Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas

Evelina Machova
2015-09-18
Bičių medus – išskirtinis produktas. Mūsų protėviai jį naudojo kaip maisto produktą, vartojo gydydami įvairiausias ligas ir negalavimus. Šiandieną bitininkai mums siūlo įsigyti įvairaus skonio ir savybių medaus. Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų, žiedadulkių nustatymas meduje yra labai svarbus medaus kokybės kontrolei.
Specialistai: medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.

Bitės pasirenka pačios
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė sako, kad Instituto laboratorijoje galima patikrinti, ar medus teisingai paženklintas, tiksliau, ar etiketėje nurodytas, pavyzdžiui, liepų medus tikrai yra liepų. „Žiedadulkių nustatymas meduje - labai svarbus medaus kokybės kontrolei. Pagal žiedadulkių morfologiją galima nuspręsti medaus botaninę ir geografinę kilmę. Be to, kaip sako bitininkai, bitelės pačios pasirenka, iš kokių augalų joms medų rinkti. Net jei avilys stovi greta nuostabiai kvepiančios liepos, nėra garantijos, kad bitės suneš būtent liepų medų“, - sako S.Ščeponavičienė.
Perkant medų ypač tiesiogiai iš bitininko, paprastai būna nurodyta jo rūšis – iš kokių augalų surinktas nektaras. Tai bitininkas išsiaiškina įvairiais būdais. Visų pirma, jis žino, kokie augalai prieš išimant medų žydėjo aplink bityną. Antra – skirtingų žiedų medus skiriasi skoniu, kvapu, spalva ir konsistencija. Pagal šiuos ypatumus bent apytikriai medaus rūšį nustatyti gali kiekvienas. Trečias, sudėtingiausias ir patikimiausias būdas – laboratorijoje ištirti meduje esančias žiedadulkes.

 
Dvi botaninės rūšys
Pasak specialistų, medaus botaninės kilmės tyrimas paremtas santykiniu žiedadulkių dažnumo nustatymu meduje. Naudojamas mikroskopinis metodas, kuris parodo, kokių šeimų augalų žiedadulkių yra meduje. Santykiniam žiedadulkių dažnumui jame nustatyti skaičiuojama ne mažiau kaip  500 žiedadulkių, jos identifikuojamos ir priskiriamos tam tikrai augalų šeimai. 
Pagal botaninę kilmę medus yra skirstomas į monoflorinį ir poliflorinį. Monoflorinis yra toks, kuriame vienos augalų rūšies žiedadulkių kiekis meduje yra didesnis nei 45 proc. Poliflorinis, kai meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių.
 
Aukšta kokybė

Pasak specialistų, bitės, apdulkindamos augalus, atneša didelės naudos žemės ūkiui. Tyrimai rodo, kad 71 augalų rūšis iš 100 svarbiausiųjų yra apdulkinamos bičių. Naminės bitės (Apis mellifera) yra vienos svarbiausių augalų apdulkintojų pasaulyje. Pasauliniu mastu augalų apdulkinimas bitėmis duoda šimtą milijardų dolerių naudos.
Siekiant užtikrinti, kad medus būtų ne tik skanus, bet ir sveikas bei tinkamas vartoti maisto produktas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose atliekami kenksmingų medžiagų likučių bitininkystės produktų tyrimai. 
Pasak S.Ščeponavičienės, per pirmąjį šių metų pusmetį ištirti 55 valstybiniai mėginiai, iš kurių atlikta 1425 tyrimai. Tirta, ar meduje nėra sunkiųjų metalų, gliukozės, fruktozės, sacharino, hidroksimetilfurfurolo, taip pat diastazės aktyvumas, rūgštingumas, veterinarinių vaistų likučiai, chloramfenikolis. Pasak specialistų, iš visų mėginių vos vienas neatitiko visų reikalavimų. Tyrimai rodo, kad medus Lietuvoje yra geros kokybės produktas.

 
Tarp kitko
Bičių amerikinis puvinys yra naminių bičių perų (Apis mellifera larvae) liga, kurią suskelia sporas formuojanti bakterija Paenibacillus larvae. Ši liga plačiai paplitusi pasaulyje ir bitininkystei atneša didelių ekonominių nuostolių. Bičių amerikinis puvinys paprastai pasireiškia intensyviausiu bičių perų formavimosi laikotarpiu. Užkrėstuose bičių peruose susidaro milijardai Paenibacillus larvae bakterijų sporų, kurios labai atsparios terminiam ir cheminiam poveikiui. Suaugusios bitės šiai ligai atsparios. Paenibacillus larvae nesukelia jokio poveikio žmonių sveikatai. Bičių amerikinis puvinys gali būti nustatomas pagal ligos klinikinius požymius. Slapta infekcija nustatoma tik laboratoriniais tyrimais. Bičių amerikinio puvinių sukėlėjai tiriami bakteriologiniais ir molekuliniais tyrimo metodais.
2014 m. Lietuvoje buvo įvertintas bičių amerikinio puvinio slaptos infekcijos geografinis paplitimas bitininkų sąjungos bitininkų draugijų bitynuose tiriant medaus mėginius. Paenibacillus larvae bakterijos buvo tiriamos 87 bitynuose, rasto 8 teigiami medaus (9,2 proc.) mėginiai. Bakteriologiniai mėginių tyrimo rezultatai buvo patvirtinti molekuliniais tyrimais.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...
  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Lapkritis pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica