tikslas būna išsaugoti esamą regėjimą ar tik jo likutį.
 

Tačiau sustabdyti glaukomos progresavimą ir išvengti aklumo įmanoma ligą diagnozavus laiku bei skyrus tinkamą gydymą. Tam reikia įvertinti akių spaudimą, akiplotį ir regos nervo būklę. Tobulėjant aparatūrai, gerėja ankstyvosios diagnostikos galimybės – galima nustatyti glaukomai būdingus tinklainės ganglinių ląstelių, regos nervo skaidulų bei akipločio minimaliausius pokyčius.
 
Gydyti skiriami akių lašai, kurie mažina akies skysčių gamybą ir gerina jų nutekėjimą. Taip mažinamas akispūdis ir stabdoma regos nervinių ląstelių žūtis. Didžiajai daliai pacientų tokio gydymo pakanka. Tačiau kai lašai neefektyvūs arba sukelia daug pašalinių reiškinių, reikalingas lazerinis ar operacinis gydymas. Ši liga yra gydoma visą gyvenimą, o gydymo kokybė labai priklauso nuo pačių pacientų savivokos.

 
Verta žinoti
Pagrindinis glaukomos rizikos veiksnys – padidėjęs akių spaudimas, kuris įvairiu paros metu svyruoja. Didelę reikšmę turi ir paveldimumas.
Rizika susirgti didėja su amžiumi, įprastai glaukoma diagnozuojama pacientams, vyresniems nei 40 metų.
 
Todėl esant tokio amžiaus būtina kartą per metus pasimatuoti akių spaudimą. Jei giminėje yra sergančių glaukoma, tą padaryti ir nesulaukus 40-ies metų amžiaus.
Glaukoma dažniau užklumpa žmones, turinčius aukšto laipsnio trumparegystę, sergančius cukriniu diabetu, patyrusius akių traumas ar operacijas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris