Apgamų stebėjimo ABC - išmokite pasitikrinti patys

Tautvilė Linkutė
2020-05-21
Ant kūno vis stebiu naujai atsirandančius nedidelius apgamus. Ar tai gali būti ėjimo į soliariumą pasekmė? Ar jau reikia pasitikrinti?
Inga, 38 m.
Apgamų stebėjimo ABC - išmokite pasitikrinti patys
Reguliariai tikrintis apgamus pas gydytoją dermatovenerologą pageidautina bent kartą per metus.

Pasak gydytojos dermatovenerologės Ilonos Sakalauskienės, profilaktiškai pas dermatovenerologą reikėtų pasirodyti bent kartą per metus, tačiau svarbu išmokti ir pagrindinius dalykus, kurie leis apgamus stebėti patiems.
 
- Apgamų turime visi, kaip jie atsiranda? 

- Apgamas – yra dažnas gerybinis odos darinys, atsiradęs iš pigmentinių odos ląstelių (melanocitų). Apgamai gali būti įgimti arba įgyti. Tiek vienų, tiek kitų būna įvairių: jie skiriasi klinikiniu, histologiniu, dermatoskopiniu vaizdu ir gali būti bet kurioje kūno vietoje. Apie vienas procentas žmonių turi įgimtus apgamus, su amžiumi atsirandančių apgamų tikimybę didina genetinis polinkis, buvimas saulėje, imunosupresinė būklė (nėštumas, gydymas imunosupresantais). Naujas apgamas, atsiradęs po trisdešimt penkerių metų amžiaus, siejamas su didesne piktybiškumo rizika.
Apgamai gali keisti spalvą, formą, dydį arba visai išnykti. Tiesa, kintantis apgamas nereiškia, jog jis būtinai piktybėja ir virsta odos vėžiu – melanoma. Apgamai gali keistis dėl saulės poveikio ar nėštumo. Neretai veido srityje buvęs rusvas plokščias apgamas virsta odos spalvos iškilusiu mazgu ir tai visiškai nepiktybiškas pokytis. Galutinai į klausimą, ar kintantis apgamas virto piktybiniu, gali atsakyti gydytojas dermatovenerologas, įvertinęs darinį specialiu prietaisu, išdidinančiu apgamo struktūras, dermatoskopu.
 
- Įmanoma žmogui pačiam pastebėti apgamų pokyčius? Ką būtina žinoti? 
- Taip, įmanoma. Melanomą reikėtų įtarti, jei ėmė keistis jau esantis apgamas: tapo nesimetriškas, nelygiais kraštais, kelių spalvų, patamsėjo ar atsirado naujų apgamų.
Apžiūrint apgamus rekomenduojama naudotis ABCDE taisykle, kur A (angl. Asymmetry) - reiškia apgamo asimetriją vienoje ar dviejose ašyse, B (angl. Border) - kraštų netolygumą, C (angl. Color) – netolygią, margą apgamo spalvą, D (angl. Diameter) – apgamo skersmenį ³5mm, E (angl. Evolving) – apgamo dydžio, spalvos, formos pokyčius, niežtintį ar kraujuojantį apgamą. Jei pastebėjote bent vieną požymį, reikėtų kreiptis į gydytoją dermatovenerologą.
Dar vienas piktybinio apgamo požymis – „bjauriojo ančiuko“ simptomas. Jei apgamas vizualiai išsiskiria iš visų kitų turimų apgamų, jis turėtų būti patikrintas specialisto.
 

- Ar tiesa, kad apgamų nevalia liesti, čiupinėti ar netyčiomis užkliudyti depiliatoriumi ar skutimosi peiliuku?
- Dėl traumavimo gali pakisti apgamo išvaizda – toje vietoje gali atsirasti šašas, jis gali kraujuoti ar net supūliuoti. Jei apgamas traumuojamas dažnai, jį geriau pašalinti dėl pakartotino kraujavimo, infekcijos rizikos. Kartais apgamai visai „nuplėšiami“, tačiau jie gali „ataugti“.
 
- Kokios kūno vietos labiausiai stebėtinos dėl apgamų supiktybėjimo?
- Vyrams rizikingesnės zonos melanomos atsiradimui – nugara ir krūtinė, moterims – kojos. Abiem lytims būdingos sritys – veidas, kaklas. Retai, tačiau melanoma gali atsirasti ir pigmentinėje akies dalyje, gleivinėse.
 
- Ar pas dermatovenerologą reikėtų lankytis reguliariai, net ir neturint jokių įtarimų?
- Reguliariai tikrintis apgamus pas gydytoją dermatovenerologą pageidautina bent kartą per metus. Taip pat svarbu saugotis saulės spindulių. Šviesiaodžiams žmonėms reikėtų vengti būti saulės atokaitoje ilgiau nei dešimt penkiolika minučių bei vengti buvimo saulėje nuo dešimtos iki keturioliktos valandos. Privalu visuomet einant į lauką teptis apsauginiais kremais nuo saulės su apsauginiu faktoriumi. Soliariumai taip pat gali skatinti odos vėžio atsiradimą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris