Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas

Evelina Machova
2015-09-18
Bičių medus – išskirtinis produktas. Mūsų protėviai jį naudojo kaip maisto produktą, vartojo gydydami įvairiausias ligas ir negalavimus. Šiandieną bitininkai mums siūlo įsigyti įvairaus skonio ir savybių medaus. Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų, žiedadulkių nustatymas meduje yra labai svarbus medaus kokybės kontrolei.
Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.

Bitės pasirenka pačios
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė sako, kad Instituto laboratorijoje galima patikrinti, ar medus teisingai paženklintas, tiksliau, ar etiketėje nurodytas, pavyzdžiui, liepų medus tikrai yra liepų. „Žiedadulkių nustatymas meduje - labai svarbus medaus kokybės kontrolei. Pagal žiedadulkių morfologiją galima nuspręsti medaus botaninę ir geografinę kilmę. Be to, kaip sako bitininkai, bitelės pačios pasirenka, iš kokių augalų joms medų rinkti. Net jei avilys stovi greta nuostabiai kvepiančios liepos, nėra garantijos, kad bitės suneš būtent liepų medų“, - sako S.Ščeponavičienė.
Perkant medų ypač tiesiogiai iš bitininko, paprastai būna nurodyta jo rūšis – iš kokių augalų surinktas nektaras. Tai bitininkas išsiaiškina įvairiais būdais. Visų pirma, jis žino, kokie augalai prieš išimant medų žydėjo aplink bityną. Antra – skirtingų žiedų medus skiriasi skoniu, kvapu, spalva ir konsistencija. Pagal šiuos ypatumus bent apytikriai medaus rūšį nustatyti gali kiekvienas. Trečias, sudėtingiausias ir patikimiausias būdas – laboratorijoje ištirti meduje esančias žiedadulkes.

 
Dvi botaninės rūšys
Pasak specialistų, medaus botaninės kilmės tyrimas paremtas santykiniu žiedadulkių dažnumo nustatymu meduje. Naudojamas mikroskopinis metodas, kuris parodo, kokių šeimų augalų žiedadulkių yra meduje. Santykiniam žiedadulkių dažnumui jame nustatyti skaičiuojama ne mažiau kaip  500 žiedadulkių, jos identifikuojamos ir priskiriamos tam tikrai augalų šeimai. 
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.
 
Aukšta kokybė

Pasak specialistų, bitės, apdulkindamos augalus, atneša didelės naudos žemės ūkiui. Tyrimai rodo, kad 71 augalų rūšis iš 100 svarbiausiųjų yra apdulkinamos bičių. Naminės bitės (Apis mellifera) yra vienos svarbiausių augalų apdulkintojų pasaulyje. Pasauliniu mastu augalų apdulkinimas bitėmis duoda šimtą milijardų dolerių naudos.
Siekiant užtikrinti, kad medus būtų ne tik skanus, bet ir sveikas bei tinkamas vartoti maisto produktas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose atliekami kenksmingų medžiagų likučių bitininkystės produktų tyrimai. 
Pasak S.Ščeponavičienės, per pirmąjį šių metų pusmetį ištirti 55 valstybiniai mėginiai, iš kurių atlikta 1425 tyrimai. Tirta, ar meduje nėra sunkiųjų metalų, gliukozės, fruktozės, sacharino, hidroksimetilfurfurolo, taip pat diastazės aktyvumas, rūgštingumas, veterinarinių vaistų likučiai, chloramfenikolis. Pasak specialistų, iš visų mėginių vos vienas neatitiko visų reikalavimų. Tyrimai rodo, kad medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas.

 
Tarp kitko
Bičių amerikinis puvinys yra naminių bičių perų (Apis mellifera larvae) liga, kurią suskelia sporas formuojanti bakterija Paenibacillus larvae. Ši liga plačiai paplitusi pasaulyje ir bitininkystei atneša didelių ekonominių nuostolių. Bičių amerikinis puvinys paprastai pasireiškia intensyviausiu bičių perų formavimosi laikotarpiu. Užkrėstuose bičių peruose susidaro milijardai Paenibacillus larvae bakterijų sporų, kurios labai atsparios terminiam ir cheminiam poveikiui. Suaugusios bitės šiai ligai atsparios. Paenibacillus larvae nesukelia jokio poveikio žmonių sveikatai. Bičių amerikinis puvinys gali būti nustatomas pagal ligos klinikinius požymius. Slapta infekcija nustatoma tik laboratoriniais tyrimais. Bičių amerikinio puvinių sukėlėjai tiriami bakteriologiniais ir molekuliniais tyrimo metodais.
2014 m. Lietuvoje buvo įvertintas bičių amerikinio puvinio slaptos infekcijos geografinis paplitimas bitininkų sąjungos bitininkų draugijų bitynuose tiriant medaus mėginius. Paenibacillus larvae bakterijos buvo tiriamos 87 bitynuose, rasto 8 teigiami medaus (9,2 proc.) mėginiai. Bakteriologiniai mėginių tyrimo rezultatai buvo patvirtinti molekuliniais tyrimais.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica