Aplinkos pritaikymas neįgaliesiems: ledai po truputį juda

Deimantė Gruodė
2017-05-11
„Jau pasiekėme, kad būtų pritaikomi renovuojami pastatai, Seime užregistruota Statybos įstatymo pataisa, numatanti, kad ir atliekant paprastąjį remontą įstatymų numatytais atvejais objektas turės būti pritaikomas specialiesiems neįgaliųjų poreikiams. Ledai po truputį juda, bet dar turime ir daug kur pasitempti“, – sako Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, pateikdama ne vieną gerąjį viešosios įstaigos pritaikymo neįgaliesiems pavyzdį.
Aplinkos pritaikymas neįgaliesiems: ledai po truputį juda
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centras bei Akių ligų centras su priėmimo ir konsultacijų skyriais Santariškėse išsiskiria aplinkos pritaikymu neįgaliesiems. „Tai – sudėtingas inžinerinis statinys, atitinkantis šiandienos lūkesčius, ir, manau, kad negalią turintys žmonės juo džiaugiasi“, - teigia Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė.

Kruopščiai tikrina
Nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojo Statybų įstatymo nuostatos, numatančios, kad projektuojant, statant, rekonstruojant ar kapitališkai remontuojant pastatus bei inžinerinius statinius, būtina juos pritaikyti specialiesiems neįgaliųjų poreikiams.
Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija nuo 2013 metų įgyvendina atskirą Statinių pritaikymo neįgaliesiems priežiūros projektą, kurio tikslas – užtikrinti, kad nauji ir rekonstruojami statiniai būtų pritaikyti neįgaliesiems.

 
Įgyvendinant 2016 m. projektą, asociacija patikrino 1537 neįgaliesiems svarbių statinių projektus, kurie buvo paskelbti Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“, dalyvaujant statybos užbaigimo komisijų darbe priėmė 486 neįgaliesiems svarbius statinius, konsultavo 635 projektuotojus neįgaliesiems svarbių statinių projektų rengimo klausimais.
 
Neįgalieji patenkinti
Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sėkmingai finansuoja Statinių pritaikymo neįgaliesiems priežiūros projektą. Prieš ketverius metus sostinėje duris atvėrė modernus medicininės paskirties objektas – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centras bei Akių ligų centras su priėmimo ir konsultacijų skyriais Santariškėse. Centrai išsiskiria aplinkos pritaikymu neįgaliesiems – įrengtais lauko pandusais, pritaikytais įėjimais, liftais, tualetais, plačiomis erdvėmis bei automobilių stovėjimo aikštelėmis.
 

„Tai – sudėtingas inžinerinis statinys, atitinkantis šiandienos lūkesčius, ir, manau, kad negalią turintys žmonės juo džiaugiasi. Infrastruktūra – nuo sklypo sutvarkymo, automobilių stovėjimo vietų įrengimo iki paprasto patekimo į gydymo įstaigą bei lengvo judėjimo joje užtikrinimo – visa tai pritaikyta ne tik neįgaliesiems, bet ir kitiems sunkiau judantiems pacientams, vaikus auginančioms mamoms. Pailginti statinio laiptai, įrengti pandusai, pritaikyti įvažiavimai“, - teigia Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. 

Komentaras
Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė:

- Neįgaliųjų reikalų departamentas vykdo viešosios aplinkos prieinamumo gerinimo ir būsto bei jo aplinkos pritaikymo priemonę, susidedančią iš savivaldybių finansavimo neįgaliųjų būsto pritaikymui bei viešosios paskirties statinių projektų tikrinimo. Statinių tikrinimo bei dalyvavimo priimant statinius funkcijas esame pavedę Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijai. Nuo praėjusių metų būsto pritaikymo komisijos sudaromos iš asmenų, turinčių inžinerinį, ekonominį išsilavinimą, nusimanančių apie statybas, mokančių vertinti sąmatas. Komisija patikrina statinio projektą, jeigu šis neatitinka reikalavimų, surašo pastabas, nurodo, ką reikia taisyti. Tai iš tikrųjų yra sudėtingas, daug kvalifikacijos ir kompetencijos reikalaujantis darbas. Patobulintos būstų pritaikymo sistemos rezultatai geresni nei tikėtasi – pernai vietoj planuotų 350 būstų pritaikyti 444.
 
Įstatymiškai už pastatų pritaikymą neįgaliųjų poreikiams ir universalaus dizaino įrengimą atsakingas pastato savininkas. Manau, kad nors pasiekėme tikrai daug, pasitempti dar reikėtų. Visų pirmą, turėtumėme suprasti, kad aplinkos pritaikymas neįgaliesiems yra būtinas, o kartais – net gyvybiškai svarbus. Pastatas, kuriame yra įsikūrę viešosios paskirties objektai, turi būti pritaikytas visapusiškai ir visiems. Nesvarbu, ar tai neįgalus ar senyvo amžiaus žmogus, ar vaiko vežimėlį stumianti mama – visi privalo turėti ne tik teisę, bet ir realią galimybę gyventi pritaikytoje aplinkoje.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica