Kiaulių maro užkratą gali parvežti ir keliautojai

Aigustė Tavoraitė
2016-12-22
Siekiant pažaboti afrikinio kiaulių maro (AKM) – pavojingos virusinės naminių bei laukinių kiaulių ligos – plitimą šalyje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai įspėja, jog užkratas sienų nepaiso. Jie ragina keliautojus būti atidesnius bei griežtai laikytis reikalavimų iš trečiųjų šalių neįsivežti jokių gyvūninės kilmės maisto produktų.
Kiaulių maro užkratą gali parvežti ir keliautojai
Gyventojams, grįžtantiems į Lietuvą ar bet kurią kitą Europos Sąjungos valstybę iš trečiųjų šalių, griežtai draudžiama vežtis bet kokių gyvūninės kilmės produktų. Visiškai nesvarbu, ar toks maistas pirktas turguje, ar parduotuvėje.

Pavojų kelia mažiausias kiekis
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Pasienio maisto ir veterinarinės kontrolės skyriaus vedėjo Egidijaus Pumpučio pastebėjimu, žmonės visai nesusimąstydami ir stokodami budrumo iš kelionės gali parvežti AKM užkratą ir išplatinti jį neužkrėstoje teritorijoje.
 
„Afrikinis kiaulių maro užkratas labai greitai plinta būtent per užkrėstus maisto produktus, jų atliekas. Gerų norų vedini žmonės veža arba siunčia maisto artimiesiems iš AKM nepalankių šalių, tačiau nesuvokia, kad jei užkrėsto produkto likučių pateks į gamtą, virusas netruks žaibiškai pasklisti – viruso šaltiniu išlieka šernai. Taigi net mažiausias užkrėstos mėsos gabaliukas sumuštinyje gali tapti ligos protrūkio priežastimi“, – įspėjo specialistas.
 

Per metus iš į Lietuvą atvykstančių arba šalies sieną lėktuvu, traukiniu, automobiliu ar autobusu kertančių keliautojų konfiskuojama net keturios tonos draudžiamo įsivežti maisto.
„Tai – didžiuliai kiekiai, rodantys, kokia yra grėsmė pavojingai ligai patekti į kiekvieno kiemą. Dėl tokio neatsargumo dideli finansiniai nuostoliai gresia net tik pavieniams ūkiams, bet ištisiems kaimams, kyla pavojus šalies kiaulininkystės sektoriui ir ekonomikai“, – konstatavo E.Pumputis.
 
Sugriežtinta bagažo kontrolė
Nors pavojingiausia yra kiauliena ir šerniena, įvežti draudžiama ir kitos mėsos – paukštienos, jautienos, taip pat pieno produktų. „Gyventojams, grįžtantiems į Lietuvą ar bet kurią kitą Europos Sąjungos valstybę iš trečiųjų šalių, griežtai draudžiama vežtis bet kokių gyvūninės kilmės produktų. Visiškai nesvarbu, ar toks maistas pirktas turguje, ar parduotuvėje“, – sakė specialistas.
 
Valstybės sienos kirtimo postuose vykdoma sugriežtinta keleivių bagažo kontrolė. Jei aptinkami neleistini produktai, jie yra paimami ir sunaikinami. Norint išvengti tokių nemalonumų ar net administracinių nuobaudų, jei nesutinkama atiduoti įvežamų produktų iš trečiųjų šalių, rekomenduojama nesivežti jokių maisto produktų.
 
„Auksinė už Europos ribų išvažiavusio keliautojo taisyklė: jei neturima informacijos, abejojama dėl produkto, ar jis gali būti pavojingos ligos užkrato šaltinis, geriau jo išvis neimti. Pavyzdžiui, dažnai dvejojama dėl mėsos konservų, kurie taip pat draudžiami, kaip ir termiškai neapdorota mėsos produkcija“, – sakė E.Pumputis.
 

Ypač griežtai tikrinamas asmeninis bagažas atvykstančiųjų iš tų valstybių, kur yra užfiksuota afrikinio kiaulių maro židinių – Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, Moldavijos.
„Kaip tik tyrėme iš kaimyninės Baltarusijos atvykusių keleivių konfiskuotus gyvūninės kilmės maisto produktus. Laboratorijoje ištyrus mėginius nustatėme, jog gamyklinio įpakavimo kiaulienos dešroje būta pavojingo AKM viruso genomo“, – pastebėjo VMVT atstovas.
Jis pridūrė, kad ES šalių produkcija yra saugi ir ją savo reikmėms transportuoti galima.
 
Gamtoje nevalia mėtyti maistą

Specialistai primena, jog, kovojant su AKM plitimu, ne mažiau svarbus yra atsakingas elgesys gamtoje.
„Reikėtų vadovautis principu – „ką atsinešiau, ta ir išsinešu“, taigi, nešiukšlinti miške, ežerų ar upių pakrantėse. Būtų sveikintina, jeigu būdami gamtoje susirinktume ne tik savo, bet ir kitų paliktas šiukšles“, – aiškino E.Pumputis.
 
Turisto etiketas įpareigoja gerbti tiek save, tiek kitus, taip pat ir miško gyventojus. Iškylaujant gamtoje itin svarbu nepalikinėti maisto, ypač gyvūninės kilmės, produktų žvėreliams. Taip, užuot jiems padėjus, galima tik daugiau padaryti žalos. Toks neatsakingas elgesys gali sukelti pavojingos ligos protrūkį.

 
Tarp kitko
Iš sergančio gyvūno pagaminta mėsa vizualiai niekuo nesiskiria. AKM užkratą patvirtinti galima tik laboratoriniais tyrimais.
Yra apskaičiuota, kad AKM virusas, pernešamas žmogaus, sėdamas didžiulius nuostoliu gali „keliauti“ po 350 kilometrų per metus.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica