Tyrimas: Lietuvoje 40 proc. darbuotojų nėra varžomi imti biuletenį

www.lsveikata.lt
2016-12-05
Dviem penktadaliams Lietuvos dirbančiųjų nėra sudėtinga pasiimti nedarbingumo lapelį, jei jie suserga. Draudimo bendrovės BTA duomenimis, sirgdami nuo darbų dažniausiai stengiasi neatitrūkti vadovai bei specialistai – jie su svarbiausiomis darbo užduotimis ir tokiu metu stengiasi susitvarkyti patys.
Tyrimas: Lietuvoje 40 proc. darbuotojų nėra varžomi imti biuletenį
Tyrimas atskleidė, kad sąmoningi ir atsakingi darbdaviai nereikalauja, kad prastai jausdamasis ar rizikuodamas užkrėsti bendradarbius žmogus bet kokia kaina sėdėtų darbe.

BTA užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ apklausa atskleidė, kad 41 proc. šalies dirbančiųjų nėra varžomi pasinaudoti nedarbingumo lapeliu: į šią grupę dažniausiai patenka vadovai, specialistai ir techniniai darbuotojai (maždaug kas antras).
Didžiausia dalis, arba kas penktas (18 proc.) darbininkas ar techninis darbuotojas teigia, kad susiduria su kliūtimis nedarbingumo lapeliui gauti. Tarp aukščiausio lygio vadovų tokių tėra 10 proc., tačiau šiems gerokai dažniau tenka dirbti ligos metu (43 proc.).
 
Draudimo bendrovės BTA Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovės Jevgenijos Krikščiūnės teigimu, tai, ar darbuotojas ryšis imti nedarbingumo lapelį ir ar sirgdamas pagal galimybes padės kolegoms, priklauso ir nuo to, kiek jis jaučiasi įsitraukęs į įmonės veiklą, atsakingas už komandos rezultatus.

 
„Suprantama, kad nepakeičiamiems techniniams darbuotojams arba turintiems nuosavą smulkųjį verslą liga gali reikšti ir tai, kad verslas kuriam laikui apskritai sustoja. Tokiu atveju nedarbingumo lapelio gali būti vengiama.
Kitas į akis krentantis dalykas – aukščiausio lygio vadovai, kurie teigia, kad jiems nėra kliūčių pasiimti „biuletenį“, bet ligos metu sunkiai atsitraukia nuo darbų ir vis tiek atlieka darbo užduotis. Iš viso 26 proc. visų grupių darbuotojų pripažįsta, kad dalį neatidėliotinų darbų atlieka net ir sirgdami“, – sako J.Krikščiūnė.
 
Jos nuomone, kalbos apie piktnaudžiavimą nedarbingumo lapeliais iš esmės yra nepagrįstos, nes ir juos pasiėmę žmonės padeda kolegoms susitvarkyti su darbų lavina ar užduotimis, kurių daugiau nėra kam patikėti.
„Dažniausiai teiginiui, kad nėra ribojamos galimybės imti nedarbingumo lapelį pritaria būtent aukščiausio ir vidutinio lygio vadovai bei specialistai, tarnautojai – atitinkamai 53 ir 50 proc. Techniniai darbuotojai bei mažesnes pajamas gaunantys žmonės vis dėlto su tokiu teiginiu dažniau nesutiko. Tai gali lemti ir paties žmogaus sprendimas neprarasti dalies atlyginimo, arba situacijos, kad žmogaus nėra kuo pakeisti“, – sako BTA atstovė.
 
Tyrimas paneigė ir kai kuriose visuomenės grupėse įsitvirtinusį stereotipą, kad darbdaviai itin spaudžia mamas sergančio vaiko priežiūrą patikėti kitiems.

„43 proc. moterų ir atitinkamai 39 proc. vyrų sutinka su teiginiu, kad vaiko ligos atveju jiems nėra kliūčių pasiimti nedarbingumo lapelį. Akivaizdu, kad sąmoningumas darbuotojo ir darbdavio santykiuose pastebimai auga, o darbdavys labiau vertina ne darbuotojo buvimą darbe, bet jo darbo efektyvumą“, – teigia ji.
 
Anot jos, sąmoningi ir atsakingi darbdaviai nereikalauja, kad prastai jausdamasis ar rizikuodamas užkrėsti bendradarbius žmogus bet kokia kaina sėdėtų darbe.
„Sergančio žmogaus darbo efektyvumas ir darbingumas smunka, jis negali visavertiškai atlikti užduočių. Tačiau įsivaizdavimas, kad  nedarbingumo lapelį imsiu tik tada, jei tiesiogine to žodžio prasme, nebepaeisiu, iš esmės yra psichologinis dalykas.
 
Tai ne tik teisės aktais įtvirtinta teisė, bet ir atsakomybė prieš visą kolektyvą. Džiugu, kad vis dažniau žaidžiama atviromis kortomis, o sergančio ar negaluojančią atžalą prižiūrinčio žmogaus poreikis pasinaudoti nedarbingumo lapeliu vertinamas labiau palankiai nei nepalankiai“, – teigia J.Krikščiūnė.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ 1002 Lietuvos gyventojų apklausą atliko spalio 18–26 dienomis.
Draudimo bendrovė BTA yra viena iš trijų didžiausių Lietuvoje veikiančių ne gyvybės draudimo bendrovių.
 2015 metais BTA užregistravo per 40 tūkst. įvykių ir išmokėjo 32 mln. eurų draudimo išmokų, o tai kas mėnesį vidutiniškai sudaro daugiau kaip 2,6 mln. eurų, per vieną darbo dieną vidutiniškai po 87 tūkst. eurų išmokų BTA klientų patirtiems nuostoliams padengti. Pernai metų pabaigoje atliktas draudimo bendrovių slapto pirkėjo tyrimas parodė, kad BTA klientų aptarnavimo kokybė vertinama net 96 proc.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica