Alerginiam rinitui kontroliuoti – mobilioji programėlė

Aigustė Tavoraitė
2017-06-29
Vakarų šalių visuomenėms senėjant daugėja lėtinių ligonių. Todėl vis daugiau dėmesio yra skiriama kontroliuojamai žmonių savigydai. Tam šiandien sėkmingai pasitelkiamos išmaniosios technologijos. Sergančiųjų alerginiu rinitu bei astma būklę padedanti sekti programėlė jau kurį laiką prieinama ir lietuviams.
Alerginiam rinitui kontroliuoti – mobilioji programėlė
Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, per pastaruosius penkerius metus alerginio rinito varginamų vaikų skaičius padvigubėjo.

Seka ir epidemiologinę situaciją
Nors sergant alerginiu rinitu smarkiai pablogėja gyvenimo kokybė, dėl kiekvieno simptomo paaštrėjimo lėkti konsultuotis su gydytoju tampa prabanga. Juk ne paslaptis, kad patekti pas specialistą neretai prireikia kelių savaičių ar net mėnesių.
Kasdienei būklei vertinti pasitelkę mobiliąją programėlę MASK App (MACVIA-LR) apibendrintus duomenis pacientai gydytojui gali pateikti vėliau. Tai jam leidžia įvertinti, kiek paskirtas gydymas padėjo kontroliuoti ligą.
 

„Ši sertifikuota ir plačiai taikoma programėlė – vadinamasis alergijos simptomų dienoraštis. Tai tikrai efektyvi priemonė – jau kurį laiką mano pacientai ją naudoja“, – sakė VUL Santaros klinikų gydytoja alergologė-klinikinė imunologė dr. Violeta Kvedarienė.

 

Šitokio tipo dienynai padeda stebėti ne tik gydymo ir paciento gyvenimo kokybę, bet ir epidemiologinę situaciją, labai patogūs apibendrinant didelės apimties ligonių tyrimų duomenis.
 
Būklę įsivertina pacientas 
Garsaus prancūzų profesoriaus Jean Bousquet sukurta ir į trylika kalbų išversta programėle naudojasi jau daugiau nei 10 tūkst. europiečių. Lietuviai vieninteliai iš Baltijos šalių turi į gimtąją kalbą išverstą programėlę.
 
Sergantysis telefone kiekvieną dieną savo būklę pagal simptomų sunkumą gali įvertinti vizualioje skalėje – pažymėdamas tašką atitinkamai kairiau (jei būklė lengvesnė) ar dešiniau (jei sunkesnė). Taip pat suvedami ir paciento vartojami vaistai bei žymimas jų vartojimo dažnis.
Vėliau šviesoforo spalvų zonų sistema parodo bendrą ligos kontrolės lygmenį. Tai leidžia pacientui įvertinti, ar jis dar gali pats kontroliuoti ligą, ar reikia kreiptis į gydytoją.
 
Matuos ir aplinkos taršą?
V.Kvedarienė priminė, kad alerginiu rinitu bei astma sergančiųjų būklė itin priklauso ir nuo aplinkos sąlygų. Todėl dar labiau ligos kotrolę palengvinti galėtų ateityje į programėlę planuojamas integruoti ir aplinkos alergenų bei taršos fiksavimas.

 
„Dabar tiek žiedadulkių, tiek kietųjų dalelių koncentracija ore yra matuojamos atskirai. Tačiau labai perspektyvu būtų šiuos dalykus sujungti. Tuomet mobiliojo interneto pagalba identifikavus asmens buvimo vietą jis galėtų būti informuotas apie atitinkamų alergenų koncentracijos padidėjimą. Pagal tai galima būtų reguliuoti vaistų vartojimą“, – aiškino gydytoja.
Ji pridūrė, kad galvojama ir apie galimybę pagal gautus duomenis specialistui paskirti gydymą nuotoliniu būdu. Tačiau tam dar reikia atlikti daugiau mokslinių tyrimų.
 
Daugėja ligonių 

Gydytoja pastebėjo, kad alerginio rinito ir astmos kontrolės metodai šiandien ypač aktualūs, mat sergančiųjų šiomos ligomis nuolat daugėja. Pavyzdžiui, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, per pastaruosius penkerius metus alerginio rinito varginamų vaikų skaičius padvigubėjo.
 
Atitinkamai daugėja ir sergančių suaugusiųjų. Be to, daugiau esama tokių atvejų, kuomet pirmą kartą alerginis rinitas diagnozuojamas jau vyresniame amžiuje.
„Maždaug 15–20 procentų populiacijos susiduria su šiuo negalavimu. Tačiau problema yra tai, kad daugelis nekreipia dėmesio į tokius simptomus kaip čiaudėjimas ar slogavimas. Deja, pusę atvejų alerginis rinitas pereina į astmą. Taigi laiku neatkreipus dėmesio į minėtuosius simptomus gydyti ir kontroliuoti ligą tampa daug sudėtingiau“, – kalbėjo V.Kvedarienė.


Tarp kitko
Alergijos dienynas (Allergy Diary App) skirtas mobiliesiems telefonams, naudojantiems Android ir iOS operacines sistemas.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica