Ruošdami Velykoms maistą nepamirškite higienos

Aigustė Tavoraitė
2016-03-25
Norėdami, kad šventės nesugadintų virškinimo sutrikimai ar apsinuodijimai, atidžiau apdorokite maisto produktus. Pravers žinoti kelias paprastas taisykles. 
Ruošdami Velykoms maistą nepamirškite higienos
Salmoneliozės profilaktikai taip pat būtina vartoti tik termiškai gerai apdorotus produktus, kruopščiai nuplauti pjaustymo įrankius, lentas po sąlyčio su žalia mėsa ir paukštiena.

Dažniausiai plinta salmoneliozė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad nuo netinkamai paruoštų kiaušinių, vištienos ir jos produktų galima užsikrėsti salmonelioze. Tai yra viena dažniausių su maistu plintančių infekcijų mūsų šalyje.
 
Kitos dažnos – Campylobacter, e. coli bakterijos, kalicivirusų sukeltos infekcijos. Manoma, kad pastarasis virusas gali būti perduodamas vieno žmogaus kitam, taip pat per sergančio žmogaus ruoštą maistą. 
Suvalgius mikroorganizmais užteršto maisto pagrindiniai lydintys negalavimai – karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo diegliai, galvos skausmas, viduriavimas – pasireiškia ne iš karto. Priklausomai nuo ligos sukėlėjo, inkubacinis periodas gali būti skirtingas. 
 
Salmoneliozės atveju jis paprastai trunka 12–36 valandas. Ligos pradžia būna ūmi, sergama 4–7 dienas. Gali pasireikšti ir komplikacijos: netekus daug skysčių sutrinka inkstų veikla, prasideda traukuliai, netenkama sąmonės ar net mirštama. Sunkesne ligos forma daugiau rizikuoja susirgti vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.
 
Kaip saugiai vartoti kiaušinius?
Norėdami išvengti apsinuodijimų visų pirma įsitikinkite kiaušinių šviežumu. Gerai žinomas patikimas metodas: paguldyti į šalto vandens stiklinę. Pasenęs kiaušinis turėtų iškilti į paviršių.   
 
Žalių kiaušinių nelaikykite su kitu maistu. Prieš naudojimą būtinai nuplaukite drungnu vandeniu ir, patariama, su valgomąja soda. Jei gaminant nutiško žalio trynio ar baltymo, reiktų kruopščiai nuvalyti paviršių, ta patį padaryti ir su lukštui įskelti naudotais įrankiais. Po sąlyčio su kiaušiniais atidžiai nusiplaukite rankas. Virtus kiaušinius laikykite šaldytuve.
 
Salmoneliozės profilaktikai taip pat būtina vartoti tik termiškai gerai apdorotus produktus. Po sąlyčio su žalia mėsa ir paukštiena kruopščiai nuplauti pjaustymo įrankius, lentas. Švariai nuplauti tekančiu vandeniu būtina ir šviežius vaisius bei daržoves. Tai padės sumažinti patogenų skaičių.

Verta žinoti
Salmonelių būna ne kiaušinio viduje, bet ant lukšto. Be to, ant jo yra natūrali apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo salmonelių patekimo vidun. Tad saugoti reikėtų neplautus kiaušinius.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica