Nuo Laimo skiepysimės jau 2027-aisiais?

Amelija Trumpytė
2025-07-24
Jau kuris laikas nekantriai laukiama naujienų, susijusių su vakcina nuo Laimo ligos. Toliausiai kelyje link finišo priartėjusios yra farmacijos milžinė „Pfizer“ ir Europos vakcinų bendrovė „Valneva SE“. Jei viskas gerai klosis, gali būti, kad jau kitąmet bus pateikta paraiška Europos vaistų agentūrai dėl VLA15 rinkodaros leidimo.
Nuo Laimo skiepysimės jau 2027-aisiais?
COVID-19 pandemijos metu išgarsėjusi „Pfizer“ žengia dar vieną svarbų žingsnį – nuo 2020 m. kartu su „Valneva SE“ kuria vakciną nuo Laimo ligos.

Pažengė toliausiai
 
COVID-19 pandemijos metu išgarsėjusi „Pfizer“ žengia dar vieną svarbų žingsnį – nuo 2020 m. kartu su „Valneva SE“ kuria vakciną nuo Laimo ligos.
 
Kaip pabrėžia Kanados vakcinacijos centro vadovė dr. Joanne Langley, „Laimo ligos vakcina taptų tikru proveržiu – net pusė pacientų neprisimena erkės įkandimo, todėl veiksminga apsauga iš anksto gerokai sumažintų sergamumą“.
 
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) patvirtina, kad iš visų kuriamų Laimo ligos vakcinų VLA15 šiuo metu pažengė labiausiai.
 
„VLA15 potencialiai gali patenkinti didelį medicininį poreikį tiek Šiaurės Amerikoje, tiek Europoje, kur liga labiausiai paplitusi, – teigia „Valneva“ medicinos vadovas Juanas Carlosas Jaramillo. – Džiaugiamės, kad tyrimai artėja prie pabaigos ir tikimės netrukus pasiūlyti sprendimą nuo šios rimtas pasekmes sukeliančios ligos.“

 
Laukia rimti išbandymai
 
Kaip skelbia „Pfizer“, VLA15 vakcina kuriama taip, kad apsaugotų nuo šešių skirtingų Borrelia bakterijos paviršiaus baltymų A (OspA) tipų. Mokslininkai tikisi, kad vakcina apsaugos nuo maždaug 97 proc. visų Borrelia rūšių, paplitusių Europos ir Šiaurės Amerikos žemynuose.
 
Šiuo metu vyksta trečiosios fazės klinikiniai tyrimai. 2024 m. liepą „Pfizer“ ir „Valneva“ pranešė, kad VALOR tyrimo dalyviai sėkmingai gavo pirmąsias tris vakcinos dozes. Tyrimai tęsis iki 2025 m. pabaigos, kol pasibaigs Laimo ligos sezonas.
 
Tyrime dalyvauja beveik 9,5 tūkst. žmonių iš vietovių, kur Laimo liga plačiai paplitusi. Mokslininkai tiria vakcinos poveikį asmenims nuo 5 metų amžiaus. Dalyviai gauna arba keturias VLA15, arba placebo dozes – pirmąsias tris per pirmuosius metus, o sustiprinančiąją – po metų.
 
Anksčiau užbaigtuose antrosios fazės tyrimuose VLA15 sukėlė stiprų imuninį atsaką tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. 2024 m. rugsėjį paskelbti papildomi antrosios fazės duomenys apie pakartotines dozes parodė, kad daugiau nei 90 proc. visų amžiaus grupių dalyvių organizmai gamino pakankamą kiekį antikūnų.
 
Tarptautiniai vakcinų ekspertai kalba, kad kol kas rezultatai teikia vilčių, tačiau dar reikia sulaukti galutinių trečiosios fazės duomenų, kurie parodys, ar vakcina iš tiesų apsaugo nuo ligos realiomis sąlygomis.
 
„Pfizer“ atstovai teigia, kad jei bandymai bus sėkmingi, 2026 m. bus teikiama paraiška JAV Maisto ir vaistų administracijai bei Europos vaistų agentūrai. Tikėtina, kad vakcina Europoje ir Šiaurės Amerikoje galėtų pasirodyti dar po metų.
 
Kodėl taip ilgai kūrė?
 
Pasaulio mokslininkai aiškina, kad Laimo ligą sukelianti bakterija organizme elgiasi itin klastingai. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad Borrelia burgdorferi naudoja įvairias taktikas, siekdama išvengti ir nuslopinti organizmo imuninį atsaką. Net persirgę Laimo liga, žmonės gali ja užsikrėsti pakartotinai, mat organizmas nesukuria ilgalaikio imuniteto.
 
„Pfizer“ savo tinklalapyje rašo, kad naujoji vakcina „veikia erkės žarnyne. Paskiepyto žmogaus organizmas gamina antikūnus, o erkei įkandus, šie antikūnai su krauju patenka į erkę ir sunaikina Borrelia bakterijas dar prieš joms patenkant į žmogaus organizmą“.

 
Ne pirmoji vakcina
 
Tiesa, tai – ne pirmieji bandymai sukurti vakciną nuo Laimo ligos. Pirmąją vakciną nuo šios erkių platinamos ligos sukūrė ir į rinką išleido 1998 m. JAV mokslininkai. CDC teigimu, gamintojas vakciną „LYMERix“ atšaukė 2002 m., nes ja skiepijosi mažai žmonių. Kiti šaltiniai mini, kad vakcinos reputacijai pakenkė pranešimai apie šalutines reakcijas. Nors oficialiai tai nepatvirtinta, kalbama, kad kai kurie pacientai skundėsi autoimuniniais sutrikimais. Be to, vakcina veikė trumpai – norint apsisaugoti, žmonės turėjo skiepytis net tris kartus per metus.
 
Šiandien šalia „Pfizer“ ir „Valneva“ vakcinas nuo Laimo ligos kuria ir biotechnologijų kompanija „Moderna“. Ji kuria dvi skirtingas mRNR vakcinas: viena skirta Borrelia rūšiai, dažniausiai sukeliančiai Laimo ligą JAV, o kita – septynių rūšių bakterijoms, randamoms visame pasaulyje, ypač Europoje.
 
„Moderna“ jau pradėjo pirmos ir antros fazės tyrimus Europoje su 800 dalyvių, o pirmųjų rezultatų tikisi dar šiais metais.

 
Verta žinoti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, 2023 m. Lietuvoje užregistruota per 15 tūkst. Laimo ligos atvejų – tai yra penkis kartus daugiau nei ankstesniais metais (beveik 3 tūkst. atvejų).
NVSC atstovai tokį šuolį aiškina tobulėjančiomis duomenų rinkimo sistemomis ir lengvesniu tyrimų prieinamumu.

 
Svarbu

Erkę kuo greičiau ištraukite
Laimo liga – labiausiai paplitusi erkių platinama liga Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europoje. Jos pavadinimas kilęs nuo JAV esančio Laimo miestelio (Old Lyme). 
Įsisiurbus erkei, būtina kuo skubiau ją ištraukti, nes kuo ilgiau ji įsisiurbusi, tuo didesnė tikimybė, kad bus perduotas užkratas. 
Tipiški ligos simptomai yra karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis ir odos bėrimas (eritema) erkės įkandimo vietoje po 3–30 dienų, pasireiškiantis apie 60–80 proc. užsikrėtusiųjų.
Į medikus vos įsisiurbus erkei kreiptis nebūtina, informuoja NVSC, tačiau bent mėnesį privalu save stebėti. Į šeimos gydytoją rekomenduojama kreiptis, jei per tą laiką atsiranda odos paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai ir kt.

 
Komentaras

Socialdemokratų frakcijos Seime narė Orinta Leiputė:

- Gamtoje praleidžiu nemažai laiko, bet Laimo liga sirgusi nesu. Matyt, erkėms esu neskani. (Šypsosi.) Arba tiesiog vieta, kur nuvažiuoju, nėra populiari tarp erkių, nes ir iš aplinkinių gyventojų negirdžiu, kad kas dėl jų skųstųsi. Dzūkijoje yra smėlynai, pušynai, nėra krūmokšnių, žolynų, kur jos mėgsta gyventi, tai gal ir paplitimas kiek mažesnis.
 
Kol kas detaliau vakcina nuo Laimo ligos nesidomėjau, tačiau iš principo esu už skiepus ir palaikau vakcinaciją. Kai vakcina atsiras rinkoje, žinoma, įvertinsiu jos saugumą, reikės pasiskaityti mokslinį pagrindimą, straipsnius, komentarus, tačiau jei ji bus saugi, nematau priežasties nesiskiepyti. Jau esu pasiskiepijusi nuo erkinio encefalito.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Keleivę išgelbėjęs dr. K.Briedis: tai mano pirmoji išgydyta alerginė reakcija

    Keleivę išgelbėjęs dr. K.Briedis: tai mano pirmoji išgydyta alerginė reakcija

    Kauno klinikų gydytojas intervencinis kardiologas dr. Kasparas Briedis sako, kad gelbėti žmogui gyvybę ne darbo metu teko pirmą ka...
    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkams atsibodo: „Ar tai teisėta? Jau pardavinėjame ir knygas!!!“

    Vaistininkams atsibodo: „Ar tai teisėta? Jau pardavinėjame ir knygas!!!“

    Praėjusį penktadienį Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga paskelbė darbuotojų apklausą, norėdama sužinoti, ką jie mano apie prek...
    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tyrimas išskyrė keturis autizmo potipius

    Autizmas vadinamas „spektro“ sutrikimu ne be priežasties – kiekvienas atvejis yra skirtingas. Mokslininkams iki šiol sunkiai sekėsi susisteminti įvairius spektro bruožus, juo labiau susieti juos su genetiniais veiksniais.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris