Ūkininkai raginami saugoti savo turtą

Evelina Machova
2015-12-17
Griežti biologinio saugumo priemonių reikalavimai kiaulių laikymo vietoms keliami tik ten, kur užfiksuoti afrikinio kiaulių maro židiniai. Tačiau, kaip jau minėta anksčiau, maro virusas labai gyvybingas, todėl norint jaustis saugiau tokių reikalavimų turėtų laikytis visi ūkininkai, auginantys šiuos gyvulius.
Ūkininkai raginami saugoti savo turtą
Siekiant išvengti afrikinio kiaulių maro plitimo ūkiuose, draudžiama laikyti kiaules lauke; šerti jas maisto atliekomis, nenuplikytais šių metų derliaus grūdais ir šviežia (nenuplikyta) žole; į tvartą įsinešti gyvūninio maisto.

Žinoma, kiaulių augintojams, kurie laiko ne daugiau kaip 10 kiaulių savo reikmėms, dėl tam tikrų Biologinės saugos reikalavimų punktų taikymo yra sudarytos lengvatos. Pavyzdžiui, nėra privaloma registruoti ūkio lankytojų, nereikalaujama teritoriją aptverti tvora, įrengti dezinfekuojamuosius barjerus transportui. Nėra ir specifinių reikalavimų dėl dušų darbuotojams įrengimo, ir šalutiniams gyvūniniams produktams skirto transporto dezinfekcijos vietų įrengimo, ir pačios transporto priemonės plovimo bei dezinfekcijos atlikimo. Šios lengvatos negalioja tiems, kurie patenka į nustatytą buferinę zoną.
 
Šiandien visi kiaulininkystės kompleksai atitinka reikalavimus, tačiau gyventojams yra skirta sankcijų dėl reikalavimų nesilaikymo. Tačiau pasitaiko ir piktybinių atvejų. Tokiu atveju numatytos baudos ir sankcijos. Nesilaikant reikalavimų numatytas įspėjimas arba bauda nuo 29 iki 579 eurų, kiaulininkystės komplekso atsakingam asmeniui – iki 2317 eurų, ligos atveju nepriklauso kompensacija už nugaišusias ir sunaikintas kiaules, taip pat nebus skirta Europos Sąjungos ir valstybės finansinė parama.

 
Komentaras

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus l.e.p. skriaus vedėjas Paulius Bušauskas:

Kiaulių augintojai, stengiasi laikytis visų biologinės saugos reikalavimų. Tiesa, dažniausiai sunerimsta tuomet, kai grėsmė didėja. Suvokiama, kad virusas nėra tik žinių reportažų tema. Pavyzdžiui, Trakų rajone aptikus virusą, išaugo žmonės aktyviau ėmė domėtis ir imtis priemonių, užkertančių kelią afrikiniams marui plisti.
 
Tikslas yra šviesti, o nebausti kiaulių laikytojus. Primenama, kad kiaulių laikytojai privalo užregistruoti gyvylių laikymo vietas ir kas ketvirtį VMVT teritoriniame padalinyje arba apylinkės seniūnijose deklaruoti laikomų kiaulių skaičių arba perduoti šią informaciją privačiam veterinarijos gydytojui. Biologinio saugumo reikalavimai dideliems kiaulių ūkiams yra griežtesni, palyginti su tais, kur laikomos dvi trys kiaulės. Tačiau visi norintys išvengti ekonominių nuostolių turi laikytis saugumo reikalavimų.
 
Jei kiaulių ūkyje nustatomas afrikinio kiaulių maro atvejis, ūkininkams teks kiaules skersti, bet tai nereiškia, kad jis nebegalės vėliau jų auginti. Po metų, įgyvendinus visus biologinio saugumo reikalavimus, ūkininkai gali auginti kiaules. Tiesiog laikymo vietos turi būti registruotos ir jas privalo patikrinti teritorinių VMVT skyrių specialistai.


Patarimai, kaip ūkininkai gali prisidėti prie viruso suvaldymo: 
Tvartą aptverkite tvora taip, kad būtų išvengta kontakto su šernais.
 
Jei dalyvavote medžioklėje ar išdorojant šerną, tvarkėte išknistą dirvą arba lankėtės kito laikytojo kiaulių ūkyje – eikite prie savo kiaulių tik nusiprausę, persirengę ir pakeitę avalynę.

 
Neleiskite pašaliniams žmonėms lankytis jūsų kiaulių tvarte, ribokite pašalinių transporto priemonių įvažiavimą į jūsų kiemą.
 
Prie kiekvieno naudojamo įėjimo į tvartą ir tvarto pagalbines patalpas įrenkite dezinfekuojamuosius kilimėlius. Jie daromi taip: į tvirtą negilią dėžę pripilama pjuvenų ir jos sulaistomos veterinarijos vaistinėje įsigytu dezinfekuojamuoju skysčiu, veikiančiu afrikinio ir klasikinio kiaulių maro virusą. Galima naudoti ir veterinarijos vaistinėje ar specializuotoje parduotuvėje įsigytą dezinfekuojamąjį kilimėlį, sulaisčius jį dezinfekuojamuoju skysčiu. Jo papildyti reikia reguliariai.
 
Prieš darbus tvarte ir juos baigus, persirenkite ir persiaukite, švariai nusiplaukite rankas. Tvarte vilkėkite tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avėkite tik darbui tvarte skirtą avalynę.

 
Kiaules šerkite tik termiškai apdorotu pašaru, niekada neduokite virtuvės ir maisto atliekų. Šių metų derliaus grūdus nuplikykite verdančiu vandeniu arba, prieš naudodami juos kiaulių pašarui, ne mažiau kaip 1 mėn. išlaikykite gerai vėdinamose, apsaugotose nuo aplinkos poveikio patalpose.
 
Pakratams nenaudokite šiaudų, atvežtų tiesiai iš lauko, palaikykite juos sausoje vėdinamoje vietoje ne mažiau kaip 3 mėnesius.
 
Pašarus pirkite tik iš patikimų pardavėjų ir saugokite nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų.
 
Tvarte reguliariai naikinkite graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, nes jie gali pernešti virusą.
 
Draudžiama: laikyti kiaules lauke; šerti jas maisto atliekomis, nenuplikytais šių metų derliaus grūdais ir šviežia (nenuplikyta) žole; į tvartą įsinešti gyvūninio maisto.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica