Sveikatą atima ir nemeilė sau

Aigustė Tavoraitė
2017-11-13
Vis labiau trumpėjant dienoms daug žmonių kur kas dažniau aplanko niūrios, slegiančios mintys. Šios neišvengiamai atsiliepia bendrai savijautai, sumažėja darbingumas, pradeda varginti įvairūs skausmai, nedaug betrūksta ir iki kokios infekcijos. 
Sveikatą atima ir nemeilė sau
Mes rūpinamės kūnu – maitinamės, miegame, prausiamės, bet neretai pamirštame, jog reikia rūpintis ir savo psichika.

Blogų minčių kaina
 
Klinikinė psichologė prof. dr. Aistė Diržytė pabrėžė, kad kasdien laikytis tinkamos psichohigienos reiškia pasirūpinti savo psichologine gerove.
 
„Mes rūpinamės kūnu – maitinamės, miegame, prausiamės, bet neretai pamirštame, jog reikia rūpintis ir savo psichika. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, jog prasta psichologinė gerovė daro neigiamą poveikį imuninei sistemai, o tai reiškia, kad tampame mažiau atsparūs ligoms. Jeigu norime būti sveikesni – svarbu ne tik teisingai maitintis, judėti, laikytis tinkamo paros režimo, bet ir pasirūpinti emocine savijauta“, – kalbėjo psichologė.

 
Įrodyta, kad blogos emocijos žaloja sveikatą, o gerosios suteikia energijos, skatina organizmui būtinus fermentus. Meilė aplinkai ir dėkingumas nuramina protą, kvėpavimą, mažina raumenų įtampą.
 
Verčiau patirtų elektros šoką
 
Pašnekovė pastebėjo, kad harmonijos su savimi klausimas svarbus ne tik šiuo metų laiku. Pasak jos, šiuolaikiniam žmogui pasilikti vienam su savo mintimis neretai tampa tikru iššūkiu. Psichologė kaip tai iliustruojantį pavyzdį pateikė prieš trejus metus paskelbtus stulbinančius 11 tyrimų rezultatus.
 
Virdžinijos ir Harvardo universitetų mokslininkų, vadovaujamų Timothy D.Wilson, atliktų tyrinėjimų metu žmonės paprašyti bent 6–15 minučių pabūti su savo mintimis – be televizoriaus, kompiuterio ar mobilaus telefono. Paklausti, kurią galimybę rinktųsi – pabūti vieni ar pageidautų patirti elektros šoką, 40 proc. žmonių pasirinko pastarąjį.
 
„Kitaip tariant, dalis žmonių apskritai mažai žino, kaip harmoningai būti su savimi – ką mąstyti, kad nekiltų nuobodulys, liūdesys, susierzinimas, ir kokiomis mintimis galima sau sukelti gerą nuotaiką, džiugesį, viltį, susižavėjimą, atjautą, nuostabą, ramybę“, – aiškino A.Diržytė.
 

Kaip sutarti su savimi?
 
Paklausta, kur ieškoti to rakto gerai emocinei savijautai, psichologė siūlė pradėti nuo klausimo „Kaip aš jaučiuosi?“.
 
„Jei atsakymas jums nepatinka ir norisi numoti ranka – neskubėkite. Leiskite sau įsisąmoninti, ką jaučiate. Dabar – užduokite sau klausimą: „Ką galėčiau padaryti, kad jausčiausi geriau?“ Situacijai pakeisti esama įvairių pratimų. Jei šie nepagelbėja, gali būti, kad būtų vertinga pasikalbėti su specialistu arba žmogumi, kuris tiesiog išklausytų, gerbdamas jūsų poreikius, ir padėtų jums pačiam atrasti atsakymą į klausimą, kaip tapti laimingu“, – patarė A.Diržytė.

Psichologė pataria: „Aštuonių taisyklė“

 
Pasiimkite rašiklį arba kompiuterį, planšetę, mobilų telefoną, ir užsirašykite 8 dalykus, apie kuriuos mąstant jums kyla noras gyventi arba geros emocijos. Tai gali būti mieli prisiminimai, įsijautimas į dabarties akimirką, pastebėjimas to, kas jums patinka gamtoje, žmonėse, aplinkoje, savyje, malonios ateities svajonės, tikslai, planai, dėkingumas gyvenimui arba tiems, kurie jums padėjo, jumis rūpinasi ir myli.
 
Dabar pasiimkite ar atsiverskite kitą lapą ir užrašykite 8 mintis, kurios skatina norą gyventi, leidžia įsigilinti į gyvenimo prasmę, tikslą, vertingumą. Tai gali būti jūsų paties arba kitų žmonių – rašytojų, mokslininkų, gyvenimo Mokytojų mintys. Svarbu, kad šiame sąraše būtų tik tokios mintys, su kuriomis visiškai sutinkate pats, tarkime, „gyvenimas yra prasmingas“, „aš gyvenu ir patiriu čia ir dabar“.
 
Toliau – pasiimkite ar atsiverskite dar vieną lapą ir užrašykite 8 veiklas, kurios jums padeda gerai jaustis: tai gali būti pokalbiai su draugais ar mylimaisiais, knygų skaitymas, pasivaikščiojimas gamtoje, meditacija. Svarbu, kad tai būtų veiklos, kurios padeda ne „kažkam“, bet JUMS: esate tai išbandęs, gal net ne vieną kartą, ir tai jus veikia teigiamai. Žinoma, sąrašas turi būti be savastį griaunančių minčių apie, tarkime, alkoholį ar kitas priklausomybes.
 
Kai visa tai užsirašysite, turėsite unikalų ir tik jums tinkantį 24 pagalbininkų derinį. Būtų gerai, jei jie nuolat būtų po ranka ir reikalui esant padėtų nuvyti slogias mintis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris