Taivano profesorius: „Maistas gali būti vaistas“

www.lsveikata.lt
2015-11-23
„Vakarų medicinos pagrindinis tikslas yra gydyti ligą, pavyzdžiui, stipriais vaistais ar chirurginiu būdu, o tradicinėje kinų medicinoje stengiamasi užtikrinti sklandų sveikųjų organizmo dalių veikimą ir su tuo susijusią gyvenimo kokybę“, – teigia profesorius Chin-Kun Wangas, viešėjęs Kauno technologijos universitete (KTU).
Taivano profesorius: „Maistas gali būti vaistas“
Maistas gali būti vaistas, tačiau reikia žiūrėti ko, ir kiek valgai. Valgyti galima visko, vardan laimingo gyvenimo, tačiau nevalia piktnaudžiauti.


Atvirose visuomenei paskaitose „Žolelės tradicinėje kinų medicinoje ir mityboje“ Taivano Chung Shan medicinos universiteto mokslininkas, Taivano Mitybos asociacijos garbės prezidentas C.K.Wangas pristatė tyrimus, kurie patvirtina augalinių preparatų, naudojamų tradicinėje kinų medicinoje, efektyvumą juos taikant vėžio gydymui bei profilaktikai kartu su Vakarų medicinos praktikomis – chirurgija, spinduliniu gydymu ir chemoterapija.
 
Sujungia Rytų ir Vakarų medicinos žinias
Senovės Kinijoje imperatoriaus gydytojas mėgavosi gero gyvenimo privalumais – pagarba, dideliu atlyginimu ir priklausymu aukštesniesiems visuomenės sluoksniams. Tačiau tik tol, kol imperatorius nesusirgdavo. Tada pavojus iškildavo ir gydytojo gyvybei – jei imperatorius serga, vadinasi, gydytojas blogai atlieka savo darbą.
Taivano Chung Shan universitetinėje ligoninėje, kurioje dirba ir tyrimus atlieka profesoriaus C.K.Wango tyrėjų komanda, pacientams siūlomas gydymas sujungia Rytų ir Vakarų medicinos žinias.

„Pacientus skatiname priimti įprastą vakarietišką gydymą, tačiau įsikišame tam, kad sustiprintume sveikąją organizmo dalį. Remiantis mūsų tyrimais, toks požiūris labai efektyvus, pagerėja žmonių gyvenimo kokybė, jie sustiprėja pakankamai, kad galėtų tęsti gydymą“, – teigia C.K.Wangas.
 
Augaliniai preparatai – prieš vėžį
Paskaitoje, kurią kinų mokslininkas skaitė KTU, buvo pristatyti jo atstovaujamo universiteto tyrimai, kuriuose medicininių augalų preparatų, naudojamų tradicinėje kinų medicinoje, kombinacija buvo taikoma kaip papildomas gydymas vėžio pacientams.
„Visi žinome, jog agresyvus vėžio gydymas labai nualina organizmą – slenka plaukai, pakenkiama epiteliui, drastiškai sumažėja baltųjų kraujo kūnelių kiekis, o tada tenka nutraukti gydymą“, – sako C. K. Wangas.
Universiteto mokslininkų grupė, naudodama tam tikras medicininių augalų preparatų kombinacijas, siekia pagerinti vėžio pacientų gyvenimo kokybę – kuriami preparatai pristabdo auglio augimą, mažina pašalinį poveikį ir gydo pažeistus audinius.
 
Jei esi sveikas, vaistų gerti nereikia
Pasak medicinos profesoriaus, gydymas žoliniais preparatais – sudėtingas mokslas, kuriame svarbios tiek veikliosios, tiek pagalbinės medžiagos, kurias gauname kartu su augalu, tiek ir ekstrakto paruošimo būdas.
„Ekstrakte cheminių medžiagų efektyvumas gali padidėti, todėl labai svarbu žinoti, kaip žoleles paruošti. Kartais tam reikia labai aukštos temperatūros, kartais – labai žemos“, – pasakoja C. K. Wangas.
Pasak jo, nors žoliniai preparatai gali būti naudingi sergant, sveikiems žmonėms juos vartoti derėtų atsargiai. Nemažai medicininių augalų yra toksiški, svarbiausia – jų dozavimas, perspėja mokslininkas.
„Mano žmona – tradicinės kinų medicinos gydytoja. Ji teigia, jog nors žoliniai preparatai gali padėti įveikti ligą, jie ne visada tinka sveikiems žmonėms. Juk ir Vakaruose tas pats – jei esi sveikas, vaistų gerti nereikia“, – teigia C. K. Wangas.

 
Ligos – gyvenimo būdo pasekmė
Medicinos profesoriaus, atliekančio tyrimus funkcionaliojo maisto mokslo ir maisto papildų srityje, teigimu, be vėžio, kita pagrindinė žmonių sveikatos problema pasaulyje yra metabolinis sindromas. Jis apima kraujospūdžio padidėjimą, gliukozės apykaitos sutrikimą, cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimą.
Pasak C.K.Wango, šis sutrikimas paprastai susijęs su nutukimu, kuris iš tiesų rodo lėtinį organizmo uždegimą. Jo rekomendacija – kontroliuoti kūno svorį.
„Savęs dažnai klausiu: kodėl mes negalime išgydyti vėžio? Matyt dėl to, kad taikome netinkamus būdus. Vėžys – lėtinių ligų pasekmė. Tikriausiai reikėtų gydyti diabetą, keisti gyvenimo būdą, mitybą, tada nuslūgs ir uždegiminiai procesai“, – teigia mokslininkas.
 

Saldaus gyvenimo pavojai
Paklaustas apie dietą, kurios reikėtų laikytis tam, kad būtume sveiki, tarptautinės Maisto papildų ir funkcionaliojo maisto draugijos prezidentas, šypsosi: „Žinau, kad, vadinamasis „sveikas“ maistas ne visada skanus“.
Universitetinėje Taivano Chung Shan ligoninėje besigydančius onkologinius pacientus gydytojai moko keisti gyvenimo būdą, visų pirma keičiant mitybą. Rekomenduojama valgyti daugiau daržovių nei vaisių, ypač vengti cukraus, miltinių gaminių. Maiste turėtų būti ir aukštos kokybės baltymų, tačiau C.K.Wangas siūlo juos gauti ne tik iš žuvies ir mėsos, bet ir iš augalinių šaltinių, pavyzdžiui, pupelių ar sojos pupelių.
„Maistas gali būti vaistas, – įsitikinęs profesorius, – tačiau reikia žiūrėti ko, ir kiek valgai. Valgyti galima visko, vardan laimingo gyvenimo, tačiau nevalia piktnaudžiauti“.
Ypač, pasak jo, pavojingas cukrus – įvairūs epidemiologiniai tyrimai sieja jo vartojimą su daugeliu sveikatos problemų. Todėl C.K.Wangas siūlo kavą ir arbatą gerti nesaldintą, atsargiai žiūrėti ir į vaisius – nemažai jų yra modifikuoti tam, kad būtų saldesni.
 
Maisto mokslo raida – kritiškai svarbi žmonijos išlikimui
Kolegai iš Taivano pritaria ir jį į Kauną pakvietęs KTU Maisto mokslo ir technologijos katedros profesorius Rimantas Venskutonis.
„Maisto mokslo raida – labai svarbi žmonijos ateičiai. Bendradarbiaudami šioje srityje viso pasaulio mokslininkai siekia kurti funkcionaliojo maisto produktus ir maisto papildus, tam, kad tokiuose produktuose esančiomis biologiškai vertingomis medžiagomis būtų galima užkirsti ligoms kelią. Tai – daug efektyvesnis būdas, nei gydyti ligas, kai jos jau išsivysčiusios“, – teigia R.Venskutonis.
KTU profesorius atskleidžia ateities planus – kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) kuriama nauja magistro studijų programa „Maisto mokslas ir žmonių mityba“, kurioje studentams bus suteikiamos kompleksinės žinios ir įgūdžiai.
„Sukaupta daug žinių ir patirties apie tai, kaip maisto komponentai gali padėti išsaugoti sveikatą ir net apsaugoti nuo ligų. Kartu su technologijos ir biomedicinos mokslo žiniomis, šios tarpdisciplininės studijos ir tyrimai yra kritiškai svarbūs žmogaus sveikatos išsaugojimui“, – teigia R.Venskutonis.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica