Kelionė iš žiemos į vasarą – sveikatos išbandymas

Aigustė Tavoraitė
2016-02-12
Ne tik teigiamų emocijų, bet ir nemažą stresą organizmui sukelia staigus oro temperatūros pokytis, neįprastas maistas ir kt. Tai gali sukelti įvairių negalavimų. Ne mažiau skausmingas ir grįžimas atgal į pilką žiemą – gali užklupti depresija, prikibti peršalimas.
Kelionė iš žiemos į vasarą – sveikatos išbandymas
Staiga persikėlus į tolimesnius kraštus mūsų „vidinis laikrodis“ nesuspėja greitai prisiderinti. Ypač didelį krūvį patiria imuninė sistema, kuriai tenka gintis nuo neįprastų bakterijų ar virusų.

Prieš keliaudami į šilto klimato kraštus pirmiausia įvertinkite savo sveikatą. Neskubėkite pirkti bilieto, jei jūsų organizmas dėl ligos ar kitų priežasčių yra nusilpęs. Sveikam žmogui aklimatizuotis egzotiškame krašte neturėtų būti sunku, tačiau pravartu įvertinti galimus rizikos faktorius.

Miego pokyčiai
Staiga persikėlus į tolimesnius kraštus mūsų „vidinis laikrodis“ nesuspėja greitai prisiderinti. Ypač didelį krūvį patiria imuninė sistema, kuriai tenka gintis nuo neįprastų bakterijų ar virusų.
Dažnai tenka pratintis ne tik prie klimato, bet ir kitos laiko juostos. Dėl to žmonės gali jausti mieguistumą, galvos skausmą, atsirasti miego sutrikimų. Keliaujantieji piečiau linkę skųstis ir pakilusia temperatūra.

 
Lengviau pavyks adaptuotis, jei pasiruošite laiko pokyčiams iš anksto: jei skrisite į Vakarus, savaitę ar dvi gulkitės keliomis valandomis vėliau. Ruošiantis keliauti į Rytus miegoti reiktų eiti šiek tiek anksčiau.
 
Virškinimo problemos
Ne mažiau siurprizų gali pateikti ir maisto raciono pokyčiai. Egzotiškais vaisiais nuklotas stalas verčia organizmą staiga persijungti į kitą medžiagų apykaitos tipą. Virškinimo problemų gali sukelti neįprasti ingredientai, „svetimas“ vanduo, nepakankamai termiškai apdoroti produktai.
 
Stenkitės vartoti pažįstamą maistą. Nepirkite maisto ir gėrimų iš gatvės prekeivių ar paplūdimiuose, gerai plaukite vaisius, taip pat – rankas. Nevalgykite įtarimą keliančiose kavinėse.
Karšto klimato sąlygomis netenkama ypač daug skysčių, tad išgerkite pakankamą jų kiekį.
 
Odos apsauga
Gerokai intensyvesnė saulė gali ne tik nugairinti ir išsausinti odą, bet ir sukelti įvairias ligas, alergines reakcijas. Taip pat dėl gausesnio prakaitavimo gali užsiteršti odos poros, atsirasti spuogų, inkštirų.

 
Tausokite savo odą ir stenkitės kuo mažiau lepintis tiesioginiais saulės spinduliais, nesideginkite nuo 11 iki 16 valandos. Atsižvelgdami į savo odos tipą pasirūpinkite apsauginėmis ir drėkinamosiomis kūno bei veido priežiūros priemonėmis. Nepamirškite tinkamai pasirūpinti ir plaukais: pridenkite juos galvos apdangalu, naudokite specialų kondicionierių ir kt.


Kelionės vaistinėlė
Pataria Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

- Egzotiškuose kraštuose išauga pavojus susirgti ar patirti traumą. Didesnės rizikos grupei priklauso nėščiosios, maži vaikai, kūdikiai (ypač gimę neišnešioti), vyresnio amžiaus žmonės. Taip pat – sergantieji lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, širdies, inkstų, plaučių nepakankamumu, turintieji įgimtą ar įgytą (pvz., ŽIV) imuniteto sutrikimą.
 
Ką reikėtų turėti kelionės vaistinėlėje? Svarbiausia – vaistai nuo temperatūros, skausmo, pirmosios pagalbos reikmenys: pleistrai, tvarsčiai, bintai, dezinfekavimo priemonės. Taip pat – antialerginiai preparatai, dėl kurių reiktų pasitarti su šeimos gydytoju.
Sergantiesiems lėtinėmis ligomis vertėtų pasiimti didesnį medikamentų kiekį. Tai ypač svarbu vartojantiems insuliną, vaistus nuo spaudimo, kraują skystinančius, bronchų astmai gydyti skirtus preparatus. Dėl galimų dozių keitimo reikėtų pasitarti su gydytoju.
 
Ar pasiimti antibiotikų? Dažnai be gydytojo apžiūros ir specifinių tyrimų sunku nustatyti, kada ir kokių jų gali reikėti. Tam, kad nebūtų vartojami be reikalo, geriau jų išvis neturėti. Išimtis yra tik maliarija ir jai skirti vaistai. Vežant receptinius vaistus rankiniame bagaže pasiimkite receptą arba jo kopiją.
 
Be to, venkite kelionėje vartoti nežinomos kilmės medžiagas, pasibaigusio galiojimo vaistus, jei jie be etikečių ar jos užrašytos nežinoma kalba. Visada geriau kreiptis į licenzijuotą gydymo įstaigą.
Infekcijai kelią užkirsti padeda skiepai: rekomenduojamos hepatito A, B, meningokoko, gripo, stabligės vakcinos. Dėl papildomų skiepų, kurie priklauso nuo kelionės regiono, galima pasikonsultuoti su infektologu. Nepamirškite ir medicininio draudimo.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris