Ruošdami Velykoms maistą nepamirškite higienos

Aigustė Tavoraitė
2016-03-25
Norėdami, kad šventės nesugadintų virškinimo sutrikimai ar apsinuodijimai, atidžiau apdorokite maisto produktus. Pravers žinoti kelias paprastas taisykles. 
Ruošdami Velykoms maistą nepamirškite higienos
Salmoneliozės profilaktikai taip pat būtina vartoti tik termiškai gerai apdorotus produktus, kruopščiai nuplauti pjaustymo įrankius, lentas po sąlyčio su žalia mėsa ir paukštiena.

Dažniausiai plinta salmoneliozė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad nuo netinkamai paruoštų kiaušinių, vištienos ir jos produktų galima užsikrėsti salmonelioze. Tai yra viena dažniausių su maistu plintančių infekcijų mūsų šalyje.
 
Kitos dažnos – Campylobacter, e. coli bakterijos, kalicivirusų sukeltos infekcijos. Manoma, kad pastarasis virusas gali būti perduodamas vieno žmogaus kitam, taip pat per sergančio žmogaus ruoštą maistą. 
Suvalgius mikroorganizmais užteršto maisto pagrindiniai lydintys negalavimai – karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo diegliai, galvos skausmas, viduriavimas – pasireiškia ne iš karto. Priklausomai nuo ligos sukėlėjo, inkubacinis periodas gali būti skirtingas. 
 
Salmoneliozės atveju jis paprastai trunka 12–36 valandas. Ligos pradžia būna ūmi, sergama 4–7 dienas. Gali pasireikšti ir komplikacijos: netekus daug skysčių sutrinka inkstų veikla, prasideda traukuliai, netenkama sąmonės ar net mirštama. Sunkesne ligos forma daugiau rizikuoja susirgti vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.
 
Kaip saugiai vartoti kiaušinius?
Norėdami išvengti apsinuodijimų visų pirma įsitikinkite kiaušinių šviežumu. Gerai žinomas patikimas metodas: paguldyti į šalto vandens stiklinę. Pasenęs kiaušinis turėtų iškilti į paviršių.   
 
Žalių kiaušinių nelaikykite su kitu maistu. Prieš naudojimą būtinai nuplaukite drungnu vandeniu ir, patariama, su valgomąja soda. Jei gaminant nutiško žalio trynio ar baltymo, reiktų kruopščiai nuvalyti paviršių, ta patį padaryti ir su lukštui įskelti naudotais įrankiais. Po sąlyčio su kiaušiniais atidžiai nusiplaukite rankas. Virtus kiaušinius laikykite šaldytuve.
 
Salmoneliozės profilaktikai taip pat būtina vartoti tik termiškai gerai apdorotus produktus. Po sąlyčio su žalia mėsa ir paukštiena kruopščiai nuplauti pjaustymo įrankius, lentas. Švariai nuplauti tekančiu vandeniu būtina ir šviežius vaisius bei daržoves. Tai padės sumažinti patogenų skaičių.

Verta žinoti
Salmonelių būna ne kiaušinio viduje, bet ant lukšto. Be to, ant jo yra natūrali apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo salmonelių patekimo vidun. Tad saugoti reikėtų neplautus kiaušinius.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris