Van­dens pro­ce­dū­ros at­gai­vi­na vil­tį pa­sveik­ti

Aigustė Tavoraitė
2017-12-14
Van­dens te­ra­pi­ja svei­kam žmo­gui yra ge­ra grū­di­ni­mo­si prie­mo­nė, o ser­gan­tiems, sun­kią ne­ga­lią tu­rin­tiems pa­cien­tams ne­re­tai tam­pa pa­gal­ba mo­kan­tis iš nau­jo ženg­ti pir­mus žings­nius.
Van­dens pro­ce­dū­ros at­gai­vi­na vil­tį pa­sveik­ti
Vandens procedūros itin naudingos gydant įvairius minkštųjų audinių ir kaulų pažeidimus, raumenų ir nervų ligas. Taip pat hidroterapija naudinga po insulto ar galvos traumų, esant neurologiniams sutrikimams, pooperacinėms būklėms ir kt.

Pla­čiai pri­tai­ko­ma
Spe­cia­lis­tai pa­brė­žia, kad van­dens te­ra­pi­jos, dar va­di­na­mos hid­ro­te­ra­pi­ja, pri­tai­ky­mas gy­do­mai­siais tiks­lais yra la­bai pla­tus. To­kį te­ra­pi­nį po­vei­kį pa­aiš­ki­na ter­mi­nės, fi­zi­nės, mo­le­ku­li­nės van­dens sa­vy­bės. Slė­gis, spau­di­mas, tem­pe­ra­tū­ra, ypa­tin­ga van­dens struk­tū­ra – vi­sa tai tu­ri įta­kos žmo­gaus or­ga­niz­mui ir ga­li pa­dė­ti pa­ge­rin­ti sa­vi­jau­tą bei svei­ka­tą.
Van­dens pro­ce­dū­ros itin nau­din­gos gy­dant įvai­rius minkš­tų­jų au­di­nių ir kau­lų pa­žei­di­mus, rau­me­nų ir ner­vų li­gas. Taip pat hid­ro­te­ra­pi­ja nau­din­ga po in­sul­to ar gal­vos trau­mų, esant neu­ro­lo­gi­niams su­tri­ki­mams, po­ope­ra­ci­nėms būk­lėms ir kt.
 
Pir­mi žings­niai – van­de­ny­je

Pa­lan­gos re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nės ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė sa­kė iš pa­tir­ties ga­lin­ti pa­tvir­tin­ti tei­gia­mą van­dens te­ra­pi­jos po­vei­kį.
 

„Pra­dė­ję lan­ky­ti ba­sei­ną ar­ba van­dens ta­ką, ku­ria­me yra ga­li­my­bė nau­do­ti spe­cia­lų kel­tu­vą, dau­gu­ma pa­cien­tų, pa­ty­ru­sių nu­ga­ros sme­ge­nų pa­žei­di­mą, in­sul­tą ar ser­gan­tys iš­sė­ti­ne skle­ro­ze pa­jau­čia būk­lės pa­ge­rė­ji­mą. Pir­miau­sia juos tei­gia­mai vei­kia ši­lu­ma, at­si­pa­lai­da­vus at­slūgs­ta skaus­mas, su­ma­žė­ja rau­me­nų to­nu­sas. Van­de­ny­je žmo­gaus kū­nas pa­leng­vė­ja, to­dėl ju­dė­ti, at­lik­ti pra­ti­mus yra daug leng­viau. Po trau­mos pa­cien­tams sun­ku at­lik­ti ju­de­sius, tad de­ri­nant ki­ne­zi­te­ra­pi­ją sa­lė­je ir ba­sei­ne, re­a­bi­li­ta­ci­jos re­zul­ta­tai yra daug efek­ty­ves­ni“, – pa­ste­bė­jo ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė. Ji pri­dū­rė, kad dar­bas ba­sei­ne – tai  vie­nas iš la­bai svar­biu eta­pų at­ku­riant pa­cien­tų pra­ras­tas ju­dė­ji­mo funk­ci­jas.

 
Pa­šne­ko­vė pa­brė­žė, kad ba­sei­ne at­lie­ka­mi pra­ti­mai su­tei­kia ge­rų emo­ci­jų, vil­ties, pa­di­di­na pa­cien­tų mo­ty­va­ci­ją dirb­ti ir pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi. „Pri­va­lu­mas yra tai, kad van­de­ny­je pa­cien­tas ga­li dirb­ti sa­va­ran­kiš­kai, to­dėl  ge­rė­ja pa­cien­to mo­ty­va­ci­ja sie­kiant ge­res­nių re­zul­ta­tų“,  – sa­kė V.Pie­ku­vie­nė. Ki­ne­zi­te­ra­pi­ja van­de­ny­je - pui­ki prie­mo­nė pa­cien­tams, pradedantiems vaikš­čio­ti.
 
Pro­ce­dū­ros vo­nio­se at­pa­lai­duo­ja
Įvai­raus sun­ku­mo ne­įga­lių­jų re­a­bi­li­ta­ci­jai ga­li bū­ti pa­si­tel­kia­mas ne tik ju­de­sys gydomajame ba­sei­ne, bet ir ki­tos pro­ce­dū­ros vo­nio­se ar vo­ne­lė­se.
Jos yra įvai­rių rū­šių – mi­ne­ra­li­nės, per­li­nės, ter­pen­ti­no – ir yra dau­giau skir­tos žmo­gui at­pa­lai­duo­ti, krau­jo­ta­kai su­ak­ty­vin­ti.
 
„Van­duo vei­kia vi­sas žmo­gaus or­ga­niz­mo sis­te­mas – krau­jo­ta­kos, rau­me­nų, kvė­pa­vi­mo. Per­li­nės, t.y. oro bur­bu­liu­kų pri­so­tin­tos vo­nios tu­ri ma­sa­žuo­ja­mą­jį po­vei­kį, ter­pen­ti­no vo­nios pa­si­žy­mi tuo, kad itin ge­ri­na mik­ro­cir­ku­lia­ci­ją – sti­mu­liuo­ja smul­kių­jų krau­ja­gys­lių veik­lą, vei­kia prie­šuž­de­gi­miš­kai ir nu­skaus­mi­nan­čiai. Į van­de­nį tam tik­ro­mis pro­por­ci­jo­mis ga­li bū­ti įmai­šo­mi ir įvai­rių rū­šių (le­van­dų, mė­tų, si­dab­ri­nio kė­nio) ete­ri­niai alie­jai. Pa­vyz­džiui, le­van­dų ete­ri­nis alie­jus ge­ri­na mie­gą, vei­kia ra­mi­nan­čiai, su­ma­ži­na neu­ral­gi­nius skaus­mus, nor­ma­li­zuo­ja ar­te­ri­nį krau­jo­spūdį“, – pa­sa­ko­jo li­go­ni­nės fi­zi­nės me­di­ci­nos ir re­a­bi­li­ta­ci­jos gy­dy­to­ja Ža­na Mi­ti­na.
 
Jos pa­ste­bė­ji­mu, gy­do­mo­sios vo­nios pa­gel­bė­ja žmo­gui ser­gant hi­per­to­ni­ne li­ga, kvė­pa­vi­mo ta­kų li­go­mis, lei­džia pa­ge­rin­ti ner­vi­nės sis­te­mos būk­lę, su­ma­žin­ti ar­te­ri­nį krau­jo­spūdį, to­kiu bū­du pa­ge­ri­na ben­drą krau­jo­ta­ką. Taip pat – tu­ri ir psi­cho­lo­gi­nį po­vei­kį, pa­cien­tas ap­rims­ta, at­si­pa­lai­duo­ja rau­me­nys, ma­žė­ja skaus­mas.
 

Veiks­min­gos ir vo­ne­lės
Vo­nios ga­li bū­ti ben­dros – kai po van­de­niu pa­nar­di­na­mas vi­sas kū­nas – ir vie­ti­nės vo­ne­lės, skir­tos plaš­ta­koms ar­ba pė­doms. „Ši­tos vo­nios ir­gi tu­ri tei­gia­mą po­vei­kį ir yra pla­čiai nau­do­ja­mos mū­sų li­go­ni­nė­je ne­įga­lie­siems po en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jų, in­sul­tų, stu­bu­ro trau­mų. Toks pa­cien­tas, ku­ris ne­val­do ga­lū­nių ar pu­sės kū­no, ga­li at­lik­ti to­kias vie­ti­nes vo­ne­les net sė­dė­da­mas ve­ži­mė­ly­je“, – aiš­ki­no Ž.Mi­ti­na.
 
Gy­dy­to­ja pa­ste­bė­jo, kad tie, ku­rie tu­ri są­ly­gas na­muo­se, nu­si­per­ka per­li­nes vo­nias, įran­gą. „Ga­li­ma pa­tiems pa­si­da­ry­ti ir at­pa­lai­duo­jan­čią aro­ma­ti­nę vo­nią. Na­mų są­ly­go­mis tai tam­pa dau­giau kaip ra­mi­na­mo­ji, dau­giau me­di­ta­ci­nio po­bū­džio prie­mo­nė. Aiš­ku, svar­bu iš­si­aiš­kin­ti, ar žmo­gus nė­ra aler­giš­kas ete­ri­niam alie­jui“, – sa­kė pa­šne­ko­vė.
Kal­bė­da­ma apie gy­do­mą­sias pro­ce­dū­ras vo­nio­je gy­dy­to­ja pa­brė­žė, kad la­bai svar­bi tem­pe­ra­tū­ra – ne aukš­tes­nė nei 36–38 laips­niai, pro­ce­dū­ros truk­mė ne­tu­ri vir­šy­ti 20 min., efek­tui pa­siek­ti tu­ri bū­ti pra­ei­tas gy­dy­mo kur­sas – ma­žiau­siai 8–10 pro­ce­dū­rų.  ¬


Ver­ta ži­no­ti
Hid­ro­te­ra­pi­ja gelbs­ti mal­šin­ti skaus­mą, rau­me­nų spaz­mus, lei­džia at­lik­ti di­des­nio spek­tro ju­de­sius, stip­ri­na rau­me­nis, ge­ri­na rau­me­nų bei odos to­nu­są, ska­ti­na virš­ki­ni­mą, spar­ti­na me­džia­gų apy­kai­tą, de­tok­si­kuo­ja or­ga­niz­mą, stip­ri­na imu­ni­nę sis­te­mą, ge­ri­na ko­or­di­na­ci­ją ir pu­siau­svy­rą, ga­li tei­gia­mai veik­ti pa­ra­ly­žiuo­tus rau­me­nis, sti­mu­liuo­ja krau­jo­ta­ką, ge­ri­na vi­daus or­ga­nų veik­lą, ma­ži­na įtam­pą, su­si­kaus­ty­mą, nuo­var­gį, at­pa­lai­duo­ja.
Vi­suo­met prieš tai­kant hid­ro­te­ra­pi­ją pra­var­tu svei­ka­tos būk­lę iš­sa­miai ap­tar­ti su gy­dy­to­ju ar te­ra­peu­tu.

 
Tarp kitko
Ty­ri­mai ro­do, kad fi­ziš­kai ne­įga­liems žmo­nėms tai­ko­ma van­dens te­ra­pi­ja pa­ge­ri­na ne tik fi­zi­nę, bet ir psi­chi­nę būk­lę – ska­ti­na tei­gia­mas emo­ci­jas, pa­di­di­na ener­gin­gu­mą, gy­vy­bin­gu­mą. Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­to ba­sei­ne ir Tai­ko­mo­sios fi­zi­nės veik­los moks­lo ir stu­di­jų la­bo­ra­to­ri­jo­je at­lik­to ty­ri­mo me­tu an­ke­tuo­jant ir te­stuo­jant fi­ziš­kai ne­įga­lius as­me­nis pa­ste­bė­ta, kad po van­dens te­ra­pi­jos pro­gra­mos fi­ziš­kai ne­įga­lie­ji ma­žiau iš­gy­ve­no nei­gia­mų jaus­mų: ma­žiau ner­vi­no­si, juos re­čiau ap­lan­ky­da­vo blo­ga nuo­tai­ka, liū­de­sys ir niū­ru­mas, jau­tė­si ma­žiau iš­si­sė­mę ir pa­var­gę. 
„Pra­dė­ję lan­ky­ti už­si­ė­mi­mus ba­sei­ne dau­gu­ma pa­cien­tų, pa­ty­ru­sių nu­ga­ros sme­ge­nų pa­žei­di­mą, in­sul­tą ar ser­gan­tys iš­sė­ti­ne skle­ro­ze aki­vaiz­džiai at­si­gau­na. Van­de­ny­je žmo­gaus kū­nas dau­gy­bę kar­tų pa­leng­vė­ja, to­dėl ju­dė­ti, at­lik­ti pra­ti­mus yra daug pa­pras­čiau“, - sa­ko Pa­lan­gos re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nės ki­ne­zi­te­ra­peu­tė Vai­da Pie­ku­vie­nė.
 
Laikasnamams masažinės vonios - puiki alternatyva pavargusiam kūnui!  


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris