Fizinis aktyvumas neturi alinti kūno

Aigustė Tavoraitė
2016-05-12
Kasmet gegužės 10 dieną minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Žinomas sporto medicinos gydytojas, pasaulio kiokušin karatė vicečempionas dr. Gediminas Tankevičius priminė, kad naudos sveikatai gali duoti tik tinkamai pasirinktas fizinis krūvis bei pratimų įvairovė.
Fizinis aktyvumas neturi alinti kūno

Remiasi ir mitais  

Jei žmogus per savaitę bent penkis kartus negauna nuosaikaus arba tris kartus – didesnio fizinio krūvio, jis gali būti laikomas fiziškai neaktyvus. Toks gyvenimo būdas paskatina antsvorį bei nutukimą, padidina išeminės širdies ligos, 2 tipo diabeto, krūties, storosios žarnos vėžio riziką. Tai – didelė ne tik gerai gyvenančių, bet ir sparčiai besivystančių šalių gyventojų problema.
 
Tačiau sveikatos problemos laukia ir tų žmonių, kurie tinkamai neįvertina fizinių galimybių ar skuba siekti sportinio rezultato.

„Vieni žmonės laikosi tinkamų fizinio aktyvumo principų, kiti – neturi įgūdžių ar remiasi mitais, o treti neretai naudojasi draugų patirtimi. Tačiau reikėtų atsiminti, kad kiekvienas žmogus yra individualus, todėl pagrindinė taisyklė – ieškoti sau tinkamo aukso vidurio“, – pastebėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų sporto medicinos gydytojas dr. Gediminas Tankevičius.
 
Nereikia sportinių ambicijų
Specialistas priminė, kad ypač atidūs turėtų būti aktyviai sportuoti staiga sumanę vyresnio amžiaus žmonės ir jau turintys sveikatos sutrikimų asmenys. 
„Naudos organizmui galima suteikti, kai sveikas žmogus nuosekliai treniruojasi ir nesivaiko sportinių rezultatų. Reikia skirti naudingą fizinį aktyvumą nuo sportinių ambicijų, kurios nieko bendro su sveikata neturi“, – pabrėžė Lietuvos moterų krepšinio rinktinės gydytojas bei pasaulio kiokušin karatė vicečempionas.
 
Anot jo, profesionalus sportas – kaip ir sunkus fizinis darbas, kurį lydi profesinės ligos. Dėl didelių krūvių kenčia raumenys, sąnariai, kaulai. Pavyzdžiui, irkluotojai turi stuburo problemų, krepšininkai – kojų sąnarių ir pan. Traumų tikimybę stengiamasi sumažinti taikant specialius reabilitacinius metodus.
 
Norinčiam palaikyti gerą savijautą žmogui pakanka nuosaikiai pasportuoti po pusvalandį ar valandą 3–4 kartus per savaitę.  
„Aišku, toks fizinis krūvis yra per mažas ugdant atletinę figūrą. Tačiau estetinių rezultatų siekis neretai užgožia naudą sveikatai ir taip alinamas kūnas“, – sakė G.Tankevičius.

 
Greitas efektas būna ir apgaulingas 
Sveikatą stiprinantiems žmonėms jis rekomenduotų kaskart pasirinkti skirtingus dienos pratimus: bėgimą, važiavimą dviračiu, plaukimą, svorio kilnojimą ir kt. Tuomet tinkamai paskirsčius krūvį stiprinamos visos organizmo struktūros.
 
„Kai treniruojamės tik viena kryptimi, vienos organizmo sistemos nestimuliuojamos, o kitos – pervarginamos. Todėl reikia ieškoti balanso, pasikonsultuoti su specialistu, lanksčiai pasirinkti treniruočių metodiką. Visada reikia įvertinti kūno siunčiamus signalus – neturint laiko ir pavargus gali pakakti ir minimalaus krūvio“, – aiškino sporto medicinos specialistas.

 
Jis pastebėjo, kad gana greitą efektą gali duoti intervalinės treniruotės, tačiau jos labiau tinka sportininkams. Mažiau treniruotų žmonių, besinaudojančių šiuo metodu, adaptacinės organizmo galimybės išsenka po vieno dviejų mėnesių ir prasideda perkrautų kūno vietų skausmai.
 
„Ar treniruotės davė naudos sveikatai, galima spręsti po metų. O dabar, tarkim, kai kas džiaugiasi, kad pasportavus bei pasilaikius dietos kokias tris savaites, pavyko numesti tris kilogramus antsvorio. O jei po metų svoris vėl sugrįžo ir net padidėjo? Deja, daugelis žmonių nori staigaus rezultato“, – kalbėjo G.Tankevičius.

 
Verta žinoti
Jei maratoną bėgame „be stažo“, aktyviai nesportavę bent metus ar pusmetį, kenčia sąnariai. Norint siekti rezultatų reikia išugdyti atsparias tokioms apkrovoms struktūras – adaptaciniai pokyčiai formuojasi 3–10 metų.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica