Netaisyklingos laikysenos priešas – azartiškas judėjimas

Aigustė Tavoraitė
2016-10-21
Praėjusią savaitę minėjome Pasaulinę stuburo dieną. Centrinę mūsų kūno ašį gali deformuoti netaisyklinga laikysena. Šia problema reikia susirūpinti jau vaikystėje – netaisyklinga laikysena ypač išryškėja pradėjus lankyti mokyklą. Kokių klaidų būtina nedaryti?
Netaisyklingos laikysenos priešas – azartiškas judėjimas
Stuburui galima pakenkti ir tuomet, kai mažai judantis vaikas retkarčiais staiga gauna intensyvų fizinį krūvį. Normalios raidos paaugliams per parą reikėtų bent valandos vidutinio intensyvumo fizinio krūvio.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. Kasdien judėti bent valandą 
Specialistai primena, kad netaisyklinga laikysena nėra liga. Tam tikrais brendimo tarpsniais tai yra visiškai normalus dalykas, jei nėra fiksuoto stuburo iškrypimo požymių. Normaliai besivystantis vaikas vėliau išsitiesia.
 
Tačiau netaisyklinga laikysena ne tik mažina pasitikėjimą savimi, bet ir apkrauna organizmą, gali atsirasti nemalonių pojūčių, sumažėti darbingumas. Be to, ji gali paskatinti stuburo iškrypimo (skoliozės) progresavimą, kai ši liga jau būna prasidėjusi.
Todėl tėvai turėtų atidžiai stebėti atžalų laikyseną, kurią įmanoma pagerinti laikantis elementarių dalykų – būtina taisyklingai sėdėti ir pakankamai judėti.
 
„Mokyklinio amžiaus vaikai dabar daug laiko praleidžia sėdėdami, būna per mažai fiziškai aktyvūs. Ilgai netaisyklingai sėdint labai apkraunamas stuburas. Situaciją dar labiau pablogina nuo mažo fizinio aktyvumo nusilpę nugaros ir kiti raumenys“, – pastebėjo sporto medicinos gydytojas, pasaulio kiokušin karatė vicečempionas ir patyręs treneris dr. Gediminas Tankevičius.
 
Pasak jo, stuburui galima pakenkti ir tuomet, kai mažai judantis vaikas retkarčiais staiga gauna intensyvų fizinį krūvį. Normaliai besivystantiems paaugliams per parą reikėtų bent valandos vidutinio intensyvumo fizinio krūvio. Tai gali būti kasdienis pasivaikščiojimas, pabėgiojimas, įvairūs sportiniai žaidimai, plaukimas, rytų kovos menų ir kt. Vaikų fizinį aktyvumą turi sudaryti ir raumenų jėgos, ištvermės, lankstumo, judesių koordinacijos ir pusiausvyros, su atatrankos elementais (šuoliukai) pratimai.

 
Mankštos paauglių nesudomina  
Svarbiausia, kad vaikui skiriamas fizinis krūvis būtų subalansuotas, dirbtų dauguma raumenų grupių, jos būtų proporcingai ir simetriškai apkrautos.
„Pavyzdžiui, atkreipkime dėmesį, kad vaikas atsispaudimus ar prisitraukimus atliktų nepersikreipęs. Kitu atveju vienos pusės raumenų grupės formuojasi, o kitos silpsta. Gerai laikysenai rizikos veiksniu gali tapti kai kurių sporto šakų (teniso, tinklinio) treniruotės, kai daugiau dirbama su viena ranka – tuomet apkrova nėra simetriška“, – aiškino sporto medicinos gydytojas.
 

Jis priminė, kad vaikams ir paaugliams mankštos yra nuobodžios. Todėl tėvai turėtų pagalvoti, kaip atžalą sudominti fizine veikla, padėti atrasti mėgstamas sportines treniruotes. Reikia, kad vaikas ne tik sportuotų, bet ir jaustų azartą, malonumą.
„Labai svarbu nepulti į kitą kraštutinumą – per didelį fizinį krūvį. Kartais paaugliai svajoja tapti garsiais krepšininkais ir uždirbti milijonus, kai kurie tėvai ir treneriai iš vaiko nori maksimalaus rezultato, bet užmiršta kūno sveikatą. Skausmą sukelianti fizinė veikla žaloja, iškreipia raidą. Treniruojantis reikia laikytis aukso vidurio“, – patarė G.Tankevičius.

 
Verta žinoti
Netaisyklinga laikysena stebima pirmuoju stuburo augimo pagreitėjimo periodu (mergaitėms – 4–6 m., berniukams – 6–8 m.) bei paauglystėje (mergaitėms – 12–14 m. ir berniukams – 14–16 m.).
Tinkama sėdėsena yra pagrįsta keturių atramos taškų taisykle – abi kojos ant žemės, o rankomis remiamasi į stalą.
Įtarus stuburo iškrypimą reikia konsultuotis su specialistais. Brendimo metu skoliozė gali smarkiai progresuoti. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Ryto rutina žvaliam rudeniui

  Daug žmonių skundžiasi, kad trumpėjant dienoms rytais sunku prasibudinti. O rudeniui įsibėgėjus tokių „apsnūdusių vyturių“ dar daugiau. Apie tai, kaip pradėti dieną žvaliems ir gerai nusiteikusiems, pasakoja asmeninis treneris ir „Priklausomi nuo sporto“ įkūrėjas Nojus Berlinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica