Ką suprato Karolis ir Julijus

Henrikas Vaitiekūnas
2017-08-31
Jei patikėsime viena labai slapta statistikos ataskaitų eilute (tuos skaičius tikrai draudžiama skelbti), būtent šiandien ir baigiasi ramusis periodas. Bet policija žino: po rugsėjo pirmosios buitinių konfliktų bus gerokai daugiau nei vasarą. Nes į namus grįš pajūriuose ir paupiuose pailsėję bei naujų jėgų pasisėmę vyrai.
Ką suprato Karolis ir Julijus

Gal nustebsite, bet situacija nesikeičia jau beveik 400 metų!
Mat tuometinis Anglijos valdytojas Karolis Pirmasis maždaug rugpjūčio gale (1628 m.) išleido įstatymą, kuriuo uždraudė mušti žmonas... nuo 21 valandos vakaro iki 6 valandos ryto. Kad kaimynams ir pačiam karaliui triukšmas netrukdytų miegoti.
Ne pats sugalvojo, o nuo Julijaus Cezario nusižiūrėjo. Mat šitas Romos karvedys naktimis dėl tos pačios priežasties – triukšmo – buvo uždraudęs vežimais važinėti.
 
Po šitokios istorinės įžangos būtų galima jau ir į J.Basanavičiaus gatvę Palangoje nusikelti. Pirmąją publikaciją apie triukšmą mūsų kurorte radau dar 1956-ųjų laikraštyje, o paskutinę – internetiniame portale lygiai prieš savaitę. Niekas nesikeičia. Todėl neabejoju: po metų ar penkerių vėl apie tai žurnalistai rašys. Ir būtinai jus įspės, kad per daug dideli decibelų skaičiukai gresia miokardo infarktais (10 proc. ligonių būtent per triukšmą juos „pasigauna“), taip pat hipertenzija, depresinėmis būsenomis ir kurtumu. Negana to, oftalmologai praneš, kad triukšmas išplečia akių raineles – nuo ilgalaikio triukšmo galite net apakti. Ir taip toliau. Ir kai kasmet tas pats rašoma, o nieko nedaroma, – mums visiems tas pats. Arba, jei labai save myli, važiuok į Palangą rugsėjį.

 
Bet rašinys yra ne apie Palangą. O apie vieną didelę ligoninę. Na, sakykime, ji ne Vilniuje. Bet kitame dideliame mieste.
Šeštą valandą ryto ligonį prižadina ne termometrą atnešusi sesutė, o riksmai ir klyksmai (kitaip nepavadinsi) prie budinčių medikų stalelio. Nieko neatsitiko, tai tik perduodančiųjų pamainą tarnybiniai pokalbiai. Bet kažkodėl visi ir visos ne šneka, o rėkia.
- Ką pasakė? – klausia neprigirdintis senukas.
- Pasisveikino, - sakau.
 
Bet į palatą su šlapiu skuduru įsiveržusi sanitarė kažkodėl nesisveikina. Tik maždaug septyniskart šluotkočiu daužo (apytikriai 55 decibelai) tavo lovos kojas.
Nuo 6.30 pradeda skambėti budinčių sesučių telefonas. Kadangi ragelio jos nekelia (beveik visada nekelia), jis skamba ilgai. Šaižiai. Ir ligonis, kuris vakar apie savo ligą skaitė „Lietuvos sveikatoje“ bando atspėti: neurozė prasidės ar tik konduktyvinis neprigirdėjimas? O gal neurosensorinis?
- Gal pradėsiu rūkyti, - sako dar vienas palatos nelaimėlis.
O kai klausiamai į jį pasižiūriu, paaiškina:

- Girdėjau, kad rūkymas amžių sutrumpina aštuoneriais metais, o triukšmas – dešimčia ar net dvylika...
 
Paskui tylim. Laukiam ratų girgždėjimo. Tai beveik pasiilgtas garsas: atveža pusryčius. Paskui – vizitacija (ji praeina ramiai, nes rezidentai prie profesoriaus neklega), o paskui... koncertas. Ir nesvarbu, kad trisdešimtmetis kaimynas iš dešinės muzikos klauso per ausines. Jūs gi atsimenate: kai buvote sveikas ir važiavote troleibusu, tas jaunuolis (turbūt tas pats!) taip pat sėdėjo su ausinėmis. Bet muzikos klausėsi tokiu garsumu, kad ją girdėjo ir vairuotojas...
 

Gyvename decibelų apsupty. Ir niekur nesidėsi be mobilaus telefono ar tikrai negarsios skalbyklės. O kaip ten su senuoju močiutės šaldytuvu? Ar ne jo drebėjimas (nesakykit, kad pripratot ir nebegirdit) atvedė jus vidurnaktį į virtuvę? Jei neigiate, pasiginčykim. Dėl triukšmo (jei jūs dar ne ligoninėje, šeštą ryto jus prikėlė per „gulintį policininką“ trinksintis troleibusas) sutrinka miegas. O kai sutrinka miegas, slopinimo procesai smegenyse keičia refleksus ir... norisi valgyti. Ir, vadinasi, jūs esate vienas iš 150 tūkst. vilniečių, kuriuos kiekvieną naktį tikrai blogai paveikia normą viršijantis 55 decibelų triukšmas.

 
Jei tarp jūsų vis dar yra skeptikų (na, tų, kurie sako, kad, matyt, rašinio autoriui su sveikata jau ne kas), kviečiu apsidairyti. Anksčiau, kaip be galvos lėkę į miestus, dabar jau sustojome. Ne visi, o tik patys turtingiausieji – tie, kuriems ne tik fizinė, bet ir psichinė sveikata ėmė rūpėti – keliasi toliau nuo mūrų ir autostradų. Ir dar tvora apsitveria. Todėl, kad tarp psichinės ir fizinės žmogaus būsenos yra tiesioginis ryšys. Todėl, kad pasąmonė sako, jog nuo triukšmo reikia bėgti kuo toliau. 

 
Ką tik naująjį sezoną pradėjo mūsų televizijos. Jos yra pačios didžiausios mūsų sveikatos gadintojos. Bet šiandien – tik apie vieną to gadinimo detalę.
Ką tik formatą pakeitusi LRT laida „Kas ir kodėl?“ turi puikų vedėją ir gerai nuteikia tuos, kurie nori pagilinti žinias apie pasaulį. Bet pirmosios naujo sezono laidos nebaigiau žiūrėti: itin garsus muzikinis fonas trukdė suprasti ir laidos vedėjo, ir jo svečių žodžius – erzino ir dirgino.
 
Ir nereikia jums būti televizijos specialistu, kad suprastute itin negudrią komercinių televizijų „gudrybę“: jūs ją žinote, nes žiūrite, rankose laikydami garso pultą. Kiekvienas reklamos blokas yra dusyk garsesnis, nei jūsų žiūrimas filmas ar laida. Taip tikimasi atkreipti dėmesį į reklamą. Naivu. Nes kol kas tą dėmesį į pagarsėjusią reklamą – jūs taip pat tai puikiai žinote – atkreipia tik dvejų trejų metų vaikai, t.y. tie, kurių protingi tėvai prie ekrano dar neturėtų sodinti.
Alus jau sureguliuotas. Kai kas dabar bando sureguliuoti ir cukrų. Patys drąsiausi sako, kad imsis reguliuoti ir giros gėrimą. O kas gi reguliuoja mūsuose garsus?
Galbūt nustebsite, bet už triukšmo prevencijos valstybės politikos formavimą, organizavimą, koordinavimą ir šios politikos įgyvendinimą atsakinga yra Sveikatos apsaugos ministerija.
Iki vakar dienos apie tai nebuvau girdėjęs.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica