Sveikatos draudimas – būtina kelionės sąlyga

Violeta Gustaitytė
2017-04-28
Prasideda atostogų ir kelionių sezonas, vis daugiau žmonių poilsiauti vyksta į tolimus, egzotiškus kraštus. Įspūdingas maršrutas, lėktuvo bilietai, užsakyti viešbučiai, sukrauti lagaminai – ir galima traukti į išsvajotas vietoves. Tačiau jei pamiršime pasirūpinti sveikata – tinkamu draudimu, skiepais, kelionė gali apkarsti.  
 
Sveikatos draudimas – būtina kelionės sąlyga
Vykstantiems į Europos Sąjungos šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę. Tiesa, būtina žinoti, kad minėtose šalyse kompensuojamos tik būtinosios pagalbos išlaidos (pavyzdžiui, dėl ūmios ligos ar traumų), kad gali būti kompensuojama ne visa išlaidų suma.

Rizikuoti neverta 
Kasmet daugybė keliautojų vyksta į Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos šalis, Ramiojo vandenyno salas. Šie regionai vilioja egzotika, nematyta gamta, nepažinta kultūra.
„Egzotiškose šalyse negalioja Europos sveikatos draudimo kortelė, suteikianti saugumo jausmą daugeliui keliautojų, todėl vykstant į ilgesnes tolimesnes keliones reikėtų rinktis platesnę draudimo apsaugą, atlyginančią ne tik medicininės pagalbos ir transportavimo į ligoninę išlaidas, bet ir civilinės atsakomybės ar bagažo draudimas.
 
Keliaujant toliau taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į draudimo sumą, nes jos gali nepakakti tiek brangiom ne Europos Sąjungos šalim, tiek tolimiesiems egzotiškiems kraštams“, – teigė Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis.
Lietuvos draudikų asociacijos duomenimis, per praėjusius metus draudimo bendrovės su gyventojais sudarė daugiau kaip 320 tūkstančių medicininių išlaidų ir nelaimingų atsitikimų kelionėje draudimo sutarčių.  
 

Pasak A.Romanovskio, dažniausiai klientai renkasi standartinį draudimo liudijimą, kuris užtikrina būtinąją pagalbą bei atlygina užsienyje suteiktos medicininės pagalbos ir transportavimo į ligoninę išlaidas.
„Dėl galimybės laisvai keliauti Šengeno erdvėje, ypač trumpų išvykų metu, nesunku užsimiršti, kad vykstama į svetimą šalį, tačiau nepasirūpinus reikiama apsauga sveikatos sutrikimai gali patuštinti piniginę mažiausiai keletu šimtų eurų“, – sakė A.Romanovskis.
 
Gali tekti primokėti  
Vykstantiems į Europos Sąjungos šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK).
 
„Grįžęs iš kelionės, kurios metu prireikė būtinosios medicinos pagalbos ir už ją teko sumokėti, Lietuvoje apdraustas žmogus turi kreiptis dėl išlaidų kompensacijos į teritorinę ligonių kasą. Reikia turėti medicinos dokumentų išrašo apie suteiktas paslaugas kopiją ir paslaugų apmokėjimą patvirtinančių dokumentų originalus, pavyzdžiui, kasos kvitus, apmokėtas sąskaitas faktūras, vaistų receptus ir kt., įrodančius, kad už būtinąją pagalbą žmogus sumokėjo savo lėšomis“,– teigė Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomenė skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajev.
Dauguma keliautojų domisi ir žino, kad minėtose šalyse kompensuojamos tik būtinosios pagalbos išlaidos (pavyzdžiui, dėl ūmios ligos ar traumų), kad gali būti kompensuojama ne visa išlaidų suma.
 
„Todėl svarbu pasidomėti šalies, į kurią planuojama keliauti, sveikatos apsaugos sistema. Kai kuriose šalyse valstybės nustatyta tvarka apdraustiesiems už būtinąją pagalbą papildomai mokėti nereikia, kitose – reikia primokėti. Vadinasi, Lietuvos apdraustajam už būtinąją medicinos pagalbą gali tekti primokėti, jeigu pagal šalyje galiojančią tvarką turi primokėti tos šalies gyventojai“, – sakė R.Zagrebajev.
VLK duomenimis, apdraustiems gyventojams už kitose ES šalyse pernai suteiktas būtinosios medicinos paslaugas buvo kompensuota 6,93 mln. eurų iš PSDF biudžeto.
 
Saugo skiepai  
„Keliautojams egzotiškuose kraštuose yra rizika susirgti maliarija, Dengė karštlige, geltonuoju drugiu, vidurių šiltine, hepatitu ir kitomis užkrečiamosiomis ligomis. Todėl prieš kelionę reikia pasiskiepyti privalomais ir rekomenduojamais skiepais, kad dėl sutrikusios sveikatos nereikėtų atostogų praleisti ligoninėje“, – sakė Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų II skyriaus vedėja gydytoja infektologė Estela Tamašauskienė. 
 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiais metais Lietuvoje jau užregistruoti 4 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai. Susirgusieji grižo iš kelionių po Maldyvus, Tailandą, Šri Lanką.
„Iš egzotiškų šalių yra rizika parsivežti vieną dažniausių infekcijų, plintančių per maistą ir vandenį, – hepatitą A“, – teigė gydytoja E.Tamašauskienė.
Užsikrėsti hepatitu galima ir buitinio kontakto metu, naudojantis tais pačiais indais, rankšluosčiais, kartu su sergančiuoju maudantis baseine, rūkant tą pačią pypkę.

 
Komentaras
Infektologas prof. Alvydas Laiškonis:

Prieš vykstant į tolimą kelionę reikia pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, infektologu, išsiaiškinti, kokios ligos tame regione tyko. Ketinantys vykti į kraštus, kur plačiai paplitusi maliarija, turi profilaktiškai vartoti antimaliarinius vaistus, tačiau ne visi keliautojai įsiklauso į specialistų rekomendacijas. Beveik kasmet savo darbo praktikoje susidurdavau su įvežtinės maliarijos atvejais – teko gydyti pacientus, kurie grįžę iš kelionių susirgo šia gyvybei grėsminga liga. Pasveiko visi pacientai, tačiau laiku nediagnozavus maliarijos, ligonis gali mirti.

 
Buvo ne vienas mėginimas sukurti vakciną nuo maliarijos. Vakcinos buvo išbandytos, tačiau jos nepateisino lūkesčių, nes efektyvumas buvo nedidelis. Skiepai nuo maliarijos, žinoma, reikalingi keliautojams, bet labiausiai – šalims, kur ši liga nusineša tūkstančius gyvybių, todėl mokslininkams užduotis ta pati – efektyvi vakcina. Šiomis dienomis Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad Afrikoje bus išbandyti nauji skiepai nuo maliarijos (per artimiausius trejus metus planuojama paskiepyti apie 360 tūks. vaikų). Tuomet paaiškės, koks šių skiepų veiksmingumas. 


Svetur
Poilsis Havajuose baigėsi pavojinga gyvybei infekcija
 

San Francisko gyventojai 64-erių Benas Manilla ir 57-erių Eliza Lape susituokė sausį. Povestuvinės kelionės pora išvyko į Maui – antrąją pagal plotą Havajų salyno salą, praneša CNN. Pora atostogavo dvi savaites. Pirmoji keistus simptomus pajuto Eliza. „Man atrodė, kad kažkas įkaitintu peiliu bado mano kūną“, - taip moteris apibūdino pojūčius. Grįžus namo Elizos būklė dar labiau suprastėjo, susirgo ir Benas. Intensyviosios terapijos palatoje vyras praleido mėnesį: jam atliktos kelios operacijos, ištvėrė du plaučių uždegimus, trombozę. Šiuo metu vyras gydomas ligoninėje dėl inkstų pažeidimų.
 
Sutuoktiniams gydytojai ilgai negalėjo nustatyti diagnozės, tačiau dabar jau žinoma, kad pora „pasigavo“ žiurkių parazitą Angiostrongylus cantonensis. Šie helmintai pažeidžia žmogaus galvos ir nugaros smegenis.
Užsikrėsti jais galima valgant įvairių rūšių moliuskus, krabus ir krevetes. Visi šie gyviai yra tarpiniai parazito šeimininkai.
 
Angiostrongiliozė paplitusi Vietname, Tailande, Malaizijoje, Indonezijoje, Kinijoje, Japonijoje, Filipinuose, taip pat Ramiojo vandenyno regione, Kuboje, Puerto Rike, Brazilijoje, Madagaskaro saloje ir Egipte. Havajuose ši infekcija jau daugiau kaip pusę amžiaus yra epideminė. Pernai salyne užregistruoti 9 angiostrongiliozės atvejai (6 iš jų Maui saloje). Užpernai infekcijos atvejų buvo 11, tačiau specialistai mano, kad skaičius gali būti ir didesnis, nes neretai liga infekcija kieka nediagnozuota.
Benas ir Eliza nežino, kada konkrečiai jie užsikrėtė, tačiau sako norintys, kad apie šį užkratą sužinotų kuo daugiau žmonių. „Ši infekcija išties gali sugriauti jūsų gyvenimą“, - teigia Eliza. 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica