Kokią priklausomybę paslėpti sudėtingiausia?

Aigustė Tavoraitė
2017-11-16
Šiandien, lapkričio 16-ąją, minint Tarptautinę nerūkymo dieną, apie rūkymo žalą kalbėjomės su Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus vyriausiąja specialiste Danguole Šuliene.
Kokią priklausomybę paslėpti sudėtingiausia?

- Nors daug kalbama apie rūkymo žalą, rūkyti pradeda vis jaunesni žmonės, net vaikai. Jūsų nuomone, kas tai lemia?

- Pirmiausia įtaką daro šeima. Pateiksiu paprastą pavyzdį: trijų asmenų šeima, kurioje dvejų metų vaikas mato, kaip tėtis ir mama rūko. Jam formuojasi nuomonė, kad tai daryti yra normalu. Kitaip tariant, rūkymas yra suaugusio žmogaus „normalaus elgesio atributas“. Tokioje šeimoje užaugęs vaikas greičiausiai rūkys, nes matė taip darant tėtį. Kadangi tėtis – stiprus, gražus, vaikas manys, kad norint būti tokiam būtina rūkyti. Vaikui augant vis svarbesni tampa draugai, bendraamžiai. Rūkyti pradedama norint patikti draugams, pritapti prie grupės, pasirodyti „kietam“. Svarbi ir visuomenės įtaka, kai cigaretės neatsisako žinomi žmonės – dainininkai, aktoriai, pramogų pasaulio atstovai, kurių pavyzdžiu norisi sekti, bei visuomenės nuomonė, kai kuriamas viską galinčio, visur suspėjančio žmogaus įvaizdis. Tikrovėje tai neįmanoma, arba reikalauja milžiniškų pastangų. Gyvenimo tempas, įtampa ir stresai reikalauja rasti būdų juos malšinti. Rūkymo pradžia priklauso nuo psichologinių žmogaus ypatumų, namų ir darbo aplinkos.

- Paaugliai, o ir jauni žmonės rūkyti dažniausiai pradeda iš smalsumo, negalvodami, kad taps priklausomi. Sakykite, kaip greitai tampama priklausomu nuo šio žalingo įpročio?


- Pradedantieji rūkyti neretai mano, kad viena cigaretė sveikatai nepadarys jokios žalos, kad pats žmogus gali būti valingas ir nuspręsti, kada mesti rūkyti. Kuo vyresnis žmogus pradeda rūkyti, tuo ilgiau formuojasi priklausomybė. Kuo jaunesnis žmogus pradeda rūkyti, tuo priklausomybė užklumpa greičiau. Pradėjus rūkyti dešimties metų, priklausomybė išsivysto po 15 savaičių, pradėjus rūkyti 15 metų, priklausomybė išsivysto po 15 mėnesių, pradėjus rūkyti 20 metų, priklausomybė išsivysto po 15 metų.
Žmogus paprastai nepastebi, kada ima formuotis priklausomybė nuo rūkymo ir jis nebegali apsieiti be cigarečių. Nutinka taip, kad cigaretė ima valdyti žmogaus veiksmus. Žmogus tampa priklausomas ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai.

- Rūkymo žala sveikatai milžiniška. Ar ir viena surūkyta cigaretė jau pakenkia?

- Nėra tokios organizmo sistemos, kuriai rūkymas nekenktų. Todėl jis žalingas nuo pirmos dūmo. Pirma, pridėjus cigaretę prie lūpų yra suerzinama lūpų, tada burnos, vėliau bronchų gleivinė, po to – ryklė, gerklos, stemplė, plaučiai, ir galiausia – kasa, kepenys, šlapimo pūslė. Kuo gilyn dūmas skverbiasi į organizmą, tuo nuosekliai yra žalojama viskas iš eilės. Svarbu paminėti, kad tabako dūmuose yra daugiau kaip 4000 įvairių cheminių junginių, iš kurių daugiau kaip 400 laikomi A grupės kancerogenais. Rūkantiesiems būdingi ir subjektyvūs nemalonūs pojūčiai – dažniau džiūstanti burna, gerklė, liežuvis, galvos skausmas, svaigimas, miego sutrikimai, nuovargis, nerimas, įtampa, dirglumas, nepastovi nuotaika.

- Sėdintieji tabako dūmuose juk taip pat žaloja savo sveikatą?

- Pasyviuoju rūkymu vadinamas kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. Degančios cigaretės dūmai, patekę į aplinką, kenkia labiau nei dūmai, per filtrą įtraukiami į plaučius. Žmogus, vieną valandą pabuvęs prirūkytoje patalpoje patiria tiek žalos sveikatai, kaip surūkęs 15 cigarečių. Cigarečių dūmai aplinkos ore išlieka maždaug dvi valandas. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad aplinkoje pasklidę tabako dūmai kasmet nusineša apie 600 tūkst. žmonių gyvybių. Maždaug pusę jų sudaro moterys.

Pasyvusis rūkymas ypač kenkia vaikams. Priversti pasyviai rūkyti vaikai rizikuoja patirti staigios mirties sindromą (staigi naujagimių mirtis dvigubai dažniau ištinka naujagimius, kurių mamos rūko). Tokie vaikai dažniau serga astma, kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip bronchitas ar plaučių uždegimas. Kūdikiams ir mažiems vaikams šios būklės yra itin pavojingos, o negydomos gali sukelti mirtį. Tokie vaikai dažniau serga meningitu, vidurinės ausies uždegimu, yra linkę greičiau peršalti.
Patiriantiems pasyvaus rūkymo poveikį vaikams, sunkiau sekasi mokytis, susikaupti. Tyrimai rodo, kad tokie vaikai dažniau pradeda rūkyti patys.

 Verta žinoti:
 
Pasyvusis rūkymas didina riziką susirgti visomis su rūkymu susijusiomis ligomis:
infarktu,

išemine širdies liga,
krūtinės angina,
insultu,
lėtinėmis plaučių ligomis,
plaučių uždegimu.


 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica