Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas

Evelina Machova
2015-09-18
Bičių medus – išskirtinis produktas. Mūsų protėviai jį naudojo kaip maisto produktą, vartojo gydydami įvairiausias ligas ir negalavimus. Šiandieną bitininkai mums siūlo įsigyti įvairaus skonio ir savybių medaus. Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų, žiedadulkių nustatymas meduje yra labai svarbus medaus kokybės kontrolei.
Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.

Bitės pasirenka pačios
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė sako, kad Instituto laboratorijoje galima patikrinti, ar medus teisingai paženklintas, tiksliau, ar etiketėje nurodytas, pavyzdžiui, liepų medus tikrai yra liepų. „Žiedadulkių nustatymas meduje - labai svarbus medaus kokybės kontrolei. Pagal žiedadulkių morfologiją galima nuspręsti medaus botaninę ir geografinę kilmę. Be to, kaip sako bitininkai, bitelės pačios pasirenka, iš kokių augalų joms medų rinkti. Net jei avilys stovi greta nuostabiai kvepiančios liepos, nėra garantijos, kad bitės suneš būtent liepų medų“, - sako S.Ščeponavičienė.
Perkant medų ypač tiesiogiai iš bitininko, paprastai būna nurodyta jo rūšis – iš kokių augalų surinktas nektaras. Tai bitininkas išsiaiškina įvairiais būdais. Visų pirma, jis žino, kokie augalai prieš išimant medų žydėjo aplink bityną. Antra – skirtingų žiedų medus skiriasi skoniu, kvapu, spalva ir konsistencija. Pagal šiuos ypatumus bent apytikriai medaus rūšį nustatyti gali kiekvienas. Trečias, sudėtingiausias ir patikimiausias būdas – laboratorijoje ištirti meduje esančias žiedadulkes.

 
Dvi botaninės rūšys
Pasak specialistų, medaus botaninės kilmės tyrimas paremtas santykiniu žiedadulkių dažnumo nustatymu meduje. Naudojamas mikroskopinis metodas, kuris parodo, kokių šeimų augalų žiedadulkių yra meduje. Santykiniam žiedadulkių dažnumui jame nustatyti skaičiuojama ne mažiau kaip  500 žiedadulkių, jos identifikuojamos ir priskiriamos tam tikrai augalų šeimai. 
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.
 
Aukšta kokybė

Pasak specialistų, bitės, apdulkindamos augalus, atneša didelės naudos žemės ūkiui. Tyrimai rodo, kad 71 augalų rūšis iš 100 svarbiausiųjų yra apdulkinamos bičių. Naminės bitės (Apis mellifera) yra vienos svarbiausių augalų apdulkintojų pasaulyje. Pasauliniu mastu augalų apdulkinimas bitėmis duoda šimtą milijardų dolerių naudos.
Siekiant užtikrinti, kad medus būtų ne tik skanus, bet ir sveikas bei tinkamas vartoti maisto produktas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose atliekami kenksmingų medžiagų likučių bitininkystės produktų tyrimai. 
Pasak S.Ščeponavičienės, per pirmąjį šių metų pusmetį ištirti 55 valstybiniai mėginiai, iš kurių atlikta 1425 tyrimai. Tirta, ar meduje nėra sunkiųjų metalų, gliukozės, fruktozės, sacharino, hidroksimetilfurfurolo, taip pat diastazės aktyvumas, rūgštingumas, veterinarinių vaistų likučiai, chloramfenikolis. Pasak specialistų, iš visų mėginių vos vienas neatitiko visų reikalavimų. Tyrimai rodo, kad medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas.

 
Tarp kitko
Bičių amerikinis puvinys yra naminių bičių perų (Apis mellifera larvae) liga, kurią suskelia sporas formuojanti bakterija Paenibacillus larvae. Ši liga plačiai paplitusi pasaulyje ir bitininkystei atneša didelių ekonominių nuostolių. Bičių amerikinis puvinys paprastai pasireiškia intensyviausiu bičių perų formavimosi laikotarpiu. Užkrėstuose bičių peruose susidaro milijardai Paenibacillus larvae bakterijų sporų, kurios labai atsparios terminiam ir cheminiam poveikiui. Suaugusios bitės šiai ligai atsparios. Paenibacillus larvae nesukelia jokio poveikio žmonių sveikatai. Bičių amerikinis puvinys gali būti nustatomas pagal ligos klinikinius požymius. Slapta infekcija nustatoma tik laboratoriniais tyrimais. Bičių amerikinio puvinių sukėlėjai tiriami bakteriologiniais ir molekuliniais tyrimo metodais.
2014 m. Lietuvoje buvo įvertintas bičių amerikinio puvinio slaptos infekcijos geografinis paplitimas bitininkų sąjungos bitininkų draugijų bitynuose tiriant medaus mėginius. Paenibacillus larvae bakterijos buvo tiriamos 87 bitynuose, rasto 8 teigiami medaus (9,2 proc.) mėginiai. Bakteriologiniai mėginių tyrimo rezultatai buvo patvirtinti molekuliniais tyrimais.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Naminiai ledai – laisvė fantazijai

  Kokia vasara be ledų? Jokia, ir dėl to nesiginčys niekas, ypač, kuomet karščiai prie žemės lenkia taip, kad norisi tik ko nors šalto. Tačiau prekybos centruose esantys ledai yra tokios kalorijų bombos, kad vasarai baigiantis galime nebetilpti į veidrodžius. Dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė sako, jog yra ir sveikesni...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica