Salmoneliozė Klaipėdos darželyje: sustabdyta virtuvės veikla, bandoma įminti mįslę

Jurgita Andriejauskaitė, 15min.lt
2017-09-25
Klaipėdos darželyje „Vėrinėlis“ praėjusią savaitę salmonelioze vienas po kito susirgo aštuoni vaikai. Specialistai įstaigoje nuo penktadienio laikinai uždraudė maisto gamybą ir bando įminti mįslę, iš kur atkeliavo ši bakterija. Neatmetama, jog salmonelės į darželį atkeliavo iš kažkurios šeimos, nešiotoju gali būti ir įstaigos darbuotojas.
Salmoneliozė Klaipėdos darželyje: sustabdyta virtuvės veikla, bandoma įminti mįslę
8 vaikai lankę vieną uostamiesčio darželį susirgo salmonelioze.

Praėjusią savaitę susirgus pirmiesiems vaikams ir nustačius salmoneliozę, darželyje apsilankė tarnybų specialistai. Jie paėmė mėginius nuo virtuvės paviršių, peilių, pjaustymo lentučių, virtuvės darbuotojų rankų. Per savaitę susirgusiųjų išaugo iki aštuonių. Vienas kitam informaciją perdavę išsigandę tėvai, kas turėjo galimybę, nevedė atžalų į ugdymo įstaigą.
 
„Kol kas turime aštuonis salmoneliozės atvejus darželyje. Dauguma vaikų jau namuose, ligoninėje yra vienas, du. Vaikų būklė nebuvo sunki, simptomai – karščiavo, vėmė ir viduriavo, kiti tik pakarščiavo. Susirgę buvo ir du tėvai, kaip atskiras, šeiminis protrūkis, jų dukra lanko „Vėrinėlį“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento specialistė Vilija Pečkauskienė.
Įdomu tai, kad susirgę 8 vaikai yra ne iš vienos grupės, o net iš penkių.
 
„Jeigu tai būtų per maistą plintanti infekcija, būtų daug susirgusiųjų. Vadinasi, pateko labai nedidelis sukėlėjo kiekis. Kol kas užkrato šaltinio nežinome, tyrimas tęsiamas“, – sakė V.Pečkauskienė.

Specialistė teigė, jog tokio atvejo, kai susirgtų pavieniai vaikai, dar nėra buvę, mat užsikrėtus per užterštą maistą susirgusiųjų skaičius būna gerokai didesnis.
 
Ieško sukėlėjo
Kaip 15min sakė Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos (VET) viršininko pavaduotoja Dalia Kaveckienė, kol kas ligos šaltinis nėra nustatytas, mat pirmieji vaikai susirgo dar praėjusį savaitgalį. Pirmadienį apsilankę specialistai įstaigoje jau neberado senųjų maisto produktų.
„Yra išsiuntinėti raštai į teritorines tarnybas, iš kurių gautos žaliavos – paukštiena, kiaušiniai. Tai tie produktai, kurie sukelia didžiausią salmoneliozės riziką“, – sakė D. Kaveckienė.
Nuo penktadienio darželyje sustabdytas maisto gaminimas. Jis bus atnaujintas tik gavus papildomus tyrimų rezultatus.
 
Aptiko bakterijų
Mėginius nuo virtuvės paviršių praėjusią savaitę paėmę veterinarijos tarnybos specialistai jau sulaukė tyrimų rezultatų. Kaip šįryt 15min sakė Klaipėdos VET vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Rita Viskantienė, ant naudotų paviršių rasta bakterijų.
„Mūsų duomenimis, ant pjaustymo peilių, lentelių nustatyti stafilokokai, vadinasi, higiena nebuvo pakankamai užtikrinama. Tyrimas tęsiamas, ieškoma žaliavų, bus paimti mėginiai. Darželis skubiai ėmėsi priemonių, buvo atliktas generalinis visų patalpų ir įrangos valymas, dezinfekciją atliko profesionali įmonė. Šiuo metu darželyje maisto tvarkymo veikla sustabdyta. Darbuotojai privalo nueiti pasitikrinti sveikatą dėl bakterijų nešiojimo, po tyrimų paaiškės, ar nebuvo platinimo iš jų“, – sakė R. Viskantienė.
 
Židinys – iš šeimos?
Maisto gaminimas darželyje bus atnaujintas atlikus papildomus paviršių tyrimus po dezinfekcijos ir gavus darbuotojų sveikatos patikrinimo rezultatus. Tik įsitikinus, kad aplinka švari, įstaigai bus vėl leista gaminti maistą vaikams.

„Priežastis mes aiškinamės, ieškome galimo produkto, gali būti ir žmogus nešiotojas, galėjo būti ir iš šeimos židinys. Salmonelės užkratas pasišalina su išmatomis, čia higienos dalykas. Pats užkratas patenka į žmogų per termiškai nepakankamai apdorotą kažkokį maisto produktą, taip galėjo nutikti tiek įstaigoje, tiek namuose“, – sakė specialistė.
 
Darželis „Vėrinėlis“ yra suremontuotas ir tvarkingas, mylimas tėvų ir atžalų. Specialistai teigė kraipantys galvas, iš kur šis užkratas pasklido. Įstaigos virtuvėje maistas kokybiškai apdorojamas konvekcinėje krosnyje, o ne keptuvėse.
„Darome prielaidą, kad galimai galėjo įvykti ir kryžminė tarša, tačiau spėlioti nesinori. 60 procentų atvejų būtent taip ir nutinka, kai, pavyzdžiui, salotos maišomos dubenyje, kuriame galimai buvo neapdorota vištiena. Pagal ankstesnę patirtį, dėl salmoneliozės susirgdavo dešimtys vaikų, o čia pavieniai atvejai, galima galvoti gal židinys atėjo iš šeimos“, – sakė R. Viskantienė.
 
Informavo tėvus

Tėvai apie situaciją darželyje informuoti penktadienį paskelbus žinią įstaigos internetinėje svetainėje. Turintys galimybę nevesti atžalų kol kas raginami susilaikyti nuo įstaigos lankymo, kur maistas šiuo metu negaminamas.
„Kaip jau ir buvo informuoti darželio vaikų tėveliai, pirmadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras mums pranešė apie 1-ą vaiką, kuriam nustatyta salmonelės bakterija, trečiadienį sulaukėme informacijos apie antrą vaiką ir tik penktadienį po pietų mus informavo apie dar 6 vaikus, kuriems taip pat buvo nustatyta salmonelės bakterija.
 
Atlikti šie veiksmai: profesionali įmonė antradienį (rugsėjo 19 d.) dezinfekavo darželio virtuvę. Grupės ir žaislai rugsėjo 18–22 d. buvo dezinfekuojami, valomi po kelis kartus per dieną. Sekmadienį (rugsėjo 24 d.) bus profesionaliai dezinfekuojamos visos darželio patalpos.
Maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimu uždaryta įstaigos virtuvė, tačiau darželis dirbs. Vyksta tyrimas dėl salmonelės bakterijos paplitimo priežasties nustatymo.
Vaikai bus maitinami sausu daviniu: sausi pusryčiai, arbata, bandelė, varškė ir panašiai.
 
Bendradarbiaujame su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru ir Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuru nustatydami produktus, kuriuos jūsų vaikai gaus rugsėjo 25–29 dienomis.
Virtuvė bus atidaryta gavus teigiamus virtuvės dezinfekcijos rezultatus ir darbuotojų, dirbančių su maistu, tyrimus.
Turinčius galimybę tėvelius savaitę nuo rugsėjo 25 iki 29 d. prašome nevesti vaikų į darželį, pažymų dėl ligų neprašysime. Tomis dienomis lankantiems vaikams nebus skaičiuojamas mokestis už maitinimą.
Atsiprašome jūsų už sudarytus nepatogumus“, – skelbiama įstaigos svetainėje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica