„Apelsino žievelė“ ant šlaunų - ne celiulitas?

Gintarė Kaminskienė
2015-04-07
Nuo paauglystės kovoju su celiulitu. Išbandyti įvairūs kremai ir masažai. Tiesa, iš prigimimo esu linkusi pilnėti, tad dėl neišnaikinamo celiulito ant šlaunų kaltinu nedidelį antsvorį. Tačiau dar turiu vilties. Galbūt dermatologas galėtų man padėti?
Joana
Vadinamasis kosmetinis celiulitas būdingas nebūtinai antsvorį turintiems žmonėms.

Mums žinomas „apelsino žievelės efektas“, dar vadinamas celiulitu, būdingas daugiau nei 80 procentų moterų. Nepaisant to, kad tyrimų atlikta gausiai, tikslios celiulito atsiradimo priežastys vis dar nenustatytos. Manoma, kad tai gali priklausyti nuo lyties, nes celiulitas būdingas daugumai moterų ir nedaugeliui vyrų.
 

Vyrams celiulitas gali susiformuoti, pavyzdžiui, esant hormoniniam nepakankamumui, sergant tam tikromis ligomis kaip Klinefelterio sindromas, hypogonadizmas, naudojant estrogenų terapiją, gydant vėžį. Įdomu, kad vyriškų hormonų nepakankamumo atveju vyrams celiulitas formuojasi intensyviai.
 
Būdų, kaip kovoti su tokia problema, iš tiesų daug. Tačiau tikrai veiksmingo celiulito „gydymo“ būdo kol kas nėra. Dermatologai jo net nelaiko liga ir celiulita įvardija kiek kitokį sutrikimą.
Kalbant apie mums įprastą celiulitą, reikia prisiminti, kad su juo kovojant svarbus vaidmuo tenka dietai, fiziniams pratimas, šiek tiek pagelbėti gali įvairūs masažai, gydymas lazeriu.

Komentaras 

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

- Mes, dermatologai, į celiulitą žiūrime visai kitaip. Celiulitu vadiname odos uždegimą, kai tarp ląstelių susikaupia audinių skysčiai, sutrinka nutekėjimas, tai vyksta dėl kapiliarų patologijos, kitų ligų. Kosmetologai celiulitu vadina nelygų, plika akimi matomą odos paviršių, primenantį apelsino žievelę. Nors iš tiesų uždegimo ten kaip ir nėra.
 
Pastarajai ligai būdingi visi uždegimo požymiai – paraudimas, patinimas, skausmas, funkcijos išnykimas. Dažniausiai šis atsiranda galūnių srityse. Celiulitas, kilęs dėl uždegimo, paprastai gydomas vaistais. Tam, kad žmonės suprastų, kaip susirgimas atrodo - jį galima sulyginti su rože, priežastis ne ta pati, tačiau atrodo panašiai. O kosmetologai sprendžia riebalų apykaitos sutrikimą, kai šie kaupiasi netolygiai, tarsi „salelėmis“ ir tai vyksta be jokio uždegimo. Mums kosmetinis celiulitas nėra liga, kurią reikėtų gydyti. Tai galima koreguoti kremais, masažais ir tinkama mityba.
 
Vadinamasis kosmetinis celiulitas būdingas nebūtinai antsvorį turintiems žmonėms. Pasižiūrėkite, žurnaluose ir internete gausu lieknų moterų fotografijų, kuriose matyti celiulito pažeista jų oda. Tai įvardyčiau kaip individualų riebalų apykaitos sutrikimą.
 Kodėl kosmetologai šį pavadinimą taiko, pati savęs klausiu. Terminas celiulitas – nėra tikslus, nes medicinos terminologijoje galūnė „-itas“ dažniausiai reiškia uždegimą. Tokiu atveju tai reikštų riebalų ląstelių uždegimą, kurio faktiškai nėra. Tad medikai linkę tokią būklę įvardyti liposkleroze, lokalia lipodistrofija ar edemine fibrosklerotine panikulopatija.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

2025.07-14
Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverčia maisto produktų sveikais“, – teigia gydytoja Jennifer Pomeranz, visuomSkaityti plačiau
Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

2025.07-10
Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kurie stebi neįprastai aktyvias odos reakcijas į įgėlimus“, – sako alergologėSkaityti plačiau
Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

2025.07-07
Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida SkridailieSkaityti plačiau
Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

2025.07-04
„Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ autorius Mindaugas Sėjūnas.
Skaityti plačiau
Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

2025.07-03
Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar greičiau. Dažniausios problemos – pėdų grybelis, įtrūkimai kulnuose, nuospaudoSkaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

„Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

Budinti vaistinė


Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

„Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

razinka


Pakalbėkim apie tai


Svetur


Sunkiojo metalo krikštatėvis: gyvenu skolintą laiką

Praėjus dviem savaitėms po paskutiniojo koncerto, sunkiojo metalo legendą Ozzy Osbourne'ą vėl užgriuvo žiniasklaidos dėmesys. Gandai apie mirštantį dainininką sujaudino gerbėjus. Rūpestis 76-erių muzikanto sveikata – neatsitiktinis: daug metų Parkinsono liga sergantis muzikantas atvirai kalba apie išbandymus i...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Kognityvinis disonansas
Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Pagalbos mirti dilemos
Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

Naujas numeris