Oro tarša kasmet pražudo po Lietuvą

Andrius Balčiūnas
2015-09-25
2050-aisiais žmonių, kuriuos pražudys oro tarša, skaičius sieks 6,5 milijono, skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Ore pasklidusios kietosios dalelės, kaupiasi žmogaus organizme ir gali sukelti širdies bei kvėpavimo takų, vėžines ligas.
Oro tarša kasmet pražudo po Lietuvą
Mokslininkams atlikus tyrimus paaiškėjo, jog Korėjoje, Japonijoje, JAV, Rusijoje ir Europoje oro užterštumo didėjimą ir kasmet augantį mirčių skaičių lemia intensyvi žemės ūkio veikla. Žemės ūkio mašinų išmetamosios dujos teršia orą ir kasmet sukelia daugybę žmonių mirčių.

Skirtingos grėsmės
Paprastai, galvodami apie oro užterštumą, žmonės įsivaizduoja, jog jį sukelia sunkioji pramonė ir nuolat intensyvėjantis automobilių eismas. Naujas tyrimas atskleidžia, kad pagrindinė mirčių nuo oro užterštumo priežastis yra gyvenamųjų vietų energijos atliekos ir žemės ūkis. Kasdieniame gyvenime žmonių sunaudojamas kuras teršia aplinką ir sukelia apsinuodijimus bei mirtis.

Tyrimą atlikę mokslininkai, rėmėsi PSO duomenimis apie oro užterštumą ir šalių populiaciją. Jie nustatė, jog Rytų Azijos regione maisto gamybai, būsto šildymui ir atliekų utilizavimui yra naudojami prastos kokybės energijos šaltiniai, kurie ypač teršia orą ir kasmet sukelia daugybę žmonių mirčių.
Išsivysčiusiose šalyse šios problemos nėra. Tačiau, mokslininkams atlikus tyrimus paaiškėjo, jog Korėjoje, Japonijoje, JAV, Rusijoje ir Europoje, oro užterštumo didėjimą ir kasmet augantį mirčių skaičių lemia intensyvi žemės ūkio veikla. Įvairios naudojamos trąšos ir naminiai gyvuliai į atmosferą išskiria gausius amoniako kiekius. Intensyviai kultivuojant laukus, žemės ūkio mašinų išmetamosios dujos taip pat teršia orą ir kasmet sukelia daugybę žmonių mirčių.
Tyrimui vadovavęs J.Lelieveldas, teigia, jog politikai turėtų atkreipti dėmesį į šią vis grėsmingesnę problemą ir imtis tam tikrų žemės ūkio veiklos ribojimų. Net ir nedidelis kietųjų dalelių pagausėjimas ore gali lemti keliais procentais išaugusį mirčių dėl apsinuodijimo oru skaičių. Mokslininkas pabrėžia, kad naujos technologijos, kurios gali sumažinti oro taršą, jau yra prieinamos, tačiau sunkiai sekasi įtikinti ūkininkus jas naudoti.
 
Chemikalai gali sukelti vėžį
Gausiai namuose vartojami chemikalai besivystančiam vaiko organizmui gali būti itin žalingi ir net sukelti leukemiją ar limfomą. Naujai paskelbtame tyrime, JAV mokslininkai teigia nustatę ryšį tarp vabzdžiams naikinti skirtų pesticidų ir augalų priežiūroje naudojamų herbicidų bei vėžinių ligų rizikos. Surinktais duomenimis, nuo chemikalų neapsaugotiems vaikams rizika susirgti leukemija išauga net 47 proc., o limfoma – 43 proc. Tyrimui vadovavęs Chenshengas Lu, pabrėžia, kad panašaus pobūdžio tyrimų kol kas trūksta, tačiau savo darbu tikisi paskatinti proveržį šių ligų prevencijoje.

Neatsargus įvairių pesticidų naudojimas taip pat gali didinti kitų vėžinių ligų tikimybę. Jos formuojasi ilgą laiką, todėl sudėtinga nustatyti jas sukėlusias priežastis, tačiau mokslininkai mano, kad namuose ir sode naudojami chemikalai ateityje taip pat gali sukelti prostatos ir šlapimo pūslės vėžį.
Mokslininkas pabrėžia, kad namuose naudojant vabzdžius naikinančias chemines medžiagas, tėvams dažnai nepavyksta nuo jų neigiamo poveikio apsaugoti savo vaikų. Jis siūlo neviršyti rekomenduotinų cheminių medžiagų kiekio ir patalpas vėdinti. Dar vienas būsimos ligos šaltinis gali būti pavojingas tėvų darbas. Žmonės, kurie dirba žemės ūkio srityse, patys dažniau serga leukemija ir limfoma, o cheminėmis medžiagomis gali apsinuodyti ir jų vaikai.
 
Neurologinių sutrikimų priežastis
Kitam JAV atliktam tyrimui vadovavusi dr. Catherine J.Carr teigia, kad pesticidai ir įvairūs namuose naudojami chemikalai gali pakenkti vaikų neurologinei raidai bei lemti žemesnį intelekto koeficientą, dėmesio sutrikimus. Ilgalaikį poveikį plika akimi pastebėti sunku, tačiau mokslininkė pabrėžia, kad pirminiai apsinuodijimo simptomai yra galvos skausmas, šleikštulys ir odos dirglumas.
Smarkus apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis mažamečiui vaikui netgi gali būti mirtinas. Neseniai Italijoje mirė 7 mėnesių mergaitė. Mokslininkai, ištyrę jos palaikus, smegenyse aptiko didelius pesticidų kiekius. Paaiškėjo, jog tėvai chemines medžiagas naudojo norėdami išnaikinti vabzdžius, tačiau namų patalpos nebuvo tinkamai vėdinamos. 
          

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica