Po kurortinio romano – „SOS“ tabletė

Aigustė Tavoraitė
2018-08-24
Po netikėto kurortinio romano iškart išgėriau skubios kontracepcijos tabletę. Kamuoja nerimas, ar tikrai ji suveiks, ar kitų blogų pasekmių nebus? Ar turėčiau apsilankyti pas gydytoją, jei kažkokių simptomų nejaučiu?
Laima, 30 metų
Po kurortinio romano – „SOS“ tabletė

Vasarą, ypač pagautos kurortinio romano įkarščio, moterys vietoj įprastos kontracepcijos norėdamos išvengti neplanuoto nėštumo daug dažniau griebiasi vadinamųjų „SOS“ tablečių. Vis dėlto gydytojai pabrėžia, jog skubioji kontracepcija neturėtų pakeisti nuolatinių apsaugos priemonių.
 
Tik išskirtiniu atveju

„Intymus gyvenimas neturėtų būti vėjavaikiškas ir apie apsisaugojimo būdus turėtų būti galvojama iš anksto. Tačiau skubią kontracepciją žinoti būtina ir prireikus – po netikėtų lytinių santykių, jei nebuvo naudota ilgalaikės kontracepcijos priemonių arba ji nesuveikė, plyšo, nusmuko prezervatyvas – nesibaiminti ja pasinaudoti. Nors tai nėra itin paplitęs metodas, geriau jau rinktis jį, nei gyventi nerimu. Tam ir yra sudaryta galimybė šių tablečių įsigyti be recepto“, – kalbėjo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė.

 

Ji pridūrė, kad ypač prievartą patyrusios moterys turėtų žinoti apie tokią galimybę: „Nors apie tai viešai nelinkstama kalbėti, skubi kontracepcija tokiais atvejais gali padėti išvengti neplanuoto nėštumo“.
Profesorė pastebėjo, kad neretai skubios kontracepcijos priemonės vertinamos kontraversiškai dėl klaidingai interpretuojamų faktų. „Mitas yra tai, kad vartojama skubi hormoninė kontracepcija sukelia nevaisingumą. Tokių mokslinių duomenų nėra. Nevaisingumas kaip lytinio gyvenimo pasekmė atsirasti gali nebent dėl lytiškai plintančių infekcijų, – sakė R.J.Nadišauskienė. – Be to, patys gydytojai neturėtų gąsdinti pacienčių, sakyti, kad dėl to jos taps nevaisingos, sutriks hormonai ir kita.“ 
Vis dėlto pašnekovė akcentavo, kad skubią kontracepciją reikia naudoti tik išskirtiniais atvejais: „Jei lytinis gyvenimas yra daugiau mažiau reguliarus, reikia rinktis kitas kontracepcijos priemones.“
 
Nuo ligų neapsaugo
„Skubios hormoninės kontracepcijos tabletes po nesaugaus lytinio akto reikėtų išgerti per 20 valandų. Jos, slopindamos kiaušialąstės išsiskyrimą iš kiaušidės arba apvaisinimą, jei kiaušialąstė jau išsiskyrusi, padeda išvengti nepageidaujamo nėštumo. Tačiau jei jis jau yra prasidėjęs, tokia greitoji pagalba nepadės, tačiau vaisiui pakenkta nebus. Neatsiradus mėnesinėms reikėtų atlikti nėštumo testą“, – aiškino akušerė-ginekologė.
 

Be to, profesorė priminė, kad vadinamoji „SOS“ tabletė neapsaugos nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI). „Todėl per mėnesį, kad būtų galima diagnozuoti visas ligas, kuriomis galėjo būti užsikrėsta, būtinai reikėtų pasirodyti ir gydytojui.“
R.J.Nadišauskienė užsiminė ir apie dar vieną skubios kontracepcijos metodą – intrauterininę spiralę, į gimdą įdedamą per 5–7 dienas po nesaugaus lytinio akto. „Tačiau ji naudojama  rečiau, nes reikia būti užtikrintai, kad nėra užsikrėsta lytiškai plintančia infekcija“, – pastebėjo gydytoja.

 
Verta žinoti
Skubios hormoninės kontracepcijos tablečių veiksmingumas siekia maždaug 85 proc.
Užsikrėtus venerine liga moterims atsiranda aciklininis (ne įprastinio menstruacinio ciklo metu) kraujavimas, nebūdingos išskyros iš makšties, aštrus jų kvapas. Vienas dažniausių požymių, galinčių įspėti apie lytiniu keliu plintančias ligas, – šlapimo pūslės uždegimas. Simptomai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį – skausmas šlapinantis, diskomfortas pilvo apačioje.
Galimi „SOS“ tabletės šalutiniai poveikiai – krūtų pajautrėjimas, galvos svaigimas ar skausmas, pykinimas. Jei išgėrus skubios kontracepcijos tabletę (-es) jus supykina iki vėmimo, jos poveikis gali sumažėti ar visai pranykti.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris