Kada begliutenės dietos laikytis neverta?

Aigustė Tavoraitė
2017-05-29
Vis populiariau tampa laikytis begliutenės dietos net ir nesergant celiakija ir alergija kviečiams. Tačiau specialistai įspėja, kad tai ne visada yra protingiausias pasirinkimas.
Kada begliutenės dietos laikytis neverta?
Kruopos, kurių atsisakoma laikantis begliutenės dietos, yra puikus ne tik baltymų, bet ir daugybės būtinų mikroelemenetų ir vitaminų šaltinis. Todėl rekomenduojama surasti alternatyvą iš raciono išbrauktiems produktams. Deja, šiuo metu vyrauja tendencija – išbraukus tam tikrus produktus jie niekuo nepakeičiami. Taip žmonės pasmerkia save nevisavertei mitybai.

Pataria specialistė
VUL Santaros kilinikų gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė:
 

Naudojama gydymui ir diagnostikai
Gliutenas (glitimas) – tai augalinės kilmės produktuose randamas baltymas, arba kitaip – kviečių baltymas. Nuo gliuteno priklausantys sutrikimai yra skirstomi į tam tikras jų grupes, kurių patogenezės pagrindą sudaro imunologiniai procesai. Tai – autoimuninės, alerginės kilmės ligos ir kiti, neimunologinės kilmės sutrikimai.
 
Pagrindinės autoimuninės ligos, kurioms gydyti pirmiausia skiriama begliutenė (arba beglitiminė) dieta, – celiakija ir alergija kviečiams. Taip pat jos prireikia sergant herpetiforminiu dermatitu.
Toliau yra ne viena odos ar sisteminė liga, pavyzdžiui, psoriazė, reumatoidinis artritas, kurioms gydyti kaip diagnostinis metodas yra taikoma begliutenė dieta. Ją paskyrus stebima, ar yra pagerėjimas. Sergantiesiems minėtomis ligomis ši dieta palengvina ligos kontrolę ir bendrą paciento savijautą. Begliutenė dieta taip pat daugiau komforto suteikia sergantiesiems funkciniais žarnyno sutrikimais.
 

Pasmerkia nevisavertei mitybai
Laikantis begliutenės dietos išbraukiami visi produktai, turintys šio kviečių baltymo. Tačiau į jį panašių baltymų yra ne tik kviečiuose: paprastai tenka atsisakyti ir kitų grūdinių kultūrų – rugių ir miežių. Atskirais atvejais įtraukti į valgiaraštį arba išbraukti iš jo rekomenduojama ir avižų kruopas. Visos kitos kruopos – ryžiai, grikiai – turi savo vietą šioje dietoje, nes tai – būtinų angliavandenių šaltinis.
 
Tokio maitinimosi būdo pasirinkimas nesant konkrečių sutrikimų – tam tikra profanacija. Tos kruopos, kurių atsisakoma laikantis begliutenės dietos, yra puikus ne tik baltymų, bet ir daugybės būtinų mikroelemenetų ir vitaminų šaltinis. Jos būtinos racionui paįvairinti. Aišku, tokios mitybos žmonėms pasirinkti neuždrausi, tačiau tuomet rekomenduojama surasti alternatyvą iš raciono išbrauktiems produktams. Deja, šiuo metu vyrauja tokia tendencija – išbraukus tam tikrus produktus jie niekuo nepakeičiami. Taip žmonės pasmerkia save nevisavertei mitybai.

 
Verta žinoti
Kas gali rodyti, kad jūsų organizmas netoleruoja gliuteno? Tokie neurologiniai sutrikimai kaip galvos skausmas, migrena; dažna nuotaikų kaita, polinkis sirgti depresija; įvairios odos problemos. Gliutenui jautrūs asmenys kartais kenčia ir nuo burnos ertmėje atsirandančių opų. Organizmo nepakantumas glitimui paskatina skrandžio, žarnyno sutrikimus, tokius kaip pykinimas, pilvo spazmai ar pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica