Spalio mėnuo skiriamas organų donorystės ir transplantacijos temai

www.lsveikata.lt
2017-10-02
Europos tarybos iniciatyva Organų donorystės ir transplantacijos diena Europoje minima nuo 1996 metų, pirmasis jos paminėjimas įvyko Šveicarijoje, Ženevoje. Ir šiais metais kvietimas minėti šią dieną jau rugsėjį iškeliavo vėl iš Ženevos – iš Pasaulinės sveikatos organizacijos būstinės.
Spalio mėnuo skiriamas organų donorystės ir transplantacijos temai

Kodėl tokiam svarbiam renginiui buvo pasirinkta būtent Šveicarija? Todėl, kad jos gydytojai stovėjo prie organų transplantacijos ištakų. Antai žymus chirurgas ir Nobelio premijos laureatas Theodoras Kocheris recipientui, kurio skydliaukės veikla buvo sutrikusi, transplantavo donoro skydliaukės audinį – ir tai laikoma tikru proveržiu medicinos istorijoje. Be to, šioje šalyje, Bazelio mieste įsikūrusioje farmacijos kampanijoje, buvo sukurti pirmieji imunosupresantai – vaistai, kurie stabdo transplantuotų organų atmetimo reakcijas ir be kurių neįsivaizduojama šiuolaikinė transplantacijos medicina. Nuo 1998 metų nutarta šios dienos minėjimą, kurį organizuoja Europos taryba, kasmet rengti vis kitoje Europos valstybėje, kad žinia apie organų donorystę sklistų kuo plačiau. Buvo sutarta, kad ši diena kasmet bus minima antrąjį spalio šeštadienį.
 

Europos organų donorystės ir transplantacijos diena yra vykusi ne tik Šveicarijoje, bet ir Belgijoje, Vokietijoje, Kroatijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Portugalijoje, Gruzijoje. Šiemet 19-osios Europos organų donorystės ir transplantacijos dienos ambasadorė – ir  vėl Šveicarija (Bernas).
Donorystės dienos minėjimo Europoje renginiai sulaukė didelio pasisekimo, todėl 2005 metų spalį, pritarus Pasaulinei sveikatos organizacijai, taip pat Šveicarijoje, Ženevoje, pirmą kartą buvo paminėta ir Pasaulinė organų donorystės diena.  
 
Minint šią svarbią dieną, vyksta visuomenei skirti renginiai – koncertai, varžybos, švietėjiškos akcijos. Tokių akcijų metu dalinama informacinė medžiaga apie organų donorystę, o kartais, kaip yra buvę Berlyne 2009 metais, buvo sukurti įspūdingo dydžio širdies, plaučių maketai, kuriuos lankytojai galėjo apžiūrėti ir iš vidaus. Renginiai įprastai sulaukia didelio visuomenės susidomėjimo – toks šios dienos tikslas ir yra – visuomenei priminti, kad organų donorystė yra kilnus veiksmas, o pritarti jam gali kiekvienas, sutikdamas po mirties tapti organų donoru.
Sutikimą donoro kortelei gauti galima pasirašyti internetu svetainėje www.transplantacija.lt

Kaip užpildyti sutikimą, rasite čia:

 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

  Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

  Vilniuje į apskritojo stalo diskusiją rinkosi vieni garsiausių kardiologijos, pulmonologijos, onkologijos, psichiatrijos ir kitų s...
  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...

  Budinti vaistinė


  COVID-19 pandemija turėjo įtakos privatumo pokyčiams vaistinėje

  COVID-19 pandemija turėjo įtakos privatumo pokyčiams vaistinėje

  Saugaus atstumo laikymasis viešose vietose – viena svarbių apsaugos nuo koronaviruso priemonių. „Eurovaistinės&...
  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...

  Sveika šeima


  Vaikų kalbos priešas - stresas

  Spalį minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena, ta proga, logopedė Dianos Jazukevičienė ragina tėvus atkreipti dėmesį į tai, kaip kalba ikimokyklinio amžiaus vaikai. Tam tikri kalbos ypatumai anksti išduoda, kad vaikas pradės mikčioti.

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moldova seksualiniu švietimu nustebino Europą

  Moldovos Respublikoje atliktas precedento neturintis darbas, siekiant užtikrinti, kad paaugliai būtų tinkamai šviečiami seksualiniais klausimais, galėtų naudotis seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugomis.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Priešinimo ir skaldymo valdysena
  Algirdas Klimaitis Priešinimo ir skaldymo valdysena
  Už bausmę – į rožinę kamerą!
  Henrikas Vaitiekūnas Už bausmę – į rožinę kamerą!
  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica