Erkių sezonui pataria ruoštis jau dabar

Aigustė Tavoraitė
2018-02-05
Termometrų stulpeliams ir žiemą vis dažniau kylant aukščiau nulio ilgėja erkių aktyvumo periodas. Laikantys šunis žmonės dar sausio pradžioje sunerimo, kad jų augintiniai iš lauko į namus parsineša šiuos parazitus. Specialistai savo ruožtu primena, kad dabar – pats tinkamiausias metas pasirūpinti skiepais nuo erkinio encefalito.
Erkių sezonui pataria ruoštis jau dabar
Skiepytis nuo erkinio encefalito patariama žiemą arba ankstyvą pavasarį. Dėl vis ilgėjančio erkių aktyvumo sezono pasiskiepyti nuo erkinio encefalito reikėtų kuo anksčiau. Taigi dabar – pats tinkamiausias metas.

Skiepą lydi baimė
„Šiais metais klimatinės sąlygos erkėms buvo palankios ilgai „neužmigti“. Jau pašalus jos įsirausia į nukritusius lapus ir yra užklojamos sniego. Tačiau laikantis šiltoms žiemoms jos ir busti pradeda vis anksčiau“, – pastebėjo infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis.

Pasak jo, prieš spustelint šaltukui Lietuvoje dar buvo užfiksuoti sergantieji Laimo liga, erkinio encefalito atvejų šį sezoną nepasitaikė. Profesorius apgailestavo, kad nemažai žmonių bijo skiepytis ir tai daryti suskumba tik kam nors šeimoje jau susirgus erkiniu encefalitu sezono metu.
 

„Paprastai skiepytis patariama žiemą arba ankstyvą pavasarį. Dėl vis ilgėjančio erkių aktyvumo sezono pasiskiepyti nuo erkinio encefalito reikėtų kuo anksčiau. Taigi dabar – pats tinkamiausias metas, – sakė A.Laiškonis. – Žmogus jau būna apsaugotas nuo pirmos vakcinos praėjus 45 dienoms. Taigi pasiskiepijus sausį, antrąjį skiepą reikėtų pakartoti po mėnesio. Dar kartą pasiskiepyti reikėtų po devynių mėnesių. Vėliau nauja vakcina reikalinga tik po 5 metų.“

 
Infektologas pridūrė, kad kaimynams latviams masiškai paskiepijus jaunimą, vaikus, sergamumas erkiniu encefalitu žymiai sumažėjo. „Puikus yra ir Austrijos pavyzdys – jie praktiškai visus paskiepijo, todėl erkinis encefalitas nustatomas itin retai“, – pridūrė pašnekovas.
 
Pavojingos komplikacijos
Infektologas priminė, kad sergant besimptome erkinio encefalito forma ligos požymiai primena gripą. „Tiesiog kelias dienas pakarščiuojama ir viskas. Taigi teoriškai įmanoma, jei dar iki šalčių buvo įsisegus užkrėsta erkė, simptomai gali pasireikšti vėliau. Didesnė rizika užsikrėsti yra sodybose gyvenantiems, tvarkantiems daržus, kolektyvinius sodus. Aišku, ne tik vėlyvą rudenį, bet ir šiltą žiemą į namus erkių gali parsinešti augintiniai. Koks metų laikas bebūtų, infekcinės ligos visada reikalauja budrumo“, – kalbėjo A.Laiškonis.

 
Užsikrėtus erkiniu encefalitu pažeidžiamos galvos smegenys, jų dangalai, periferiniai nervai. Nors miršta tik pavieniai ligoniai, ši liga labai sunkiai gydoma ir pavojinga dėl komplikacijų. Be to, susirgti erkiniu encefalitu galima ir erkei neįsisegus. Užsikrėsti galima vartojant nevirintą, nepasterizuotą, ypač ožkų, pieną, kuris Lietuvoje sparčiai populiarėja.
Daugiau nei trečdaliui ligonių tenka susidurti su ilgalaikiais liekamaisiais reiškiniais, kurie neigiamai veikia darbingumą ir gyvenimo kokybę. Maždaug 10 proc. persirgusiųjų patiria itin sunkias pasekmes: paralyžių, raumenų silpnumą, sunykimą, traukulius, drebulį, galimi psichikos, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimus.

 
Verta žinoti
Skiepais dažniausiai pradedama rūpintis atšilus orams, kai puola išbadėjusios erkės. Specialistai pabrėžia, kad skiepais nuo erkinio encefalito geriausia pasirūpinti jau žiemą. Tiek suaugusieji, tiek vaikai skiepijami pagal tokį patį grafiką. Dabar pasiskiepiję žmonės būtų saugūs šiam sezonui ir mažiausiai trims metams į priekį. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica