Naujametiniai pažadai: kur apgauname save

Aigustė Tavoraitė
2018-01-04
Įžengęs į naujus metus dažnas pasižada imtis naujų darbų, atsikratyti žalingų įpročių ar dar kitaip pakeisti gyvenimą. Deja, toli gražu ne visada tam randa pakankamai motyvacijos ir ryžto. Apie tai, kas trukdo įgyvendinti siekius, kalbamės su klinikine psichologe Aiste Diržyte.
Naujametiniai pažadai: kur apgauname save
Jei nesilaikome sau duotų pažadų, sumažėja mūsų savigarba. Savigarba nedelsiant „sužino“ ir „sureaguoja“ į pažado SAU nesilaikymą – dažniausiai kaltės, gėdos, pykčio sau, nerimo emocijomis.


- Kodėl pristingama motyvacijos siekti užsibrėžtų tikslų?
- Ar pasieksime tikslą, ar ne, pirmiausiai priklauso nuo to, kaip tikslas suformuluotas. Jeigu jūsų tikslas sunkiai apčiuopiamas, nekonkretus, nepamatuojamas, neapibrėžtas laiko, reikalaujantis kone magiškų išteklių ir galių, tuomet tikėtina, kad gali tekti nusivilti. Tarkime, tikslas numesti tris kilogramus per tris mėnesius yra konkretus, apibrėžtas laike ir pamatuojamas, o tikslas „kada nors tapti nors kiek lieknesniam“ yra neapibrėžtas.
 

Tikslo pasiekimas arba ne priklauso ir nuo pasirinktos strategijos. Jeigu turime gerą tikslą, bet neturime strategijos, gali būti sunku jį įgyvendinti. Tarkime, nežinote efektyvių svorio metimo būdų, neišmanote apie dietos, judėjimo ir geros nuotaikos svarbą. Jūs galite pasirinkti tokią strategiją, kuri atrodys artinanti prie tikslo, bet galų gale nuo jo tik nutolsite. Pavyzdžiui, laikysitės griežtos bado dietos, bet po kurio laiko svoris gali sugrįžti su kaupu.
 
Kitas svarbus veiksnys – tikslo prasmingumas. Asmeniškai prasmingi tikslai, atitinkantys gyvenimo filosofiją ir vertybes, yra pasiekiami dažniau nei jų neatitinkantys. Tarkime, iškeliate sau tikslą numesti tris kilogramus, nes manote, kad labiau atitiktumėte grožio standartus, tačiau giliai širdyje tie standartai jums visai nesvarbūs, norite būti mylimas toks, koks esate. Be to, nemanote, kad tie kilogramai kenkia jūsų sveikatai. Šiuo atveju gali tekti įdėti daug valios pastangų sutelkti dėmesį papildomam svoriui atsikratyti.
 
Tikslo siekimui taip pat svarbu ir jūsų laimėjimų motyvacija. Jeigu esate žmogus, kuriam patinka laimėti, įveikti iššūkius, tuomet net ir sudėtingas tikslas veiks energizuojančiai, skatins iniciatyvą. Jeigu laimėjimų motyvacija menka, gali būti sunkiau.
Siekiant tikslų svarbu ir jūsų savybės bei gebėjimai: kantrybė, gebėjimas įveikti kliūtis, sunkumus, išmoktą bejėgiškumą, atvirumas bei sąžiningumas sau ir kitiems, tapatumas, produktyvumas, savigarba.
 
- Konkrečios datos pasirinkimas – stimulas veikti ar kaip tik savęs apgaudinėjimas, ypač jei tikslų įgyvendinimo pradžią vis linkstama nukelti?
- Kai kuriems tikslams konkrečios datos yra būtinos. Tarkime, jeigu jūsų tikslas yra vasaros atostogų metu aplankyti giminaičius Čikagoje, tikėtina, kad bilieto įsigijimas ir tam tikrą dieną nuvykimas laiku į oro uostą būtų būtina tikslo įgyvendinimo sąlyga.
Jei žmogui atrodo, kad jis „neturi valios“, reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, kam reikalingas konkretaus tikslo siekimas. Ar tikrai to reikia? Kam? Kaip žmogus suprato, kad to reikia? Kas jį skatina to tikslo siekti? Gali būti, kad pasąmoniniai impulsai prieštarauja žmogaus sąmonei, ir jis sąmoningai nori viena, o pasąmoningai – ko kita.

 
Pasąmoningai asmuo gal visai nenori pasiekti konkretų tikslą, nes jis atrodo nesvarbus, neprasmingas, prieštarauja vertybėms, giliausiems įsitikinimams. Gali būti ir taip, kad jei žmogui sunkiai sekasi siekti tikslų, galbūt jo pasąmonė jį „baudžia“, „prikaišioja“, „trukdo“: „nieko nesugebi“, „neverta stengtis“, „Tau vis tiek nepavyks“. Labai svarbu būti sąžiningam ir atsakyti sau, kokios priežastys skatina kelti tam tikrus tikslus ir jų siekti.
 
- Yra kokių būdų, padedančių ugdyti savidiscipliną, kaip laikytis sau duotų pažadų?
Jei nesilaikome sau duotų pažadų, sumažėja mūsų savigarba. Savigarba nedelsiant „sužino“ ir „sureaguoja“ į pažado SAU nesilaikymą – dažniausiai kaltės, gėdos, pykčio sau, nerimo emocijomis. Taip pat ir neigiamomis mintimis apie save. Taigi jei „realusis aš“ neatitinka „idealiojo aš“, pradedama kentėti. Kaip sumažinti šią būseną? Keliant teisingus ir adekvačius tikslus, pasirenkant tinkamas jų įgyvendinimo strategijas. Labai svarbu, kad tikslai būtų realiai pasiekiami, kitaip tariant, kad jie būtų „žmogaus (jūsų) jėgoms“. Jeigu reikalausite iš savęs pernelyg daug, gali nukentėti arba savigarba, arba... sveikata. Taip pat svarbu, kad būtumėte geras sau net ir tuo atveju, jei nepavyksta pasiekti tikslo taip, kaip norėtumėte. Juk šiame gyvenime nuo mūsų priklauso daug, tačiau tikrai ne viskas.


 
Verta žinoti
Pasižadėkite sau tik tai, ką realu įgyvendinti, – realu būtent jums, o ne didvyriui iš fantastinės istorijos;
Pasižadėkite sau tik tai, kas jums atrodo prasminga, vertinga, atitinka Jūsų gyvenimo filosofiją;
Pasižadėkite sau tik tai, kas jus patį daro laimingą;
Pasižadėkite sau tik tai, kas būtina jūsų ar kitų laimei ir gerovei;
Net jei nepavyksta įgyvendinti, ką pasižadėjote, priimkite ir mylėkite save tokį, koks esate, branginkite savo gyvenimą, nes mūsų ir gyvenimo vertė pranoksta gebėjimą įgyvendinti tai, ką pasiryžome.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica