Lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė – žmonių siūlomi nelegalaus alkoholio pavadinimai

www.lsveikata.lt
2016-12-28
Kalbininkams ir visuomenininkams pasiūlius atsisakyti nelegalų alkoholį romantizuojančių terminų naminukėsamanė ir naminė degtinė, žmonės buvo pakviesti siūlyti pavadinimus, kurie tinkamiausiai apibūdintų šešėlinėje rinkoje gaminamus alkoholinius gėrimus. Anot kalbininko Antano Smetonos, dauguma visuomenės pasiūlytų žodžių turi negatyvų atspalvį arba ironijos prieskonį.
Lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė – žmonių siūlomi nelegalaus alkoholio pavadinimai
Kalbininkas ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas A.Smetona tikina, kad kai kurie žmonių pasiūlyti terminai nelegaliam alkoholiui apibūdinti išsiskiria šmaikštumu, tačiau rodo, kad piliečiai supranta šio gėrimo keliamas grėsmes sveikatai.

Dalis pavadinimų – šmaikštūs
Kalbininkas ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas A.Smetona tikina, kad kai kurie žmonių pasiūlyti terminai nelegaliam alkoholiui apibūdinti išsiskiria šmaikštumu, tačiau rodo, kad piliečiai supranta šio gėrimo keliamas grėsmes sveikatai.
 
„Pavyzdžiui, viešojoje erdvėje atsirado siūlymas samagoną vadinti lavonprakaičiupūvandeniumirtvandeniu ar neplautabidone. Gražūs sudurtiniai lietuviški žodžiai, akivaizdžiai turintys negatyvią prasmę ir atspindintys su nelegaliu alkoholiu siejamas problemas. Išgirdome ir tokių terminų: gargalisraugėkaukolinisnelegalkoholis. Panašu, kad lietuviams išradingumo šioje srityje netrūksta“, – sako A.Smetona.

 
Siekia mažinti pakantumą
Su nelegalia prekyba kovojančios visuomeninės iniciatyvos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad visuomenėje organizuotų nusikalstamų grupuočių gaminamas alkoholis vertinamas per daug palankiai. Net kai kurie žodžiai, kuriais šis gaminys įvardijamas, yra mažybiniai ar malonybiniai. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta pasiūlyti terminus, kurie mažintų gyventojų pakantumą šiai šešėlinei veiklai.
 
„Kartu su kalbininku A.Smetona pasiūlėme šnekamojoje kalboje vartoti terminą samagonas. Tai neigiamas, su sovietų okupacijos laikotarpiu siejamas žodis. Administracinėje ir bendrinėje kalboje skatiname vartoti terminą nelegalus alkoholio distiliatas. Abu šie pavadinimai yra tikslūs ir toli gražu nekvepia nelegalaus alkoholio romantizavimu“, – sako K.Kupšys.
 
Klientų nesirenka
K.Kupšys pabrėžia, kad nelegalaus alkoholio prekeiviai savo „produktą“ parduoda bet kam: nesvarbu, ar tai nepilnametis jaunuolis, ar alkoholio jau padauginęs pilietis.

 
„Parduotuvėse tokie žmonės alkoholinių gėrimų įsigyti negalėtų – tam galioja draudimai. Deja, nusikaltėlių pardavinėjamas nelegalus alkoholio distiliatas pasiekiamas bet kam ir bet kada. Šešėlinėje rinkoje niekas neklausia, ar tu jau pilnametis“, – teigia K. Kupšys.
Žmonės vis dar kviečiami diskutuoti, koks terminas labiausiai tiktų apibūdinti nelegalų alkoholį, ir raginami savo pasiūlymus teikti elektroniniu paštu siulyk@beseselio.lt.

 
Apie www.beseselio.lt
Interneto svetainė  www.beseselio.lt – platforma, suteikianti galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui, pastebėjusiam nelegalios prekybos vietą, apie ją anonimiškai pranešti internetu. Tinklapyje integruotas Lietuvos šešėlio žemėlapis viešai nurodo taškus, kuriuose klesti nelegali prekyba. Šis Lietuvos šešėlio žemėlapis yra galimybė kiekvienam sąmoningam visuomenės nariui prisidėti prie šešėlinės ekonomikos naikinimo. Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“.
 
Apie VšĮ „Lietuva be šešėlio“
Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“ – kelių Lietuvos piliečių ir visuomeninių organizacijų įkurta bendruomenė, siekianti burti visus, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Šešėlinės prekybos mastą ir kenkėjišką pobūdį pripažįsta daugelis visuomenės nuomonės lyderių, deja, nemaža visuomenės dalis vis dar neįvertina nelegalios prekybos kenksmingumo mūsų gerovei.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica