Fizinis aktyvumas ir diabetas

Aigustė Tavoraitė
2017-11-16
Profesionalus sportiško gyvenimo būdo guru, treneris Gytis Beikus pasakoja, koks fizinis aktyvumas reikalingas diabetu sergantiems žmonėms. 
Fizinis aktyvumas ir diabetas
Sergantieji I tipo diabetu geba greičiau priprasti prie fizinio aktyvumo ir krūvio. II tipo diabetikams reikia didesnių pastangų.

Svarbu stebėti pulsą

Pašnekovas pasakojo, kad sergant diabetu reikia pradėti nuo mankštų ir tempimo pratimų, žinoma, atsižvelgiant į žmogaus amžių ir esamą fizinį aktyvumą. Todėl svarbiausia pradėti palengva ir pereiti prie sudėtingesnių efektyvesnių fizinių pratimų.
Diabetikams būtina reguliariai stebėti pulsą. Treniruotės metu išlaikyti jį 110–130 tvinksnių per minutę, toks pats turėtų būti ir ryte. Vakare, einant miegoti, – apie 60–90 dūžių per minutę.


Specialisto nuomone, sportuoti galima pradėti tiek lauke, tiek sporto salėje, pavyzdžiui, vaikščioti bėgimo takeliu – salėje arba važiuoti dviračiu – lauke. Tik vėliau padaryti nesudėtingus horizontalios padėties pratimus. Po įžanginių treniruočių galima pereiti prie statinės pozicijos ir daryti vertikalios padėties pratimus. G.Beikus aiškino, kad kuo prastesnis fizinis pasirengimas, tuo pratimų technika turėtų būti elementaresnė ir lengvesnio pobūdžio.

Populiariausi pratimai

Profesionalus treneris teigė, kad dažniausiai diabetikams paskiriami kardio pratimai, kurie stiprina širdį ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Tiesa, pašnekovas prisipažino, kad dirbant su diabetikais pasitaiko atvejų, kai tenka parinkti tokius pratimus, kurie padėtų didinti gliukozės kiekį. Specialistas minėjo, kad tenka duoti pratimus su svoriais, kurie gerina žmogaus kūno funkciją ir fizinį pajėgumą. Todėl fizinis aktyvumas sudaromas atsižvelgiant į tai, kokio tipo diabetu yra sergama.

Nerekomenduojamos sportas

Diabeto problemų turintiems asmenims nerekomenduojamos intensyvios aerobikos, „treniruočių ratu“, „CrossFit“ ir panašaus pobūdžio intensyvios treniruotės. Taip galima rimtai sutrikdyti širdies ritmą ir pabloginti žmogaus kūno atsigavimą po fizinio krūvio. Todėl sporto specialistas akcentavo, kad tinkamas sporto pasirinkimas ypač svarbu sergant diabetu arba turint antsvorio.

I ir II tipo diabeto išimtys

G.Beikus dar kartą pabrėžė, kad abiejų tipo diabetikų atveju labai svarbu palengva pradėti sportuoti ir vėliau pereiti prie sunkesnių pratimų.

I tipo diabetu sergantieji geba greičiau priprasti prie fizinio aktyvumo ir krūvio.
II tipo diabetikams reikia didesnių pastangų. Pastarieji diabetą įgijo dėl prastos mitybos ir mažo fizinio aktyvumo. Todėl šio tipo diabetikai privalo laikytis sveikos gyvensenos disciplinos, į kurią įeina – sveika mityba, fizinis aktyvumas, poilsis ir miegas.

Fizinis aktyvumas pagal amžių

Treneris paaiškino, kad į fizinį aktyvumą reiktų žvelgti pagal kelis svarbius rodiklius: biologinį amžių ir širdies pajėgumą, kūno svorį ir atsistatymą po fizinio aktyvumo. Be to, adaptaciją po stresinių situacijų, nes smegenų darbas yra proporcingas raumenų darbui. Taigi, tik taip išlaikoma organizmo darna ir atliekamas kūno optimizavimas bei teisingas jo palaikymas sveikoje padėtyje. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris