Laringitas gali sukelti pavojų gyvybei

Aigustė Tavoraitė
2016-02-04
Šaltuoju metų laiku mažuosius dažnai užklumpa laringitas. Nesiėmus tinkamų priemonių liga gali baigtis tragiškai. Kaip laiku padėti savo vaikui?
Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais.

Didžiausias pavojus – mažyliams

Susirgus laringitu patinsta, paburksta balso stygos bei viršutinis trachėjos trečdalis. Dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius. Šiuo metų laiku uždegimą dažniausiai sukelia virusai. Tačiau laringitu galima susirgti ir dėl kitų priežasčių: mikrobų, grybelių, reaguojant į įvairius alergenus, dervos daleles.
 
„Dažniausiai balso stygų uždegimu suserga vaikai iki 4–5 metų. Pavojingiausias jis 6 mėnesių – 3 metų vaikams, kadangi tuomet plyšys orui patekti būna labai siauras. Gleivinei paburkus net vienu milimetru vaikas negauna deguonies ir pradeda dusti. Dėl to jis gali atsidurti ne tik poliklinikoje, bet ir ligoninėje, o išskirtiniais atvejais – net intensyviosios terapijos skyriuje“, – įspėjo Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

 
Pasak jos, liga užklumpa ir vyresniuosius, tačiau sunkūs atvejai – reti. Mokyklinio amžiaus vaikams, paaugliams dažniausiai tik kokiai parai gali prikimti ar dingti balsas, varginti sausas kosulys.
 
Gali formuotis labai greitai
Pagrindinis ligą leidžiantis atpažinti požymis – pasunkėjęs įkvėpimas ir „lojantis“ kosulys. Gali būti ir kiti virusinei kvėpavimo takų infekcijai būdingi simptomai: bendra bloga savijauta, galvos skausmas, karščiavimas, sloga, ryklės skausmas.
 
„Tačiau kartais simptomai gali būti labai neryškūs, o liga pastebima tik jau vaikui pradėjus dusti. Be to, jis gali pradėti dažniau kvėpuoti, parausta veidas. Vaikas pradeda pykti, tampa neramus. Tuomet reikia imtis skubios pagalbos, kadangi liga formuojasi labai greitai. Laiku nesuteikus reikiamos pagalbos kelios valandos gali tapti lemtingomis“, – pabrėžė gydytoja.
 
Gydo garais
Jei laringitas užklupo pirmą kartą, tėvai mato, kad vaikui sunku įkvėpti, reikia drėkinti kvėpavimo takus.

„Geriausia gydyti šiltais garais: nešti vaiką į vonią, paleisti karštą vandenį, kad mažoje patalpoje greit pasklistų garų, galima naudoti specialius garų aparatus. Aišku, reiktų nepamiršti išvalyti vaikui nosį”, – patarė S.Petraitienė. 
 
Jei tokios priemonės nepadeda, reikia kreiptis į gydymo įstaigą arba kviesti greitąją pagalbą. Priklausomai nuo būklės sunkumo, medikai suleidžia arba duoda pakvėpuoti vaistų. Kai kurios poliklinikos turi ir specialius garų aparatus. Pagalba dažnai suteikiama priimamajame.
 
Liga trunka parą

„Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais. Kartais naudojama deguonies kaukė, pačiais sunkiausiais atvejais taikoma ir dirbtinė plaučių ventiliacija. Priklauso ir nuo to, ar liga nesikomplikuoja bronchitu, bronchiolitu ar plaučių uždegimu, bet taip būna retai“, – sakė vaikų pulmonologė.
 
Kai laringitas kartojasi dažnai, tėvai jau žino, ką daryti, turi garų aparatą, vaistų. Tačiau tai – receptiniai medikamentai, kiekvienam vaikui skiriami individualiai, kartais vartojami ir hormoniniai preparatai.
 
„Skiepų nuo šios ligos nėra, nes ją sukeliančių virusų labai daug. Tad galima tik bandyti saugotis grūdinantis, stiprinant imunitetą, vengiant kontakto su sergančiais asmenimis. Kiekvienas vaikas labai individualiai reaguoja – vieni visai be laringito užauga, kitiems liga dažnai kartojasi“, – pastebėjo medikė.

 
Verta žinoti
Vaiko būklės sunkumą (būtinybę suteikti pagalbą gydymo įstaigoje) rodo tokie požymiai – padažnėjęs (dažnesnis nei įprastai) kvėpavimas, kai kvėpavime dalyvauja pagalbiniai raumenys (įtraukiamas epigastriumas, įdumba tarpšonkauliniai tarpai, įkvepiant įtraukiama duobutė virš raktikaulio, nosies sparneliai), pamėlsta oda apie lupas, sutrinka vaiko orientacija aplinkoje.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Nuo Laimo skiepysimės jau 2027-aisiais?

Nuo Laimo skiepysimės jau 2027-aisiais?

2025.07-24
Jau kuris laikas nekantriai laukiama naujienų, susijusių su vakcina nuo Laimo ligos. Toliausiai kelyje link finišo priartėjusios yra farmacijos milžinė „Pfizer“ ir Europos vakcinų bendrovė „Valneva SE“. Jei viskas gerai klosis, gali būti, kad jau kitąmet bus pateikta paraiška Europos vaistų agentūrai dėl VLA15 rinkodaros leidimo.
Skaityti plačiau
Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

2025.07-18
Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.
Skaityti plačiau
Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

2025.07-14
Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverčia maisto produktų sveikais“, – teigia gydytoja Jennifer Pomeranz, visuomSkaityti plačiau
Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

2025.07-10
Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kurie stebi neįprastai aktyvias odos reakcijas į įgėlimus“, – sako alergologėSkaityti plačiau
Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

2025.07-07
Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida SkridailieSkaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Keleivę išgelbėjęs dr. K.Briedis: tai mano pirmoji išgydyta alerginė reakcija

Keleivę išgelbėjęs dr. K.Briedis: tai mano pirmoji išgydyta alerginė reakcija

Kauno klinikų gydytojas intervencinis kardiologas dr. Kasparas Briedis sako, kad gelbėti žmogui gyvybę ne darbo metu teko pirmą ka...
A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

„Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...

Budinti vaistinė


Vaistininkams atsibodo: „Ar tai teisėta? Jau pardavinėjame ir knygas!!!“

Vaistininkams atsibodo: „Ar tai teisėta? Jau pardavinėjame ir knygas!!!“

Praėjusį penktadienį Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga paskelbė darbuotojų apklausą, norėdama sužinoti, ką jie mano apie prek...
Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...

razinka


Pakalbėkim apie tai


Svetur


Tyrimas išskyrė keturis autizmo potipius

Autizmas vadinamas „spektro“ sutrikimu ne be priežasties – kiekvienas atvejis yra skirtingas. Mokslininkams iki šiol sunkiai sekėsi susisteminti įvairius spektro bruožus, juo labiau susieti juos su genetiniais veiksniais.

Redakcijos skiltis


Komentarai


Kognityvinis disonansas
Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Pagalbos mirti dilemos
Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

Naujas numeris