Kelionė iš žiemos į vasarą – sveikatos išbandymas

Aigustė Tavoraitė
2016-02-12
Ne tik teigiamų emocijų, bet ir nemažą stresą organizmui sukelia staigus oro temperatūros pokytis, neįprastas maistas ir kt. Tai gali sukelti įvairių negalavimų. Ne mažiau skausmingas ir grįžimas atgal į pilką žiemą – gali užklupti depresija, prikibti peršalimas.
Kelionė iš žiemos į vasarą – sveikatos išbandymas
Staiga persikėlus į tolimesnius kraštus mūsų „vidinis laikrodis“ nesuspėja greitai prisiderinti. Ypač didelį krūvį patiria imuninė sistema, kuriai tenka gintis nuo neįprastų bakterijų ar virusų.

Prieš keliaudami į šilto klimato kraštus pirmiausia įvertinkite savo sveikatą. Neskubėkite pirkti bilieto, jei jūsų organizmas dėl ligos ar kitų priežasčių yra nusilpęs. Sveikam žmogui aklimatizuotis egzotiškame krašte neturėtų būti sunku, tačiau pravartu įvertinti galimus rizikos faktorius.

Miego pokyčiai
Staiga persikėlus į tolimesnius kraštus mūsų „vidinis laikrodis“ nesuspėja greitai prisiderinti. Ypač didelį krūvį patiria imuninė sistema, kuriai tenka gintis nuo neįprastų bakterijų ar virusų.
Dažnai tenka pratintis ne tik prie klimato, bet ir kitos laiko juostos. Dėl to žmonės gali jausti mieguistumą, galvos skausmą, atsirasti miego sutrikimų. Keliaujantieji piečiau linkę skųstis ir pakilusia temperatūra.

 
Lengviau pavyks adaptuotis, jei pasiruošite laiko pokyčiams iš anksto: jei skrisite į Vakarus, savaitę ar dvi gulkitės keliomis valandomis vėliau. Ruošiantis keliauti į Rytus miegoti reiktų eiti šiek tiek anksčiau.
 
Virškinimo problemos
Ne mažiau siurprizų gali pateikti ir maisto raciono pokyčiai. Egzotiškais vaisiais nuklotas stalas verčia organizmą staiga persijungti į kitą medžiagų apykaitos tipą. Virškinimo problemų gali sukelti neįprasti ingredientai, „svetimas“ vanduo, nepakankamai termiškai apdoroti produktai.
 
Stenkitės vartoti pažįstamą maistą. Nepirkite maisto ir gėrimų iš gatvės prekeivių ar paplūdimiuose, gerai plaukite vaisius, taip pat – rankas. Nevalgykite įtarimą keliančiose kavinėse.
Karšto klimato sąlygomis netenkama ypač daug skysčių, tad išgerkite pakankamą jų kiekį.
 
Odos apsauga
Gerokai intensyvesnė saulė gali ne tik nugairinti ir išsausinti odą, bet ir sukelti įvairias ligas, alergines reakcijas. Taip pat dėl gausesnio prakaitavimo gali užsiteršti odos poros, atsirasti spuogų, inkštirų.

 
Tausokite savo odą ir stenkitės kuo mažiau lepintis tiesioginiais saulės spinduliais, nesideginkite nuo 11 iki 16 valandos. Atsižvelgdami į savo odos tipą pasirūpinkite apsauginėmis ir drėkinamosiomis kūno bei veido priežiūros priemonėmis. Nepamirškite tinkamai pasirūpinti ir plaukais: pridenkite juos galvos apdangalu, naudokite specialų kondicionierių ir kt.


Kelionės vaistinėlė
Pataria Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

- Egzotiškuose kraštuose išauga pavojus susirgti ar patirti traumą. Didesnės rizikos grupei priklauso nėščiosios, maži vaikai, kūdikiai (ypač gimę neišnešioti), vyresnio amžiaus žmonės. Taip pat – sergantieji lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, širdies, inkstų, plaučių nepakankamumu, turintieji įgimtą ar įgytą (pvz., ŽIV) imuniteto sutrikimą.
 
Ką reikėtų turėti kelionės vaistinėlėje? Svarbiausia – vaistai nuo temperatūros, skausmo, pirmosios pagalbos reikmenys: pleistrai, tvarsčiai, bintai, dezinfekavimo priemonės. Taip pat – antialerginiai preparatai, dėl kurių reiktų pasitarti su šeimos gydytoju.
Sergantiesiems lėtinėmis ligomis vertėtų pasiimti didesnį medikamentų kiekį. Tai ypač svarbu vartojantiems insuliną, vaistus nuo spaudimo, kraują skystinančius, bronchų astmai gydyti skirtus preparatus. Dėl galimų dozių keitimo reikėtų pasitarti su gydytoju.
 
Ar pasiimti antibiotikų? Dažnai be gydytojo apžiūros ir specifinių tyrimų sunku nustatyti, kada ir kokių jų gali reikėti. Tam, kad nebūtų vartojami be reikalo, geriau jų išvis neturėti. Išimtis yra tik maliarija ir jai skirti vaistai. Vežant receptinius vaistus rankiniame bagaže pasiimkite receptą arba jo kopiją.
 
Be to, venkite kelionėje vartoti nežinomos kilmės medžiagas, pasibaigusio galiojimo vaistus, jei jie be etikečių ar jos užrašytos nežinoma kalba. Visada geriau kreiptis į licenzijuotą gydymo įstaigą.
Infekcijai kelią užkirsti padeda skiepai: rekomenduojamos hepatito A, B, meningokoko, gripo, stabligės vakcinos. Dėl papildomų skiepų, kurie priklauso nuo kelionės regiono, galima pasikonsultuoti su infektologu. Nepamirškite ir medicininio draudimo.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica